Ministarstvo gospodarstva objavilo je reakciju na svojim stranicama na priopćenje MOL-a o traženju isplate dividende.
Mađari su u utorak šokirali hrvatsku Vladu – traže isplatu 2 milijarde kuna INA-ine dividende. Ovaj zahtjev obrazlažu činjenicom da su im onemogućena istraživanja na području Save i u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj, što hrvatska strana opovrgava.
Mađarski MOL zatražio je od Uprave sazivanje izvanredne skupštine dioničara te da se kroz dividendu isplate dvije milijarde kuna dioničarima.
Hrvatska strana tvrdi da je u MOL-ovom priopćenju izneseno niz neistina:
“U MOL-ovom priopćenju izneseno je više neistina. Činjenica, koja je dokazana neovisnom stručnom analizom poslovanja INA-e, a koja je prije pola godine izrađena za Vladu Republike Hrvatske, pokazala je da je INA u zadnjih pet godina smanjila rezerve nafte i plina za 23 posto, da je proizvodnja pala za 30 posto, prerada za 26 posto, veleprodaja za 19 posto, a maloprodaja za 17 posto.
Također, od 2010. do danas, iz godine u godinu kapitalne investicije smanjivale su se stopom od 40 posto godišnje, a smanjuje se i udio u maloprodaji i povećava uvoz naftnih derivata. Istodobno MOL prijeti zatvaranjem rafinerijskih kapaciteta u Republici Hrvatskoj.
Sve to potpuno opovrgava navode MOL-a da je stabilizirao poslovanje INA-e, jer činjenice koje su potvrđene u stručnoj analizi su potpuno drugačije: MOL je kroz neispunjenje preuzetih obveza na koje se obvezao prilikom kupnje udjela u INA-i, narušio i energetsku stabilnost Hrvatske, ugrozio investicije i poslovanje INA-e kako na domaćem, tako i na inozemnom tržištu.
Što se tiče oduzimanja odobrenja za istraživanja, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva još je u srpnju 2011. godine donijelo rješenja kojima se INA-i oduzimaju odobrenja za istraživanje na prostoru „Sjeverozapadna Hrvatska“ i „Sava“, a upravo zbog neispunjenja obveza definiranih samim odobrenjem, a koje je INA bila dužna izvršavati.
Ministarstvo gospodarstva očekuje od INA-e investicije u istraživanje nafte i plina, posebice u Hrvatskoj, a isplata zadržane dobiti u predloženom iznosu zasigurno bi ugrozila investicijski potencijal INA-e i bila bi štetna za kompaniju”, stoji u priopćenju.