"Drago mi je da je pitanje Pelješkog mosta vraćeno struci"

Vijesti 22. lip 201618:23 > 18:35
N1

Gost Dnevnika u 18 bio je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak.

Tri su ključna problema s kojima se BiH sada suočava na putu za članstvo u Uniji, popis stanovništva, SSP i mehanizam koordinacije. Vi ste onaj koji komunicirate direktno s Bruxellesom, imate li izgleda stvari, uvjetno rečeno, popraviti do sredine srpnja? 

Mi imamo rok koji je sad vezan za zasjedanje Vijeća za vanjske poslove koji će se dogoditi u srpnju, ako dotad ne uspijemo to ne znači da je put zaustavljen, postoji i sutra nakon te sjednice. Moja stranka i ostale u ovoj vladi otkočile su europski put i zato sam uvjeren da će se ovo dobro završiti. Treba reći da je za godinu – godinu i pol ove vlasti uspostavljen visok i stabilan nivo povjerenja građana. To je poremećeno dogovorom oko objave rezultata popisa i to je izazvalo šok. Današnji sastanak u kabinetu člana predsjedništva Ivanića s Čovićem bio je optimističan za mene. Jedna poruka, koja je na tom sastanku izrečena, kaže da je činjenica da je politički dogovor prekršen. Vrlo je pozitivna i pokazuje da je i Čović to shvatio.

Stanje u Hrvatskoj je takvo da uskoro idemo na izbore. Imali ste dobru suradnju s ministrom vanjskih i europskih poslova Mirom Kovačem, pred potpisivanjem ste ugovora, o čemu se radi?

To je u završnoj fazi. Nadam se da ćemo to uraditi na kraju sedmog ili početkom osmog mjeseca. Radi se o Sporazumu o europskom partnerstvu, koji će stvoriti širi okvir i institucionalizirati ono što već imamo dogovoreno, a to je da i ekspertski i politički i iskustvima Hrvatska punim kapacitetom pomogne BiH, a sporazum sam će imati simboličku težinu, a imat će i sadržaj koji će nam biti od velike koristi.

Imali smo i otvorena pitanja, prije svega Pelješki most. Dokle se stiglo?

Ja mislim da smo mi vrlo blizu tog rješenja, zato što smo uspostavili vrstu balansa i razumijevanja za interesima druge strane. Važno je da nitko ne misli da može napraviti nešto što njega može označiti kao pobjednika, a drugoga kao gubitnika. Drago mi je što je ovo pitanje iz politike, gdje je svojevremeno bilo smješteno, ponovno vraćeno na nivo struke i zbog toga sam uvjeren da ćemo imati dobro rješenje.

Danas je stigla još jedna vijest o suradnji, naime, surađivat ćemo u požarnoj sezoni. Kamere će biti postavljene u više pograničnih općina s Hrvatskom, za rano otkrivanje požara u sklopu zajedničkog projekta “Holistic”, koji financira Europska unija, čime bi se trebalo unaprijediti gašenje požara koji predstavljaju veliki problem u ovoj regiji. Nedavno ste gostujući u našoj Crvenoj liniji istaknuli dobru gospodarsku suradnju i trgovinsku razmjenu, kolika je i može li bolje?

Uvijek može bolje, pored Njemačke i Italije imamo najbolju vanjskotrgovinsku razmjenu s Hrvatskom i Srbijom, koja iznosi 2,5 milijarde KM. Vjerujem da će ovaj sporazum imati i pojačanu ekonomsku suradnju, jer što znače idealni politički odnosi, ako se iz toga ne može izvući direktna korist za građane?

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.