Mladi su, razumljivo, teško prihvatili vijest o ukidanju stručnog osposobljavanja, odnosno rada za 2.400 kuna.
U HZZ-u tvrde – mjera se ne ukida, samo se više neće isplaćivati iz proračuna, već europskim novcem. A oporba upozorava – europska pravila su stroža i ovakvom odlukom ugasit će se rad za 2.400 kuna.
Nakon fakulteta najčešća opcija studentima je stručno osposobljavanje i rad za 2.400 kuna.
‘Ona pruža neku sigurnost. Da nakon faksa imaš nešto odakle ćeš krenuti’, kaže za Dnevnik.hrMartina, studentica na FER-u.
Noza nova stručna zapošljavanja, u proračunu više nema novca. Kao ni za nove potpore za zapošljavanje, samozapošljavanje, usavršavanje i javne radove. Iz HZZ-a umiruju – mjere se nastavljaju, ali umjesto državnim, plaćat će se europskim novcem. No, promjena će biti.
‘Ured kojemu je trebao inženjer građevine, uzeo je mladu osobu kako bi besplatno imao kvalitetnog radnika bez troškova, a radnici s VSS-om su radili za 2.400 kuna. Time je u potpunosti zaustavljeno klasično zapošljavanje mladih. Dakle, mjera će i u budućnosti ostati, ali bitno redefinirana’, priopćeno je iz HZZ-a.
Na pitanje ‘hoće li se mladi ljudi i nakon 23.6. 2016. godine moći prijaviti za stručno osposobljavanje’ iz HZZ-a odovaraju kratko – da.
No, bivši ministar rada i saborski zastupnik SDP-a Mirando Mrsić upozorava da se primjerice stariji od 29 godina više neće moći stručno usavršavati.
‘Svaka mlada osoba koja je radila nešto drugo i izvan struke neće moći koristiti mjeru koju smo mi proširili na javni sektor i također će biti ograničena. Prema tome ovo znači ukidanje stručnog osposobljavanja u Hrvatskoj što je sramota’, napominje Mrsić.