Ante Šprlje za N1: Tražili su me smjenu Cvitana

Vijesti 08. srp 201616:09 > 10. srp 2016 10:34
N1

Gost Točke na tjedan bio je tehnički ministar pravosuđa Ante Šprlje (Most).

Imate li informacije s kojima raspolaže SOA, koja je detektirala 20 hrvatskih sudaca kao sigurnosni rizik zbog korupcije?

“Takvu vrstu izvješća dobivaju predsjednica i premijer. Ja ga nisam dobio, međutim znam za njega. Mislim da to izvješće pokazuje i jednu drugu stvar koju treba primijetiti – da nisu svi suci korumpirani kao što se često želi reći, nego da postoji samo jedan uži krug ljudi koji predstavlja sumnju u korupciju.”

Jesu li otvorene istrage? O čemu se radi?

“Koliko znam, nisu. Ne mogu govoriti o takvom nečem niti bih to mogao znati jer su istrage koje se provode u slučaju korupcije uglavnom tajne.”

Vidite li Vi korupciju u pravosuđu?

“Korupcija u pravosuđu je nešto o čemu se naširoko govori, a kad pitate gdje točno nitko vam ne želi reći. Jedan od najvećih problema je što imamo dugotrajne sporove, previše ih ima i onda svi sumnjaju da je to zato što je netko korumpiran. Vjerujem da u svakom segmentu društvu ima korupcije. Kad kažem svakom, onda stvarno mislim svakom i vjerujem da je treba istrijebiti do zadnjeg djelića.”

Ovog tjedna je USKOK zatražio izuzeće sutkinje Jasne Smiljanić zbog susreta s odvjetnikom Ive Sanadera, Goranom Suićem. Smatrate li taj susret neprimjerenim?

“Ne bih mogao govoriti o konkretnim slučajevima. Ne bi bilo korektno da se ministar pravosuđa izjašnjava o takvom nečem s obzirom da je predmet u tijeku. Vjerujem da će pravosuđe, odnosno oni koji odlučuju, imati dovoljno znanja i razuma da donesu ispravnu odluku u tom predmetu.”

U Kodeksu sudačke etike piše da se sudac ni u privatno vrijeme ne može ponašati nedolično, no u praksi se to raznoliko tumači. Može li se to preciznije definirati?

“To je teško precizno definirati s obzirom da su životne okolnosti svakojake. Naravno da je uvijek neprimjereno da, ako ste sudac u nekom postupku da se nalazite sa strankama. To bi svakako bilo neprimjereno. To mogu reći kao sudac. Neke druge stvari, je li se netko vidio s nekime ili ne… Ne mogu komentirati oko pojedinačnih slučajeva, ali generalno, naravno da nije primjereno da se suci nalaze sa strankama.”

Žale li Vam se suci na političke pritiske?

“I ne baš. Međutim, moram istaknuti da je posve očito da politika želi utjecati na pravosuđe. Ja sam tu da stvorim zid koji će odbijati politiku od pravosuđa.”

Je li bilo pritisaka na Vas? Primjerice za smjenu glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana?

“Za smjenu glavnog državnog odvjetnika treba postojati valjani zakonski razlog. Ako ne postoji, ja neću dopustiti da se na bilo koji način utječe na njegov rad i ja sam se tako i ponašao.

Je li bilo pritisaka?

“Bilo je sugestija da bi državnog odvjetnika trebalo maknuti. Ja sam čvrsto stao u njegovu obranu. Ne zbog političkih razloga, nego zbog toga što za takvo nešto mora postojati valjan zakonski razlog, a njega nije bilo.

Tko vas je pritiskao? HDZ?

“Pa recimo da je postojala određena struktura ljudi. Neću govoriti o imenima stranka, ali mogu samo potvrditi da je bilo sugestija koje sam ja odbio.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je u Točki na tjedan prošli tjedan izjavila da su izgrednici u Francuskoj teroristi i da im se tako treba suditi. Je li to pritisak na pravosuđe?

“Kad radim kvalifikacije, radim ih isključivo u okviru svog posla. Pustimo kvalifikacije MUP-u i pravosuđu. Neka oni odrede o čemu se radilo.”

Je li to pritisak?

“Ne bih se izjašnjavao. Ne mislim da je predsjednica htjela odrediti kvalifikaciju takvog nečeg, ali držim da bi izjave u tom vidu, u kojem se određuje je li riječ o kaznenom djelu ili prekršaju, trebale biti suzdržanije.”

U posljednje vrijeme veliki, razvikani slučajevi doživljavaju obrate. Velik je broj proceduralnih pogrešaka i zato je u javnosti dojam da je sudstvo ili korumpirano ili nesposobno.

“Bilo je i velikih slučaja koji su završili pravomoćnim presudama, no oni naravno nisu razvikani. Javnost želi brze i učinkovite poteze pravosuđa, a to je jako teško u iznimno složenim korupcijskim procesima. Imate slučajeva koji imaju 50, 60 tisuća stranica i to se ne može preko noći ni optužiti ni presuditi. Što je složeniji predmet, veća je mogućnost greške. One se događaju. Moramo biti svjesni da je Hrvatska bila u stampedu zakonodavnih promjena, postupci su se mijenjali i događalo se da se dolazilo do nesnalaženja, ali i razniih tumačenja. U takvim okolnostima nije lako raditi, ali ja vjerujem da će pravosuđe izaći na kraj.”

Je li taj stampedo kriv što toliko godina, recimo u slučaju Sanader, još nema pavomoćne presude?

“Ne mogu govoriti o pojedinim procesima, nije primjereno. Naravno da sam i sam nezadovoljan kad vidim koliko neki postupci traju. Kao ministar sam i zadužen da postupci traju što kraće.”

Velik je broj faktora koji utječu na povjerenje građana u pravosuđe. Jeste li Vi izgubili to povjerenje kada ste kao sudac u mirovanju otišli na predizborni skup Mosta gdje se brusila izborna kampanja?

“Ja sam otišao na poziv potpredsjednika Vlade Bože Betrova koji me pozvao da podnesem izvješće i da se upoznamo s problemima Dalmatinske zagore. O tome postoje pisani tragovi. Nije se radilo o Mostovom skupu. U biti se radilo o jednom mudrom, neću reći podmetanju da se mene prikaže kao političkog aktivista.”

Kada ste postali ministar rekli ste da ste pomagali Mostu u izradi programa?

“Nisam tako rekao. Bio sam dio jedne skupine entuzijasta koja je radila prijedlog reforme pravosuđa i Most je preuzeo taj program. Na taj način sam ja i postao kandidat te na kraju ministar.

Niste nigdje pogriješili?

“Vjerujem da ne.”

Zašto ste u škaljivom trenutku odlučili raspisati natječaj za glavnog tajnika?

“U biti se on dogodio prije pada Vlade. Jasno se vidi iz dopisa, iz cijelog spisa kada je natječaj raspisan i kada su krenule sve procedure – još u svibnju, prije pada Vlade. Jedino je u Narodnim novinama objavljen kasnije, a ja na to nisam mogao utjecati. Odmah sam rekao da se neće primati glavni tajnik. To je bila izjava određenih aktera – da ja kršim zakon zbog čega će i oni možda odgovarati.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.