U Dnevniku Zorana Šprajca gostovao je energetski stručnjak Leo Dolezil koji je analizirao otkazivanje projekta gradnje plinovoda Južni tok. Vladimir Putin iznenadio je Europu i šokirao Srbiju viješću da se zbog europskih sankcija otkazuje projekt izgradnje plinovoda.
Dolezil je studije o plinskim i naftovodnim pravcima nedavno radio i za Europsku komisiju. Za N1 je komentirao što je presudilo da se Rusija preko noći odrekne projekta vrijednog 40 milijardi dolara.
“Taj projekt je beć dugo u blokadi jer je konkurent kaspijskom plinovodu. Stav je Europske unije da želi stvoriti konkurentno tržište s više plinovodnih pravaca. Putin je ovime više naštetio Rusiji nego Europi. Kaspijski plinovod je veći prioritet EU i taj plinovod omogućava geostrateški pristup nekim drugim područjima”, smatra Dolezil.
Smatra da će odustajanjem od Južnog toka profitirati regije poput Azerbajdžana, Turske, ali djelomično i Hrvatska jer se predviđa izgradnja Jadransko-jonskog plinovoda. S druge strane, tvrdi Dolezil, Srbija nema alternativu za Južni tok.
“Gubitak jednog energetskog projekta nije velika šteta za Hrvatsku ako se koncentriramo na LNG terminal na Krku i Jadransko-jonski plinovod. Sigurno ćemo dobiti potpore za te projekte, a djelomično već i jesmo”, kaže Dolezil.
Pomalo u sjeni odustajanja od Južnog toka prošla je vijest o najavi prodaje 20 posto Rosnefta zbog čega mnogi zaključuju da je Rusija poražena na energetskom polju u sukobu sa Zapadom.
“Pa najveći udar je ovaj poremećaj na naftnom tržištu koji je izazvala Saudijska Arabija. To zabrinjava Rusiju koja mora izdržati taj udar. Rosneft će sigurno završiti u rukama Kineza”, zaključio je Dolezil.