U Novom danu gostovala je dopredsjednica Državnog izbornog povjerenstva Ana Lovrin.
Državno izborno povjerenstvo u Hrvatskom saboru zaprima kandidature za prijevremene parlamentarne izbore do subote, 13. kolovoza, u ponoć, kada istječe rok za predaju. DIP je ovaj put nešto ranije imenovao stalne sastave izbornih povjerenstava 11 izbornih jedinica. Da li je bilo teže organizirati posao, budući da smo usred ljeta?
“Radi se o izvanrednim izborima. U ovo ljetno vrijeme nešto je teže organizirati posao, s obzirom na godišnje odmore, pa samo s poslom krenuli ranije kako bi se posao na terenu mogao organizirati. Treba uključiti oko 6000 do 7000 ljudi koji će biti u biračkim odborima.”
Koliko kandidatura ste dosada zaprimili i čije?
“Do sada smo primili sedam kandidatura, dobili smo jednu stranačku listu SDP-a s koalicijskim partnerima, a drugih šest kandidatura odnose se na 12. izbornu jedinicu. Riječ je o listama nacionalnih manjina, to je uobičajno da one dolaze prve. Za danas je najavljena predaja jedne izborne kandidature.”
Iz HDZ-a je medijima stigla informacija da će HDZ svoje izborne liste predati posljednjega dana – u subotu. Da li je to i DIP-u najavljeno?
“Ne, mi za sada nemamo nikakvu najavu HDZ-a”
Kako bi se izbjegle izborne manipulacije, MUP već mjesecima provjerava prebivališta. Ministar Orepić je najavio najvjerojatnije odjavu oko 50 000 prebivališta. Znači li to da se te osobe onda automatski brišu iz popisa birača? Iako još ima dana do izbora, imate li vi kakve informacije o tim promjenama popisa birača?
“Želim da javnosti bude jasno, što se tiče birača, nadležno je Ministarstvo uprave, a DIP popis dobiva kada počnu izbori. Svi upisi birača su u nadležnosti tog Ministarstva. Kontrolom prebivališta će oni biti vjerojatno izbrisani s popisa birača. Ako netko nema važeću osobnu iskaznicu, to neće onemogućiti njegovo pravo da izađe da izbore, iako ga neće biti na popisu birača.”
Gdje građani mogu provjeriti jesu li ispravno upisani u registar birača i eventualno sami napraviti izmjene podataka o prebivalištu?
“Uputila bih građane na web stranicu Ministarstva uprave gdje je sve detaljno objašnjeno, ali i u urede državne uprave prema mjestu prebivališta do 31. kolovoza, gdje mogu tražiti izmjene podataka. Posebno se to odnosi na pripadnike nacionalnih manjina, koji se u uredu državne uprave prema mjestu prebivališta trebaju izjasniti o svojoj nacionalnosti.”
Važna informacija za sve građane koji se na dan glasovanja neće naći u mjestu prebivališta, što točno moraju učiniti kako bi glasovali na drugom mjestu?
“Postoje dvije mogućnosti, jedno je privremeni upis, kada birač zna gdje će se nalaziti na dan izbora, pa se upisuje tamo gdje će biti. Ako nije siguran gdje će biti, onda može zatražiti potvrdu za glasovanje, koju izadaje ured državne uprave u mjestu pribivališta, i s njom može glasiti u svom mjestu i na drugim područjima.”
Što ako na dan glasovanja birač glasuje u inozemstvu?
“Također će se privremeno registirati, tamo gdje misli da će biti za vrijeme izbora.”
Bilo je nekoliko upozorenja u javnosti vezano za izborne plakate. Jedan od je i plakat s natpisom #premijer. Zašto u tom slučaju nisu prekršena pravila?
“Zakon o izboru zastupnika za Sabor ima izričitu odredbu prema kojoj danom objave pravovaljanih lista i kandidata, počinje promidžba, prije toga je nema. Ali, u Zakonu o izboru zastupnika u Sabor nema evantualne sankcije za kršenje tog zakona. Ustavni sud je imenovao Etičko povjerenstvo, ono će prosuđivati s etičkog stajališta izbornih sudionika u izbornoj promidžbi. Oglašavanja prije objave lista ne može biti kao da je u pitanju izborni sudionik, jer on to nije.”
Koalicija stranke Milana Bandića još nije predala kandidaturu, a budući da je svojim izjavama Milan Bandić razjasnio da je riječ o njegovom plakatu, bit će dužan troškove u pretkampanji ugraditi u financijska izvješća koja se podnose DIP-u?
“Što se tiče ovog plakata, Izborno povjerenstvo se oglasilo i reklo da ne postoji zapreka da se politički akteri oglašavaju, to mogu raditi četiri godine, ali oni nisu izborni sudionici. Ako se ti plakati budu koristili i tijekom izborne kampanje, svi troškovi moraju biti prikazani u finacijskom izvješću kampanje.”
I još jedna glasačka priprema za izbore. Pokazali su se važnim preferencijalni glasovi na prošlim izborima. Tako se glasa i u rujnu. Kako će glasač dati prednost konkretnom odabranom kandidatu s liste?
“Uvijek zaokruživanjem njegovog imena. Na prošlim izborima se pokazalo da su birači dobro razumijeli taj sustav. Isparavo je zaokružiti listu i jednog kandidata na toj listi.”
Budući da je prošli saziv Sabora imao najmanji broj zastupnica, a većina izbornih lista nije ispoštovala žensku kvotu, hoće li DIP na to obratiti pozornost? I upozoriti DORH, iako znamo da nije bilo nikakvih sankcija.
“Mi ćemo obratiti pozornost na to, kao i prošle godine na izborima, jer izborni zakon kaže da predlagatelji moraju voditi računa o ravnoteži spolova, a to znači da na listi mora biti najmanje 40 posto kandidata jednog spola. Mi smo ranije upućivali na Državno odvjetništvo o eventualnom krešenju Zakonu o ravnopravnosti spolova, a obavijest ćemo i Pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova. Zakon o ravnopravnosti spolova propisuje novčane sankcije za kršitelje zakona”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.