'Birači se i ucjenjuju, ali nemaju hrabrosti to prijaviti'

Vijesti 11. ruj 201609:53 > 10:03
N1

Gost Novog dana bio je Duje Prkut iz GONG-a.

Izborni je dan u Hrvatskoj. Novi saziv sabora bira oko 3,8 milijuna birača. Bira se 151 zastupnik – 140 u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, tri bira dijaspora, osam zastupnika biraju pripadnici nacionalnih manjina. Do zatvaranja birališta, u 19 sati, na snazi je izborna šutnja.  Otvoreno je 6947 biračkih mjesta, a izbore nadgleda više 11.000 promatrača. Među njima su i promatrači GONG-a.

Koliko Vaših promatrača nadzire izbore? To je podjednak broj kao i prošle godine? Otprilike koliko po izbornoj jedinici? Gdje je najviše prijavljenih promatrača?


“GONG nema promatrače na terenu, na izborni dan imamo uredsko dežurstvo, zaprimamo dojave građana o nepravilnostima. Pomažemo biračima u ostvarivanju njihovog biračkog prava, primjerice, kad nemaju valjaju osobnu iskaznicu ili kad ih nema na popisu. Ono što je najbitnije, je da svaki građanin ostvari svoju obavezu i odluči tko će upravljati Hrvatskom”.

Kruti DIP

I tijekom današnjeg dana dajete informacije građanima i zaprimate dojave građane o uočenim nepravilnostima. Kako se građani mogu javiti? Anonimno? Mailom?

“Imamo organizrana dužurstva tijekom cijelog dana, zaprimat ćemo neanonimne prijave građana o nepravilnostima putem maila, telefona, Facebooka i Twitter profila. Pozivam sve građane koji su voljni dati svoje ime i prezime, mi ih nećemo nikome dati, da nam prijave nepravilnosti na dostupne kanale. Bitno je da iza svake prijave stoji građanin koji će nam dati svoje podatke i nakon prijave biti kasnije dostupan. Smatramo da je takav izvor podataka viskorelevantan.

Ima li danas manje nereda na biralištima u odnosu na priješnje godine?

“Izborni proces je prolazio kroz faze, 2000.-ih je bilo bitno da svi građani i izborni akteri imaju povjerenje u rezultate, nakon toga se fokusiralo na finaciranje izbornih kampanja, a sad preostaje da se radi na proaktivnom nadzoru DIP-a i na edukaciji biračkih odbora. Potrebno je unaprijediti kao da DIP funkcionira, bitno je da budu agilni, a sada su kruti, fokusirani su na provjeravanje dokumenata i cifri. Ne postoji analiza rizika u izbornom procesu, a trebalo bi, primjerice, ispitati donacije tvrtki strankama.”

Najskriveniji oblici izborne prevere 

Koliko su danas birači osjetljivi?

“Prisutna je praksa da se prijavljuju nepravilnosti, ali postoje zastrašivanja i ucjene, imamo bar jedan takav poziv na izborni dan, ali nitko ne želi stati iza toga imenom. Potrebna je doza građanske habrosti da bi se ti najskriveniji oblici izborne prevere zaustavili. To se događa i u malim sredinama, pa je razumljivo zašto se ne prijavljuje.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.