Niz država uvelo je kaznene sankcije za fotografiranje izbornih listića. Osnovni je razlog osujećivanje prakse potkupljivanja birača, odnosno davanja kompenzacije nakon pružanja dokaza da su glasali za "pravu" opciju.
U Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je Kolinda Grabar Kitarović bila veleposlanica, to je stvar koja se procesuira različito od jedne savezne države do druge – neke to tretiraju kao prekršaj, a druge kao prvorazredno kazneno djelo, kao u Wisconsinu, piše Huffington Post.
Naime, u nekima će vas birački odbori samo opomenuti i reći vam da obrišete fotografiju, dok vam u drugima, poput Louisiane, prijeti šest mjeseci zatvora i oko 500 dolara kazne. U nekima je čak zabranjeno i snimanje biračkog mjesta, a kamoli listića – i među tim strožim državama su Arizona, Alaska, Kalifornija, Delaware, Kanzas, Havaji, Maryland, Michigan, Nebraska, Nevada…
U Italiji je, prema zakonu iz 2008., slikanje biračkih listića kažnjivo sa od tri do šest mjeseci zatvora i globom od 300 do 1.000 eura, navodi povodom jučerašnjeg predsjedničinog “nestašluka” na svom Twitter profilu dugogodišnji izvjestitelj iz Italije, Silvije Tomašević.
U Velikoj Britaniji prijete prilično visoke kazne koje mogu proizaći iz fotografiranja na biračkom mjestu, no u slučaju da svojom fotografijom narušite tajnost izbora, odnosno otkrijete kako druge osobe glasuju. Drugim riječima, zatvorom i kaznama visokim po nekoliko tisuća funti kaznit će se oni autori selfieja, koji razotkriju kako je glasao neki drugi birač.
U Peruu, pak, kazna za fotografiranje listića varira od dobrotvornog rada tijekom 30 dana do godinu dana zatvora, a goni se po Kaznenom zakonu. Brazil je rigorozniji – u slučaju da je fotografija snimljana u sklopu nekakvog kršenja izbornog zakona, autora se može kazniti s dvije godine zatvora!
Predsjednica bez objašnjenja i nakon prozivke DIP-a
Hrvatska javnost još uvijek nije čula od predsjednice i njezinih suradnika zašto je Kolinda Grabar Kitarović odlučila raditi kontra krajnje nedvosmislene poruke Državnog izbornog povjerenstva da se listići ne fotografiraju. Na društvenim mrežama nije objavila fotografiju svog listića, na što se u nekim državama SAD-a, u čijem je zakonodavstvu sprječavanje ove vrste izborne prijevare nadjačala sloboda govora, može gledati blagonklono.
Također, nije objasnila ni je li joj iz nekog razloga ta fotografija bila važna uspomena, niti je li je poslala nekome.
Bilo kako bilo, predsjednici ni u kom slučaju ne prijeti sankcija, što bi se moglo promijeniti u budućnosti, makar za građane. To je, naime, u razgovoru za N1 najavila potpredsjednica DIP-a, koja smatra da je fotografiranje lističa narušavanje digniteta izbornog procesa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.