PNUSKOK, kako neslužbeno doznaje Novi list, sumnja da je Milan Bandić štandove u vlasništvu Tržnica Zagreb besplatno stavio na raspolaganje »U ime obitelji« i da su se fakture tek naknadno pisale.
Željku Markić i druge članove inicijative »U ime obitelji« poziva se u PNUSKOK na obavijesne razgovore zato što, neslužbeno doznaje Novi list, istražitelje zanimaju štandovi u vlasništvu Tržnica Zagreb, a na kojima su njihovi aktivisti u rujnu prikupljali potpise za raspisivanje referenduma o ustavnoj promjeni izbornih pravila. Ta je istraga samo jedan krak akcije Agram i to stoga što se sumnja da je Milan Bandić te štandove besplatno stavio na raspolaganje »U ime obitelji« i da su se fakture tek naknadno pisale, nakon što se u kuloarima počelo pričati o toj galantnoj donaciji zagrebačkoga gradonačelnika. Sam Bandić tada je tvrdio da Tržnice udruzi naplaćuju štandove po 2.200 kuna.
Markić: Pritisak DORH-a
Grad je toj udruzi, odnosno njihovom portalu, donirao i 120 tisuća kuna te besplatne prostore, a na njihovim plakatima i lecima za promidžbu referendumske inicijative bio je otisnut i grb Grada Zagreba.
Kad se neki dan požalila da se članove organizacijskog odbora udruge »U ime obitelji« poziva na razgovore, Željka Markić nije otkrila što je razlog, ali je ustvrdila da se radi o »pritisku Državnog odvjetništva koje djeluje kao produžena ruka političke, aktualne vlasti s obzirom da su sve informacije o aktivnostima udruge već dostupne tijelima državne vlasti«.
– Ako je riječ o tome o čemu vi govorite, onda me čudi zašto su, nakon što su dobili sve informacije od odgovornih osoba, u PNUSKOK i dalje nastavili pozivati članove organizacijskog odbora udruge »U ime obitelji«, pa tako i gospođu Željku Markić, odgovara odvjetnik i aktivist udruge Krešimir Planinić na pitanje je li doniranje, odnosno besplatno korištenje štandova, razlog zbog kojeg su njihovi članovi pozivani u PNUSKOK.
Čeka se Ustavni sud
Podsjetimo, udruga »U ime obitelji« je prikupila 380 tisuća potpisa za održavanje referenduma o promjeni izbornih pravila, a 22. listopada predali su ih Saboru. Odbor za Ustav i poslovnik nedavno je zatražio od Ustavnog suda očitovanje o tome koliko je najmanje potpisa potrebno da bi se raspisao referendum. Ustavni sud trebao bi se očitovati o tome je li za organiziranje referenduma potrebno deset posto od ukupnog broja birača, što je oko 450 tisuća, ili deset posto od ukupnog broja birača u registru, što je oko 370 tisuća potpisa.