Europska komisija (EK) je pokrenula postupak jer smatra da je izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama došlo do prekršaja u smislu temeljnih sloboda iz Ugovora o funkcioniranju EU, tj. slobode kretanja kapitala i slobodnog nastana.
Te dvije slobode je moguće djelomično ograničavati ako su u skladu s temeljnim načelima Europske unije, tj. načelom pravne sigurnosti i proporcionalnosti, rekao je ministar financija tehničke Vlade Zdravko Marić u obraćanju novinarima u srijedu.
“Tako smo sredinom lipnja zaprimili pismo u kojem iz EU traže objašnjenja ovih promjena. Vlada je na današnjoj sjednici usvojila odgovor koji će do kraja tjedna uputiti Europskoj komisiji. U pismu dajemo objašnjenje i obrazloženje o tim odredbama i principima”, kazao je tehnički ministar.
Europsko zakonodavstvo, dakle, dopušta nacionalnim državama djelomična ograničenja, ali pod određenim uvjetima.
“Ovdje se radi o predsudskom procesu, pa bi objava dokumenata utjecala na istražni proces, i zbog toga ne mogu ulaziti u detalje. Na svaki od upita smo dali iscrpne odgovore, međutim isto tako postoji mogućnost da će EK nakon zaprimanja pisma javiti potrebu za dodatnim objašnjenjima. Stojimo na raspolaganju ako dođe do toga”, rekao je Marić.
Kaže da je ovo otvorena komunikacija Vlade s Europskom komisijom, koja je u dva navrata produljila rok za slanjem odgovora zbog političke situacije, odnosno ponovljenih izbora. “Hrvatska Vlada i svi organi trebaju biti spremni odgovoriti i na takve mogućnosti, ali smatramo da je moguće postići određeni odgovor i zadovoljiti obje strane, kako ne bi niti došlo do sudskog epiloga”, kazao je Marić.
“Mi se sada suočavamo s posljedicama, ali povratka nema, Zakon je konzumiran. Nastojat ćemo postići rješenje koje će zaštititi nacionalne interese, porezne obveznike i građane.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.