Marko Milošević iz Radničke fronte i Luka Popov iz udruge Vigilare ukrstili su argumente u studiju N1 televizije po pitanju zabrane pobačaja te raskida tzv. vatikanskih ugovora.
Luka Popov je upitan o TradFestu, koji se zalaže za uspostavu tradicionalnih vrijednosti.
“Više bih rekao afirmaciju. Zamišljen je kao skup međunarodnih mislioca, novinara, lidera na kojemu bi se iznijeli razlozi zašto mislimo da je konzervativizam i tradicionalizam jedini način na koji društvo može ostvariti napredak”, kazao je, dodajući da je cilj bio i pokazati da se ne treba sramiti zalaganja za te vrijednosti.
Upitan je kako se to točno zalažu za dijalog, ako je naglasak na “uspostavi”.
“To nije nešto što se uspostavlja odozgo, već prirodno postoji. Želimo uspostaviti dijalog i afirmaciju tih vrijednosti”, kaže Popov, koji to razlikuje od revolucije, koja se “zalaže za rušenje i izgradnju ispočetka”.
Marko Milošević je zatim upitan zalaže li se njegova stranka, Radnička fronta, za revoluciju.
“Revolucija je metoda, to nije nešto za što se zalažete. Mi se zalažemo za društvo koje neće biti zasnovano na kapitalističkoj eksploataciji. Zalažemo se za mirni, demokratski put, ali vidimo da osobe koje dolaze s desnice, ne prezaju ni od čega da zadrže privilegije i status quo. Velika količina nasilja u povijesti dolazi upravo od zadržavanja statusa quo – tradicija i konzervativizam su također i genitalno sakaćenje, progon neistomišljenika koji se protive tradicionalnim vrijednostia, maloljetnički brakovi, lomače. Pomalo je već bizarno govoriti o tome danas, ali ne smijemo to shvatiti olako niti se šaliti s time – to je prijetnja suvremenom društvu”, kazao je Milošević, govoreći o konzervativnim udrugama danas u Hrvatskoj. Problematizirao je i izjavu Popova da konzervativizam počiva na izgradnji odozdo.
“Ne znam kako je to odozdo, je li narod taj koji je financirao trodnevno događanje u hotelu Dubrovnik? Kako je financiran TradFest i konferencija Željke Markić?”, pitao je Milošević.
Popov odgovara da stvari koje je Milošević identificirao kaokonzervativizam nisu konzervativizam.
“Mi nismo za status quo ili za vraćanje u srednji vijek. Zato je i naslov ove konferencije bio ‘Na ramenima divova’ – vi možete graditi samo na velikom znanju koje već postoji, u skladu s prethodnim generacijama”, kazao je Popov dodajući da su konzervativizam i tradicionalizam čuvanje prokušanih vrijednosti od prije. Revolucija je, s druge strane, poput buldožera koji sve sruši i onda gradi iznova.
“Financiramo se isključivo dobrovoljnim donacijama građana, nemamo nijednog velikog donatora. Naše vrijednosti su prepoznate u društvu i ne trebamo novac od države, EU niti koristimo prostor od Grada”, navodi Popov također. O transparentnosti financija navodi da objavljuju kvartalna izvješća, za koja se ne može očekivati da prikazuju priloge “od svake osobe koja donira 20 kuna” i možda želi ostati anonimna.
Je li zabrana pobačaja povratak u podrum, odnosno u Srednji vijek, upitan je zatim.
“To je korak naprijed u razvoju prava na život. Pravo u Rimu su imali samo slobodni građani, pa su ga dobile žene, prošireno je na djecu i robove… Sada jedina ljudska bića koja nemaju pravo na život su nerođena djeca”, kaže Popov, dodajući da “kako se zgražamo nad ropstvom danas, tako će i naši unuci se zgražati nad komadanjem djeteta u majčinoj utrobi”.
Bilo je riječi i o raskidanju tzv. vatikanskih ugovora.
“Većina ljudi koje nije snažno ili materijalno vezana uz konzervativnu ideologiju – a to, kako smo imali prilike vidjeti, često ide jedno uz drugo – bi to podržala. Niz je financijskih i moralnih razloga za to, primjerice, povratak zemljišta Crkvi, koja su nekad bila javna. Nemjerljiva je količina predana Crkvi, bez da se pitalo kako je Crkva do njih došla, kako su plaćane desetine, kako je to bilo u feudalizmu – a znamo da su dobivali nekretnine od kraljeva ili otimanjem od kmetstva… Hrvatska je nemjerljivo puno upliva dala Vatikanu. U ovako osiromašenoj zemlji pitanje je koliko neoporezivih milijuna kuna damo toj instituciji, bez da se ispoštuje minimum transparentnosti. Ne dobivamo konkretno ništa, a dajemo sramotno puno”, kazao je Milošević.
“Ako je crkva otimala, onda je i država otimala. Današnji porezi sa svim davanjima su 60 posto, a tada su bili 20 posto. Crkva se odrekla dijela potraživanja, nije inzistirala na onom što joj pripada, već je pristala na Vatikanske ugovore. Država bi puno više morala vratiti Crkvi nego što mora po vatikanskim ugovorima”, kaže Popov.
Pitanje pobačaja
On je komentirao i Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. godine, kojemu slijedi ustavni test.
“Potpisao ga je Jakov Blažević, koji je tužio blaženog Alojzija Stepinca”, naglasio je Popov. Ustav i država su se promijenili, i svaki takav zakon mora proći reviziju na Ustavnom sudu, navodi on. Misli da će zakon biti opozvan i očekuje da će “Vlada dati povoljnije rješenje za zaštitu života”.
Upitan čime bi bio zadovoljan, kaže, time da Vlada “apsolutno zaštiti djecu od zaćeća, kao i svakog drugog čovjeka”, odnosno odraslog čovjeka.
“Kad budete bili obvezni nekoga nositi u svom tijelu, hraniti devet mjeseci i garantirati mu socijalnu, materijalnu sigurnost nakon rođenja, onda ćete moći o tome govoriti. Ali vi biološki to nećete moći – tako da ste i vi i ja i g. Ladišić diskvalificirani iz ove rasprave”, kazao mu je Marko Milošević.
Prozvao je konzervativce i zato što su na “‘Woodstocku’ udruge U ime obitelji, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice, izjednačena je homosektualnost s pedofilijom i zoofilijom”.
“Ako vlast u zemlji s najviše instance homoseksualnost izjednačava sa silovanjem male djece, onda to više nego bilo kakva dobra kampanja o tradicionalnim vrijednostima govori što mi dobivamo od konzervativne strane društva”, kazao je. Popov je zatim ustvrdio da kardinal Raymond Burke to nije napravio, na što mu je Milošević citirao tu “relativizaciju do ekstrema”.
“Kazao je da ako možemo priznati homoseksualnost, onda možemo i pedofiliju i zoofiliju. To je tradicionalna alatka u arsenalu ekstremne desnice”, kazao je Milošević navodeći da se ispod tankog premaza koji si je desnica stavila na lica, leže srednjovjekovni stavovi i da se treba oduprijeti konzervativizmu kakav se promiče na ovakvim događanjima, ako želimo živjeti u 21., a ne 16. stoljeću.
Popov je upitan koja je njegova poruka za javnost i Vladu kad je riječ o pobačaju.
“Pozvao bih na dijalog i saslušanje svih partnera”, kazao je, dodajući da se, ukoliko dođe do rasprave na Ustavnom sudu, trebaju saslušati filozofi, liječnici, embriolozi…, odnosno stručnjaci za ta pitanja, “da ne upadnemo u interlektualnu lijenost i nedosljednost”.
“Što znači da svatko ima pravo na život? To nije religijsko pitanje, već pravno, znanstveno, bioetilčno”, kazao je. Za njega nema dvojbe – život počinje začećem.
Milošević je na to ustvrdio da se radi o općim vrijednostima, odnosno ljudskim pitanjima vezanim za osobna uvjerenja.
“Ne možemo uprijeti u 7 ili 6 dan ili 14. sat i reći da život počinje baš tada i onda postaviti barijeru ženama. Kad počinje život i koja je njegova vrijednost to je pitanje na koja moramo odgovoriti sami za sebe i moramo respektirati punoljetne punopravne osobe koje o tome žele odlučivati za sebe”, kazao je Milošević.
Referendum(i)
Luka Popov upitan je i hoće li Vigilare pokrenuti referendum o pobačaju.
“Nije nam to u planu, nismo o tome razgovarati. Ne mogu reći ni da ni ne”, kazao je.
Što se, pak, tiče referenduma o raskitu tzv. vatikanskih ugovora, Milošević kaše da je to aspolutno moguće, kada se zaključi da su uvjeti sazreli, da se građani posluže referendumom kako bi se dogodila revizija i njihovo ukidanje.
Popov je zatim upitan što bi udruga Vigilare napravila da dođe do takvog referenduma, pa kaže:
“To je hipotetsko pitanje. Važan je dijalog prije i poslije, ali sigurno bi se poteglo pitanje povrata imovine.”
Kada je riječ o obratnoj situaciji, odnosno referendumu o pobačaju, Milošević navodi da nitko o tome ne želi niti razmišljati, ali kada bi do toga došlo “svakako bi poveli pravni i ženski otpor”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.