Ministrica gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta Martina Dalić u petak je s predstavnicima Hrvatske obrtničke komore (HOK) razgovarala o aktualnim temama vezanim uz obrtništvo, istaknuvši "da će svaki njihov prijedlog biti ozbiljno razmotren".
Nakon sastanka Dalić je istaknula da su razgovarali o najznačajnijim problemima koje je HOK istaknuo, a tiču se dualnog obrazovanja i ukupnog pravnog tretmana obrtnika, kao i o planovima i projektima koje HOK već radi u suradnji s Ministarstvom.
Dogovoreno je, kazala je, da će buduća komunikacija biti u partnerstkom i otvorenom tonu da bi se riješili i proveli neki od prijedloga koji su ‘na stolu’. “Probleme želimo rješavati, želimo skidati jednu po jednu temu sa stola, kako bi mogli postupno krenuti i pomicati se prema boljim uvjetima poslovanja i boljoj poslovnoj klimi u samom obrtništvu”, istaknula je Dalić.
Rekla je kako obrtnici ne trebaju velika obećanja i ne očekuju ih. “Ono što očekuju je provedba i ozbiljan zajednički rad na rješavanju problema koji ih muče. I to je ono što mogu obećati i iza čega mogu stajati”, poručila je Dalić.
Napomenula je i kako će za rješavanje problema i stvarne rezultate trebati neko vrijeme, a na današnjem je sastanku dogovoreno i da će HOK identificirati red prioritetnih problema kako bi se što prije krenulo u konkretne aktivnosti.
U velikoj mjeri to se tiče povezivanja i dovođenja za isti stol većeg broja resora kako bi se uskladile aktivnosti, posebice u dijelu obrazovanja, rekla je.
Na novinarski upit što može obećati obrtnicima Dalić je kazala kako može obećati “ozbiljan rad i pozornost na stvarne i provedive stvari koje obrtnike muče”.
“U donošenju tih odluka jasno je da država ima širu sliku i šire ciljeve. Ono što ne mogu i neću obećati je da će sve što obrtnici predlože biti provedeno. Ali mogu obećati da će svaki njihov prijedlog biti ozbiljno razmotren”, istaknula je.
“Prestanimo obećavati, trošiti vrijeme na priču, prionimo na posao i provedimo u skladu s mogućnostima i vremenskim okvirom ono što možemo i tako uporno i kontinuirano”, poručila je Dalić.
Predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec je kazao kako se razgovaralo o temama koje su za obrtnike ‘životne’. Dobili su, kako je naveo, potporu da se krene rješavati zakon o zabrani i sprječavanju neregistriranih djelatnosti koje su uzele maha.
Razgovaralo se i o budućnosti hrvatskog gospodarstva kroz promjenu zakona o obrazovanju i nizu aktivnosti koje je tu potrebno poduzeti, kao i o pravnom okviru, odnosno razdvajanju OIB-a obrtnika kao pravne osobe od obrtnika kao građanina.
“Ovo je sada prilika da se sva energija koja je dobra, iskoristi i projicira u budućnost, i da se iskoriste sredstva koja su od strane EU namijenjena za promoviranje, konkurentnost i internacionalizaciju hravtskog gospodartva”, istaknuo je Ranogejec.
HOK podržava poreznu reformu
Na novinarski upit je li bilo primjedbi i prijedloga obrtnika vezano uz nastupajuću poreznu reformu Dalić je kazala kako je HOK dao podršku ukupnoj poreznoj reformi i razumijevanju ukupnih ciljeva reforme usmjerenih na rasterećenje gospodarstva. No, ukazali su da postoje dijelovi obrtništva koji iskazuju zabrinutost pojedinim prijedlozima u poreznoj reformi.
Dalić je ponovila da “poreznu reformu treba sagledavati u njenoj cjelini, treba sagledavati cjelovitost rješenja koje ona nudi i u tom kontekstu ocjenjivati učinke pojedinih mjera koje pojedinačno mogu imati i negativne efekte na neke skupine obrtnika”.
I Ranogajec je istaknuo da HOK u cjelini podržava poreznu reformu i veseli se rasterećenju u dijelu poreza na dohodak i poreza na dobit i nizu drugih stvari koje do sada nije bilo. Nada se da će porezna reforma živjeti barem minimalno 5 godina, da se neće dirati porezni sustav kako bi se stvorila jedna sigurnost kako bi obrtnici znali kako će krenuti u ulaganja, kako se ne bi dogodili neki novi potresi.
“Jer sada je, suprotno strategiji razvoja turizma, porez (PDV) umjesto da se spusti sa 13 na 10 posto, dignut na 25 posto. Preko 16 tisuća ugostitelja je zabrinuto kako će se to odraziti na njihovo poslovanje i prihode”, istaknuo je Ranogejc napominjući kako je najlakše dići cijene no kako to nije rješenje.
Mnogi ugostitelji su se zadužili, uložili u svoje objekte, podigli su razinu usluge, što u konačnici diže turizam i potiče izvanpansionsku potrošnju, napomenuo je Ranogejc te istaknuo kako vjeruje da će se u razgovorima doći do najboljih rješenja.