Ovčara, Lovas i Sotin su pokazali koliko je međunarodna suradnja važna za osudu zločinaca, istakao je Eugen Jakovčić iz Documente, koji je kazao da uvijek ima problem sa želucem kad se na ovakav način deklarativno brane interesi Hrvata u BiH.
Pojasnio je zašto to kaže, a vezano za raniju izjavu Vesne Pusić:
“Ovo su bili zločini državljana BiH nad državljanima BiH na teritoriju BiH. Ne vidim odakle prvo državi Hrvatskoj da se ovako, blagorečeno, nespretno miješa u pravosuđe susjedne države. Riječ je o predistražnim radnjama i nema interesa da ih Hrvatska brani, oni su konstitutivni narod ondje. Odakle taj potpuno pogrešni tutorski moment koji se RH uvijek vraća kao bumerang? Ta priča mi nije jasna”, kaže Jakovčić. Na podsjećanje da su oni i državljani RH, ali i da je Hrvatska potpisnica Daytonskog sporazuma, navodi da to sve stoji, ali u konkretnoj situaciji “ovo što radi Vlada ide kontra interesa uhićenih”.
“Mene tu stvarno ne interesiraju interesi Republike Hrvatske, već ljudska prava uhićenih, kojima RH čini direktnu štetu”, kaže on. Zbog ovog slučaja se izvrgava ruglu svaka suradnja oko dokumentacije, što je štetno, a na pitanje ima li Documenta podatke o ovom konkretnom zločinu, Jaković navodi da se oni ne bave Bosnom i Hercegovinom, već slične udruge na teritoriju BiH.
“Hrvati iz Bosanske Posavine su dolazili kod nas vezano za pomoć koju im možemo pružiti. Mi radimo popis ljudskih gubitaka u RH, slično kao kolege u Republici Srbiji i BiH. Zahvaljujući suradnji Tužiteljstva iz Srbije i DORH-a došlo je do otkrića posmrtnih ostataka civila u Sotinu. Sudski proces za Ovčaru je pokrenut u Beogradu i to zbog desetaka svjedoka, koji su saslušani na Županijskom sudu u Zagrebu”, podsjeća on, pripisujući te pomake upravo međunarodnoj suradnji, koju se sada pokušava ocrniti. Pitanja ratnih zločina su vrlo, vrlo osjetljiva i treba im tako i pristupiti, naglašava.
Upitan je zatim može li plemenita namjera da se raščiste svi zločini, a zbog pravosuđa u državama koja eventualno nisu spremna to napraviti bez uplitanja politike, dovesti većem zlu. Suočavaje s prošlošću je uvijek uznemiravalo i dovodilo do sukoba, no kada je riječ o nespremnosti pravosuđa da se suoči sa zločinima, navodi: “U ovom trenutku vjerujem više u pravosuđe BiH, jer ima puno bolju i puno jasniju statistiku u tom pogledu”.
Argumentira to podsjećanjem da je “prestrašno” što Hrvatska nije 20 godina uspjela utvrditi tko je odgovoran za zločine u Gruborima, gdje je operirala Antiteroristička jedinica Lučko.
“Toliko o hrvatskom pravosuđu”, kazao je. Nataša Kandić iz Fonda za humanitarno pravo u Srbiji, podnijela je kaznenu prijavu tužiteljstvu za Lovas zbog ratnog zločina počinjenog nad hrvatskim civilima, i u svom priopćenju naglašavala da za 12 godina rada tamošnji sud nije procesuirao ni jednu viskopozicioniranu osoba za zločine počinjene na teritoriju bivše Jugoslaviji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.