Apsurdno sudovanje: HNB tužio Finu i dobio – 148 mil. kn

Vijesti 04. stu 201616:13 > 16:19
Google Maps

Saborska rasprava o godišnjem izvješću o poslovanju Financijske agencije (Fina) za prošlu godinu otkrila je da su Fina i Hrvatska narodna banka bile u sporu 12 godina i da po pravomoćnoj presudi Fina središnjoj banci treba platiti ukupno 148 milijuna kuna.

Takva presuda donesena je prošle godine, a spor je započeo 2003. godine sa zahtjevom HNB-a od 51 milijun kuna. Ostali iznos otpada na kamate. Nagađanja da bi zbog takve presude Fina mogla završiti i pod ovrhom, demantirali su jučer iz HNB-a objašnjavajući da središnja banka nije ovršila Finu, nego su te dvije institucije sklopile nagodbu po kojoj će Fina svoju obvezu odraditi do kraja sljedeće godine.

“Riječ je o sporazumnom povratu duga na osnovu sudske presude u korist HNB-a nakon sudskog spora u povodu utvrđenih neusklađenosti između stvarno izvršenog i evidentiranog platnog prometa prilikom primopredaje platnog prometa provedene sukladno odredbama Zakona o platnom prometu u zemlji iz 2001. godine. Navedena neusklađenost posljedica je neovlaštenog emitiranja novca koje je Fina/Zavod za platni promet izvršila 1995. i 1996. godine, a zbog čega su i nadležne osobe bile kazneno prijavljene, objasnili su za Novi list iz HNB-a.

Slučaj  iz 1995.

No, osim činjenice da je široj javnosti bila tajna da HNB tuži Finu, te da ni državne institucije ne mogu očekivati brze presude, jer je do pravomoćnosti trebalo čekati 12 godina, još je zanimljiviji slučaj zbog kojeg je do spora došlo i na osnovu kojeg je HNB optužio Finu, drugu državnu instituciju, da je neovlašteno emitirala novac.

Sporni slučaj dogodio se 1995. i 1996. godine, dakle prije više od 20 godina, u vukovarskoj podružnici Zavoda za platni promet, koja je tada zbog okupacije Vukovara bila izmještena u Zagrebu. Zbog prekida platnog prometa, koji je uzrokovao rat, tada nije bilo moguće zatvoriti obračunske račune i tu je situaciju iskoristila jedna djelatnica Fine, koja je unutar kuće imala i pomagača. Koristeći obračunski račun ta je djelatnica “prebacivala” sredstva na račune svojih suradnika, odnosno jedne tvrtke, a onda su osobe za koje je to činila podizale gotovinu s tih računa. Novi list doznaje da je na te račune prebačeno oko 47 milijuna kuna, ali su počinitelji dok slučaj nije otkriven uspjeli podići nešto više od 45 milijuna kuna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.