U Hrvatskoj danas živi blizu 17 tisuća Roma. Neki ne poznaju romski jezik, a većina tek dijalektalno. Ta raspršenost opasnost je da se posve zaboravi. Na to je upozorila Hrvatska romska zajednica, uoči Svjetskog dana romskog jezika.
Romska manjina u Hrvatskoj je brojna, ali unatoč tome – jedna je od najdiskriminiranijih u državi.
“Naše nacionalne praznike više ne obilježavamo ispod mostova, sad smo u institucijama. Mi smo vrijedni toga, mi smo narod ove države, mi postojimo”, kaže Suzana Krčmar iz udruge Kali Sara.
Romskom jeziku prijeti izumiranje. U svijetu se romskim govori na više od 60 dijalekata, ali malobrojni ga uče kao materinski.
“Ja sam rođen u Hrvatskoj, u Bjelovaru i Romi su tamo od 1720. Kod autohtonih Roma hrvatske gubi se jezik i sad imamo program gdje bi se taj jezik učio”, kaže Stevo Đurđević.
Svjetski dan romskog jezika prošle godine Unesco je uvrstio u kalendar UN-a kao međunarodno značajan datum.
“Svi zaista moraju uložiti maksimalne napore da bi sačuvali drevni jezik i nastavit ćemo štiti ga jer romska kultura ima utjecaj na kulturu cjeloga čovječanstva”, kaže Siniša Šešun iz ured UNESCO za jugoistočnu Europu.
“Mi nismo narod koji je započeo rat, mi nismo koji se buni i štrajka, mi samo želimo živjeti i raditi i ne biti neprihvaćeni zbog boje kože”, kaže Suzana Krčmar.
Više pogledajte u prilogu Mirele Bačić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.