Hrvatska ima jedan od najnestabilnijih poreznih sustava u EU

Vijesti 10. stu 201612:32 > 12:44
N1

Nika Šimurina s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu gostovala je na N1 i komentirala poreznu reformu, o kojoj se danas raspravljalo na sjednici Vlade.

Ovo je najobuhvatnija porezna reforma koja se provodi, međutim postavlja se pitanje, ako se uštedi na građanima, gdje će se naći sredstva za popunjavanje rupa u proračunu. Šimurina smatra da je dobro što je reforma cjelovita, ali da je porezni sustav Republike Hrvatske i dalje jedan od najkompliciranijih u Europskoj uniji.

“Dobra strana reforme je svakako da je to jedna cjelovita reforma, da je, nakon niza godina, kad smo mijenjali pojedine elemente poreza, tim stručnjaka napravio cjelovitu reformu. Porezni sustav Republike Hrvatske jedan je od najnestabilnijih u Europskoj uniji. Mi od svih zemalja članica EU imamo najveće sudjelovanje potrošnih poreza u ukupnim poreznim prihodima, što znači da imamo najveće sudjelovanje PDV-a i trošarina u ukupnim poreznim prihodima. Zato je Republika Hrvatska specifična, a to znači da najsiromašniji plaćaju najveći teret”, rekla je Šimurina.

Smatra da su rješenja u sustavu poreza na dohodak u načelu dobra. “Predložene mjere su dobre, u kontekstu što se neoporezivi dio za sve kategorije izjednačava, što dosad nije bio slučaj. Umirovljenicima i potpomognutim područjima još je dana mogućnost odbitka od 50 posto, što smatram da je dobro”, kazala je Šimurina.

Ipak, ima i elemenata u poreznoj reformi koje joj se ne sviđaju. Dio toga je i sintetičko oporezivanje dohotka od rada, koji ne smatra pravednim, jer se ne oporezuju svi elementi, poput, primjerice kapitala. “Taj dio nije pravedan, jer bi svi oblici dohotka od rada trebali biti obuhvaćeni”, kazala je Šimurina i objasnila o čemu se zapravo radi.

“Ako ste u sustavu dohotka od samostalnog ili nesamostalnog rada, to predstavlja vaše ukupne prihode, ali ako primate sredstva od, primjerice, iznajmljivanja stana ili drugog kapitala, taj se dio ne ubraja u vaše ukupne prihode i ne oporezuje se”, kazala je Šimurina, koja pozdravlja i ostavljanje pet posto poreza na kruh, mlijeko i lijekove, iako se, ističe, taj dio uopće nije niti trebao naći u raspravi. 

Istaknula je i problem što se mijenjanjem poreza i dalje ne mijenjaju cijene, čime je objasnila i pojedine napade na ministra financija, Zdravka Marića, koji mu spočitavaju upravo to.

Dotaknula se i problema s ugostiteljima, kojima je porez trebao s 13 narasti na 22 posto. “Oni su vrlo nezadovoljni s tim rješenjima, gdje se svake godine susreću s nekim novim stopama. To je izrazito loše, jer ne mogu planirati svoje aktivnosti. Velike dobitke, velika rasterećenja treba na neki način nadoknaditi. Je li to trebalo činiti na ovaj način ili u sniženoj stopi od 5 posto, ili uvođenjem nove trošarine, mislim da se moglo. Da je bilo boljih rješenja od ovih, bilo je. Rješenje bi bilo uvijek ići s povećanjem trošarina, jer to nije kategorija neophodnih proizvoda”, kazala je Šimurina gostujući na N1.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.