Stanje na Filozofskom još je kaotično, ministar 'pere ruke'

Vijesti 28. stu 201618:58 > 18:59
N1

Stanje na Filozofskom fakultetu i dalje je kaotično. Fakultetsko vijeće nedavno je razrješilo v.d. dekana Željka Holjevca. Ipak, on to ne priznaje jer smatra da je Vijeće nelegalno. Ako obje strane misle da bi gordijski čvor mogao razrješiti resorni ministar, varaju se. Barišić se poziva na autonomiju sveučilišta.

Od Crkve do Sveučilišta. Inicijativa Kulturnjaci 2016 podržala je Fakultetsko vijeće Filozofskog fakulteta.

“Počelo je s vjeronaukom u vrtićima, u osnovnim i srednjim školama i sada je ostalo samo zagrabiti Sveučilište. Što se crkve tiče, Zemlja bi i danas bila ravna ploča koju nose slonovi ili kornjače”, komentira Edo Popović iz Inicijative Kulturnjaci 2016.

“To je dakle potpuna promjena svjetonazora. Dugoročno gledano to je znači društvena klerikalizacija u budućnosti”, kaže Branka Galić, redovna profesorica na FFZG-u.

Dio profesora za situaciju na fakultetu krivi rektora Damira Borasa za kojeg tvrde da je članovima Senata smišljeno i zlonamjerno nametnuo nezakonite odluke. Svejedno su nedavno održali sjednicu fakultetskog Vijeća.

“Samo dekan i osobe koje on ovlasti mogu obavještavati javnost o djelatnostima fakulteta”, kaže Marko Alerić, prodekan za nastavu i studente FFZG-a.

Stoji to u statutu Filozofskog fakulteta. Indivudalna istupanja pojedinih zaposlenika ne podržava prodekan za nastavu. Odluku vijeća o smjeni v.d. dekana Željka Holjevca vidi kao nelegalnu i nelegitimnu.

“Ne znam kako netko misli da će odluke Fakultetskog vijeća, koje je protivno odlukama Sveučilišta u Zagrebu, kao takve prihvatiti Senat.

Nadležni ministar Pavo Barišić pere ruke i sve prebacuje na Sveučilište.

“To je stvar koja pripada autonomiji Sveučilišta i kako će oni svoje odnose regulirati s upravom Fakulteta. Ono što je nama u ovlasti to je nadzirati da sve bude zakonito provedeno”, kaže ministar znanosti i obrazovanja

Studenti: Situacija je zbunjujuća

Kako kaotičnu situaciju na fakultetu vide sami studenti?

“Nisam siguran da je najefektivnije to rješavati na fakultetu, to je nekako više pitanje politike”, kaže student Filip Žanpera.

“Cijela situacija s time tko je dekan i sve to sa studentskim izborima –  je dosta zbunjujuća. Puno studenata i nije skroz upućeno, ali što se tiče profesora normalno se održava nastava”, komentira student Vjeran Tintur.

Profesori korijen problema vide u odbijanju ugovora s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, a od Ministarstva traže da napokon prekine krizu upravljanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.