Zavšetak godine, po kolegi Borisu Rašeti iz 24 sata, obilježila je božićna objava preuzimanja Ine. U medijskom smislu dobro je iskomunicirana, ali potencijalno skriva katastrofu, upozorava on.
Dionice Ine rastu, ali rastu i dionice MOL-a, što govori o tome kome ide ta igra u korist, da je Hrvatska vlada odlučila pošto-poto kupiti Inu.
“Pod uvjetom da premijer nema neki izrazito jak adut, kupovina Ine može se pretvoriti u državnu katastrofu”, navodi on. Takav adut bi podrazumijevao jakog američkog, češkog, iranskog investitora, ali o tome javnost ne zna za sad ništa.
Da nam se užas ne dogodi, odluka o kupovini mora ići na Sabor pa možda i na referendum, smatra on.
Podsjeća i da su radnici prilično loše prolazili prilikom privatizacija i angažmana strateških partnera – Hrvatski telekom smanjio je broj zaposlenih sa 14 na 3,5 tisuće, a Ina je također nakon privatizacije podijelila između 6 i 7 tisuća otkaza.
Rašeta brine zbog onoga što smo do sada mogli vidjeti u novom ciklusu kadroviranja po poduzećima.
“Imamo kumove Bože Petrova pa se možemo zapitati trebamo li mi kumovima Bože Petrova osigurati 10 do 12 milijardi kuna kako bi oni upravljali Inom”, navodi on.
Upitan je i je li vjerojatan scenarij da se radi o spinu uz pomoć kojeg je trebalo priopćiti vijest o arbitraži, a da plana za preuzimanje zapravo nema i da se nacionalizacija zapravo nikad neće ostvariti.
“To je sasvim moguće i to ne bi bilo najgore”, smatra on. Navodi i da nije točna refleksna reakcija u dijelu javnosti da je gubitak arbitraže zapravo značio da je Tomislav Karamarko, zagovarajući izlazak iz postupka, bio u pravu. Podsjeća da bismo izgubili određeni postotak dionica Ine da smo zaustavili arbitražu.
Arbitraža u Washingtonu će završiti nepovoljno za RH, predviđa on.
Hrvatska ulaže u vojsku i pritom se Vlada ponaša kao pijani milijarder. Rašeta ovaj fenomen utrke u naoružanju naziva satiričkim regionalnim ratom, kojeg ne bi ga imao tko voditi, a donosi i akumulaciju troškova.
Kada je riječ o bizarnim temama kojima se javnost i mediji bave, od čokolada do Ivana Pernara, Rašeta navodi da smo mi “ustrajno fokusirani na trivijalne i irelevantne stvari”, dok nitko ne primjećuje, primjerice, zašto banke u Hrvatskoj plivaju u zelenom.
On smatra da se to događa zahvaljujući arhipelagu bankarskih naknada kojih je preko 260, na što upozorava kolega Milan Gavrović, i ogroman dio tih novih računa i naknada je na rubu zakona ili nezakonito. No, građani su neosviješteni, umjesto o bankama, raspravlja se o čokoladicama, ploči u Jasenovcu i novim Gripenima.
“Kontinuirano traje ta sitna pljačka, što se vidi na njihovim bilancama na kraju godine. Banke su superiorni sustavi, zapošljavaju najsposobnije, koji nemaju problema u tome da ne rade po zakonu, jer nitko ih neće prisiliti da rade po zakonu. Plivaju u zelenom i svi se pitamo otkud. Pa otud – zato što neprestano raspravljamo o trivijalnom”, navodi Rašeta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.