Nakon duge zahvale i prisjećanja na političke prigode koje su se otvarale pred Vladom Andreja Plenkovića nakon prošlih parlamentarnih izbora, Milorad Pupovac iz Srpskog narodnog vijeća prigovorio je Vladi, kojoj je na čelu uvaženi gost božićnog domjenka, Andrej Plenković, zbog uvjeta u kojima živi srpska nacionalna manjina, ali i zbog - Jasenovca.
“Da nije bilo ploče u Jasenovcu, to iščekivanje ne bi bilo stavljeno u sjenu. Ovako smo u Novu godinu ušli s nadom i vjerom u bolje sutra, ali i sjenom na toj nadi i zabrinutošću, koja iz te geste, toga čina na tom mjestu ne može da ne bude proizvedena”, kazao je Pupovac.
Jedna mu je suradnica kazala da bude osoban i da govori u svoje ime na obilježavanju Božića, no navodi da mu uloga to ne dopušta.
“Sigurno je da svi međusobno dijelimo ovo: Smrt jednog od nas ne može biti razlog za negiranje smrti drugog”, kazao je, nastavljajući da stradanje jednog od nas razlog biti razlog za omalovažavanje žrtava drugih, “pogotovo ne na mjestu na kojem je u 20. stoljeću stradalo najviše pripadnika hrvatskog naroda. I tu ne spominjem ni Srbe niti Rome, već Hrvate”, podvukao je.
“Gotovo 8.000 (ih je stradalo). Naša je dužnost da učinimo sve da sačuvamo ono što je stvoreno u jesen 2016., program i politiku koja je bila prilika za donošenje mira, obnove povjerenja, društva pravednosti, jednakosti i zakonitosti”, poručio je.
Pozvao je na toleranciju, prihvaćanje i stvaranje oslonca zajedničkim rješenjima.
Plenković o velikosrpskoj agresiji, obrambenom ratu i velikim tragedijama 20. stoljeća
Skupu su se obratili i Milan Bandić, zagrebački gradonačelnik, ali i Vladimir Božović, izaslanik srpskog premijera Aleksandra Vučića, koji je poručio Srbima u Hrvatskoj da će ih matična zemlja uvijek braniti. Također je kazao da se tragičnu prošlost ne može izbrisati.
“Božićno vrijeme i blagdani za sve vjernike izazivaju najviše emocija, ljubavi, introspekcije, solidarnosti”, kazao je, pak, Andrej Plenković. “Vidjeli ste da smo ove godine poslali poruku suživota, tolerancije i okrenutosti budućnosti”, kazao je Plenković, navodeći i da je Hrvatska “nakon pravednog, obrambenog rata u kojemu je bila žrtva velikosrpske Miloševićeve politike” te ulaska u NATO i EU želi tretirati manjine i poštovati ih uz maksimum napora da se njihov život odvija na najkvalitetniji način.
“Činjenica da je 20. stoljeće bilo obilježeno velikim tragedijama i sukobima nameću nam zadaću da se 2017. godine suočavamo s prošlošću… Pred nama je da taj proces na miran, staložen, trezven i zakonit način započnemo i zatvorimo, nadam se, do kraja rada ove vlade”, kazao je Plenković, ponavljajući da je ambicija njegove vlade postizanje konsenzusa oko tog pitanja.
Nagrade
Uslijedila je dodjela godišnih nagrada.
Novica Vučinić, svestrani umjetnik iz Moravica u Gorskom kotaru, dobio je nagradu “Nikola Tesla”.
Mirta Trninić primila je nagradu “Diana Obecter Budisavljević”, dok su građani Srba, kao prvi kolektiv otkad se dodjeljuju ova priznanja, dobili nagradu za antifašizam “Doktor Gojko Nikoliš”. U ime svih nagrađenih se obratio, pak, dobitnik nagrade “Svetozar Pribičević” za unaprjeđenje hrvatsko-srpskih odnosa, povjesničar Hrvoje Klasić.
“On ponajviše pridonosi bratstvu i – kako se danas mora reći – sestrinstvu”, najavio ga je Pupovac.
Za kraj se skupu, nakon pozdrava Đuki Hrženjaku iz Saveza antifašističkih boraca i Antifašisičke lige, i mitropolit zagrebako-ljubljanski, Porfirije. Uslijedilo je lomljenje česnice i zakuska.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.