Bivši predsjednik uprave Ine, Tomislav Dragičević, u razgovoru za N1 prošli tjedan kazao je kako je Ina prepustila MOL-u svoje postaje u Srbiji jer sa Srbijom tada nije bilo moguće poslovati te da bi takvu odluku opet donio. Ta je izjava poprilično razljutila Jasminka Umičevića, naftnog stručnjaka i nekadašnjeg savjetnika generalnog direktora Ine.
“Gospodin Tomislav Dragičević bio je predsjednik uprave INA-e od 2000. pa do, negdje, 2010. i on je jedan od sudionika i privatizacije, a kasnije i tijesne suradnje s MOL-om sve do njegove smjene 2010. Poznat je po tome što je godinama hrvatsku javnost obasipao hvalospjevima o navodnom uspješnom poslovanju INA-e i odličnoj suradnji s MOL-om. To je jako važno. Danas nažalost vidimo rezultate te suradnje. Svi bitni pokazatelji poslovanja Ine su značajno pogoršani, pogotovo nakon MOL-ovog preuzimanja 2009.”, kazao je Jasminko Umičević za N1 te dodao:
“Uvijek ističem da značajnu ulogu i odgovornost snose i prethodne uprave INA-e, kojima je na čelu, u cijelom kontinuitetu bio upravo Dragičević. Zato mi je apsurdno, ali ne i iznenađujuće, da se pored ostalih učesnika u tom propadanju INA-e, javljaju i kritičari Vlade i to se učestalo pojvaljuje baš Dragičević pokašavjući braniti svoje i MOL-ovo poslovanje, ali i kršenje ugovora jer ovo o čemu mi govorimo, o Srbiji, to je zapravo kršenje ugovora koji su Vlada i MOL još 2003. zaključili. To kršenje zapravo Dragičević pokušava banalizirati i opravdati nekim floskulama da su oni to dopustili jer, kao, INA nije mogla poslovati u Srbiji”, oštro će Umičević.
Tvrdi da takvo postupanje i obrana nikako ne stoje i da je to štetno po dva osnova. Prvo, pravno je neprihvatljivo jer niti Dragičević ili bilo koji čln uprave ili NO-a, koji je potvrdio taj prijedlog, nije bio ovlašten donijeti takvu odluku jer oni nisu vlasnici INA-e. To je mogla učiniti jedino Vlada jer ona drži dionice INA-e u ime Hrvatske.
“MOL nije smio nastupati na tržištima jugoistočne Europe niti konkurirati INA-i. Davanje suglasnosti Dragičevića i uprave MOL-u je nezakonito i trebali bi snositi posljedice za to”, rekao je Umičević te dodao da je to i s poslovne strane neprihvatljiva odluka i da je štetna za Inu.
“INA je u Srbiji imala vlastitu tvrtku koja se zvala INA Srbija. To nisu bile ogromne količine, ali je bio velik potencijal tržišta. Tvrtka je uvozila derivate na srbijansko tržište iz, gle čuda, sisačke rafinerije. Nakon što je MOL preuzeo tržište INA je zatvorila tvrtku u Srbiji i MOL je danas tamo jedan od najvećih uvoznika. Posljedice? Nema tržišta za rafineriju iz Siska. Dragičević je primio rekordnu otpremninu kad je odlazio i još je nitko nije nadmašio u Hrvatskoj – preko 6,8 milijuna kuna i to je INA-u koštalo preko 15 milijuna jer je on primio neto iznos. Vodi se i kazneni postupak protiv njega baš zbog utaje poreza tih optremnina. Toliko o kredibilnosti i stručnosti i integritetu, a sad daje savjete premijeru Plenkoviću”, kazao je Umičević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.