U Dalmaciji najviše podržavaju uvođenje vojnog roka

Vijesti 10. velj 201721:34 > 21:46
N1

Nakon dvije godine na Pantovčaku, 53 posto ispitanika smatra kako predsjednica Kolinda Grabar Kitarović radi u odnosu na očekivanja kada je izabrana. Predsjednica i Vlada zalažu se za uvođenje vojnog roka i to podupire čak 56 posto anketiranih, a najizraženije simpatije prema ovoj ideji su u Dalmaciji.

Na dvogodišnjicu mandata predsjednice Republike Kolinde Grabar-KitarovićNova TV provela je istraživanje nastojeći otkriti što građani smatraju dobrim, a što njezinim lošim potezima, odobravaju li uvođenje vojne obuke te ispunjava li državnica s Pantovčaka svoja predizborna obećanja.

Nakon dvije godine većina ili 53 posto ispitanika smatra kako predsjednica radi u odnosu na očekivanja kada je izabrana. Da radi ispod očekivanja misli njih 36 posto, a da radi iznad, misli 8 posto građana. Ne zna, njih 3 posto. No u godinu dana porastao je broj nezadovoljnika i onih koji su zadovoljni. Tada je 30 posto ispitanika mislilo da radi ispod očekivanja, a 12 posto iznad očekivanja.

Predsjednica i Vlada zalažu se za uvođenje vojnog roka i to podupire većina ili 56 posto ispitanika, protivi se njih 42 posto, a ne zna njih 2 posto. Samo mladi do 30. godine većinom ne odobravaju vojni rok, njih 51 posto, zatim fakultetski obrazovani, njih 48 posto te u Hrvatskom primorju i Istri gdje vojni rok ne želi 59 posto ispitanika. Ali 63 posto Dalmatinaca želi vojni rok.

Upitani smatraju li da je predsjednica neovisna od HDZ-a, 42 posto građana misli da je uglavnom neovisna, ali i 42 posto misli kako uopće nije neovisna. 10 posto misli kako je potpuno neovisna. Ne zna, njih 6 posto.

Iako je privlačenje stranih investicija bila jedna od važnijih poruka i obećanja, nakon 2 godine na tu je temu predsjednica podijelila Hrvatsku. Sada 39 posto građana misli da je učinila što je mogla, da je učinila nešto ali manje nego što je mogla misli pak 31 posto birača, a da nije učinila gotovo ništa misli 26 posto birača. I tu je zamjetan lagani porast broja birača koji misle da je učinila manje nego što je mogla.

Što se tiče dobrih poteza predsjednice, a prvom je mjestu suradnja zemalja na liniji Baltik-Jadran-Crno more i to podupire 49 posto ljudi, slijedi vođenje vanjske politike prema regiji što podupire 45 posto birača. Privremene urede predsjednice u drugim dijelovima Hrvatske pozitivnim ocjenjuje 43 posto ispitanika. Pozivanje na Zakon o sportu i promjenama u HNS-u dobrim smatra 43 birača. I na petom mjestu je smjena Šeksa nakon utjecanja na pomilovanja što pozdravlja 41 posto birača.

Kao loše poteze ocijenili su doniranje novca iz kampanje HDZ-u, pa zatim udrugama što je značilo izbjegavanje poreza. Lošim to smatra 57 posto birača. “Afera čokoladica” iz Dubrovnika nalazi se na drugom mjestu i to lošim potezom smatra 43 posto ispitanika. Inzistiranje na preseljenju ureda je za 41 posto birača loš potez. Putovanje u SAD za 38 posto birača loš je potez. I na kraju, uklanjanje biste Josipa Broza Tita lošim smatra 36 posto ispitanika.

Istraživanje je za Novu TV provela agencija Ipsos od 6. do 8. veljače 2017. godine na stratificiranom slučajnom uzorku od 600 punoljetnih građana Republike Hrvatske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.