O povratu imovine i naknadama židovskoj zajednici, o slučaju tužitelja iz Chicaga koji potražuju od Hrvatske 3,5 milijardi dolara za Srbe, Rome i druge kojima je počinjena šteta za vrijeme Drugog svjetskog rata u N1 uživo govorio je odvjetnik Sead Tabaković.
Kako komentirate slučaj odvjetnika iz Chicaga koji potražuje 3,5 milijardi dolara odštete, je li ta tužba osnovana? Ministarstvo vanjskih poslova kaže kako Hrvatska nije pravna sljednica NDH i da ne može odgovarati za štetu načinjenu pod tim režimom.
“To stoji, to je točno i ovakva tužba nije osnovana. Pravni osnov ove tužbe leži u jednom našem problemu. Tužitelji procijenjuju da je došlo vrijeme s obzirom da se podnese takva tužba jer se Hrvatska ne ponaša dovoljno dobro i precizno u odnosu na postojanje Hrvatske iz preambule Ustava iz koje proizlazi da je antifašistički pokret dopustio da se naša zemlja profilira u zemlju koja poštuje svoj poredak”, objašnjava Tabaković i dodaje kako tužba neće proći jer smo donijeli Zakon o naknadi i povratu imovine koji je definirao odnose unutar nove Hrvatske.
“Povrat se odnosi na vrijeme nakon 1945. godine, od nastanka nove Jugoslavije, a ne za vrijeme NDH. Istina je da su mnogi inzistirali da uđe i radzdoblje 41. i 45. jer je puno štete nastalo u tom periodu. Bio sam i ja zainteresiran da se to obuhvati ali zakon nije tako donesen”, jasan je odvjetnik.
Donesen je restriktivan zakon jer su se htjela donijeli i neka ograničenja. Radi se o četiri stupnja odlučivanja i u svakom tom dijelu se izgubi nekoliko godina. Ako se na kraju poništi odluka moramo sve ispočetka, to je proces generacija. “Mnogi su moji klijenti umrli čekaju presusudu. No, nasljednici mogu nastaviti povrat, tu nema problema”, objašnjava Tabaković.
Kolika je vijednost imovine koju potražuje židovska zajednica u Hrvatskoj?
“Nemam točnu procjenu ali smo se bavili time i to nije neka enormna vrijednost koju Hrvatska ne bi mogla ispoštovati. Problem je što je zakon takav kakav je i vremenski nismo ograničili. Mogli smo napraviti bolji zakon i ovo riješiti odavno jer smatram da bi prošli puno jeftinije jer se jako puno pravnika time bavi i koštaju više od same odštete”, rekao je Tabaković.
Svi naši susjedi su daleko uspješniji od nas u povratu imovine. BiH i Srbija tek završavaju pravne okvire ali su uspješno riješile neke nagodbene dogovore u roku nekoliko mjeseci.
Ministarstvo se pozvalo na temelje ZAVNOH-a.
“Mi se pozivamo na ZAVNOH kada nam treba ali ga nekad i negiramo kada nam treba, negiramo osnove, trebamo biti iskreni prema sebi jer ćemo onda drugačije doživljavati i poglede stranih zemalja na nas. Moramo biti efikasniji, ako je ustanovljeno da je Za dom spremni ustaški pokret onda se ploča u Jasenovcu mora maknuti”, objašnjava Tabaković.
Jednostavno je sve riješiti ako imamo volju i želju, nedostaje nam efikasnosti.
Navodi se i naknada za psihičku bol…
“Psihička bol kod nas u zakonu ne postoji, to nemamo regulirano u zakonu jer da smo i to uvrstili u zakon nikada ne bi riješili te sve slučajeve”, objašnjava odvjetnik.
U Zagrebu je puno slučajeva u kojima se traži povrat imovine u kojima su neke djelatnosti, obrti…
“Kod povrata su to prvenstveno lokali koji su išli isključivo na povrat, ne na naknadu. Nakanda u novcu je bila jako malo, oko jedne četvrtine vrijednosti pa je bolje povrat. Iako mnogi klijenti pristaju i na manju naknadu samo da slučaj završi za vrijeme njihova života”, zaključuje Sead Tabaković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.