"Zračna luka Franjo Tuđman nije funkcionalna i skupa je"

Vijesti 28. ožu 201711:04 > 13:53
N1

Stručnjak za promet, Željko Marušić, gostovao je u emisiji N1 Studio uživo povodom puštanja u promet novootvorenog terminala Zračne luke Franjo Tuđman.

Komentirao je i sam projekt zračne luke. “Prvi dan je počeo najavom za putnike da dođu dva sata prije leta što znači da je vrijeme pripreme produženo. Općenito sam kritičan prema svemu što je napravljeno, po pitanju funkcionalnosti, troškova i perspektive koja će utjecati na pozicioniranje zračne luke u regiji i šire”, objasnio je Marušić.

“Velik je problem davanje u koncesiju nečega što je od vitalnog interesa za razvoj turizma i gospodarstva, za sve naše građane koji plaćaju aerodromske takse. Ovo se nama nije isplatilo, ali nekome je. Prva koncepcija da se terminal izgradi vlastitim sredstvima i sredstvima EU fondova je napuštena kao da se forsiralo da se daje u koncesiju. Dio prometa, koji je mogao ići preko Zagreba, odlit će se, jer se pogoduje koncesionaru. Odustalo se i od podzemne etaže, gdje je trebala biti sortirnica. Postoje naznake da bi nakon otvorenja terminal mogao biti i zatvoren zbog sigurnosti, jer su pregledi napravljeni nabrzinu”, smatra Marušić i dodaje kako se povećanjem taksi pogodovalo koncesionaru, a ne nacionalnim interesima zbog čega Hrvatska u budućnosti neće moći privlačiti turiste.

Na upit o prijevozu putnika sa starih stajanki i zaustavljanje autobusa zbog MiG-ova, Marušić odgovara kako se na to pitanje ne može odgovoriti i da nema adekvatnog rješenja. “O tome je trebano ranije voditi računa, o tome se trebalo razmišljati ranije. Tu je niz problema koje ne možemo ni predvidjeti. Vidjet ćemo kako će biti u turističkoj sezoni, ako MiG-ovi dobiju zapovijed, to će biti udar na zračni promet i redove letenja”, rekao je Marušić koji također smatra da je zračna luka postala preskupa za avioprijevoznike, te da će sortirnica koja se ne nalazi u podrumu napraviti dodatne probleme koji mogu dovesti i do kašnjenja.

“Svaka minuta kašnjenja se plaća zlatom. Ova luka nije funkcionalna i preskupa je i pokazuje da smo neodgovorni. Ovo je skuplje, mogli smo ovo platiti iz vlastitog poslovanja, ovo je udar na naše turiste koji će platiti 5, 6 eura više, posebno operateri. Trebali smo naći načina da to napravimo sami. Očito se pogodovalo koncesionarima i treba pitati vlast tko je to dozvolio. Pitao bih Hajdaša Dončića spava li mirno. Imali smo već niz koncesijskih propusta, gdje su koncesionari poskupjeli, a mi iz proračuna onda isplaćujemo penale”, rekao je Marušić.

“Nerealno je očekivati da će se promet dići na 8 milijuna putnika, jer Zagreb gubi konkurentnost uz Beograd i Budimpeštu. Promet će rasti, ali vidjet ćemo hoće li se dostići očekivanja. Zagreb nije konkurentan, jer aerodrom Franjo Tuđman nije funkcionalan i skuplji je. Naš je aerodrom najskuplji u regiji. Nova linija Zagreb-Dubai je odlična, ali jedna lasta ne čini proljeće, vidjet ćemo što će biti”, objašnjava Marušić.

Upitan što misli o low cost aviokompanijama, Marušić kaže kako Zagreb ima veliki problem strelovitog uzleta turizma, ali naglašava da je naš aerodrom preskup za low cost. “Treba omogućiti uvjete za low cost avione. Aerodrom se može napraviti za tridesetak milijuna eura, oni se rade po drugim standardima. Postoji niz lokacija u području sadašnje zračne luke, imamo dobre poveznice, treba izbjeći kolizije s vojnim prometom, potrebno je otvoriti raspravu za otvorenje nove low cost zračne luke”, smatra Marušić

“Bila je opcija da se cijeli novi terminal radi na drugoj lokaciji, 20-30 km dalje na lokaciji koja bi bila funkcionalnija i takve opcije stoje na raspolaganju. Treba naći rješenje za low cost avione na kojima ne zarađuje aerodrom, ali zarađuju gradovi i turizam. To nam je u interesu i treba to pokrenuti”, rekao je.

Marušić je objasnio i zašto je kritizirao vlast zbog puno nesreća na hrvatskim cestama. “Nesreće tijekom ovog vikenda dogodile su se po poznatom scenariju, u vrijeme kada se mladi vraćaju iz izlaska. Trebamo kontrolirati prometnice video nadzorom. Ljudi nakon nesreće pogibaju, a ne bi trebali. Zaštitni sustavi po Europi opraštaju pogreške vozača. Kod nas automobili slijeću s ceste i zabijaju se u betonske stupove. To se može spriječiti stavljanjem zaštitine ograde. Sva se prometna rješenja trebaju rješavati od vrha, a ne da se njima bavi neki prometni službenik. Treba se napraviti projekt, kosine, zaštitna ograda. Ovako se radi kako kome padne na pamet. Problem je što ceste ne opraštaju greške”, naglašava Marušić.

Komentirao je i najavljeno poskupljenje cestarina na autocestama. “To je isto loša odluka baš kao i kod aerodroma. Troškovi prijevoza moraju biti manji, jer s velikim troškovima gušite promet. To nije dobra vijest za turiste, koji u svojim zemljama imaju vinjete koje koštaju simbolično. S vinjetama bi i mi zaradili više. Njemačka ne naplaćuje autoceste i i gospodarstvo joj cvate Kod nas se gleda kratkoročno. Trećinu troškova je generirala korupcija. Da je bolji interes da se poveća BDP, više bi kapitala privukli i tako bi vratili uloženo. Promet koji ide lokalnim, umjesto autocestama je opasniji, ulazi se u kolizije s biciklistima i motorima, a koliki je tek trošak liječenja invalidnih osoba”, rekao je prometni stručnjak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.