Iako su članovi Vlade obećavali da plin i struja neće poskupjeti, građani Zagreba za struju i plin izdvajat će oko 200 kuna više na godinu! Izračun je to stručnjaka
S izračunom nove cijene plina, pak, već danima muku muče u Ministarstvu energetike pa se mnogi pitaju što će ih već za četiri dana dočekati na računima.
Unatoč obećanjima premijera i Vlade da neće biti poskupljenja plina, od prvog travnja stanovnike metropole čekaju veći računi.
“Definitivno – plin će poskupjeti za 1,01 posto“, kaže glasnogovornik Gradske plinare Davor Šestan, piše Dnevnik.hr.
To znači da će za više od 300 tisuća Zagrepčana koje opskrbljuje gradska plinara kubik plina poskupjeti za 3 lipe. Njegova nova cijena iznosit će 2 kune i 71 lipu. Ovaj mjesec 150 kubika u metropoli stoji 402 kune, a već za 4 dana ista će količina plina građane stajati 406 kuna – odnosno 4 kune više. U cijeloj godini pak prosječno kućanstvo potroši 1100 kubika plina, što znači da će od prvog travnja građani godišnje plaćati 33 kune više.
Probleme s izračunom nove cijene plina već danima ima ministarstvo energetike. Njihov izračun i postotke prema kojima će plin poskupjeti kod 9 od 35 opskrbljivača u Hrvatskoj, vrlo brzo demantirali su sami opskrbljivači. Stoga ne čudi što ni građani ne znaju kakve ih cijene plina čekaju od prvog travnja.
Bili ili ne u toku, ubrzo vas čekaju i veći računi za struju. Za to je kriv porast naknade za obnovljive izvore. Treća je to promjena cijene struje u samo nekoliko mjeseci.
U prosincu prošle godine 300 kilovat sati kućanstvo je stajalo 301 kunu i 50 lipa. Već mjesec poslje, u siječnju 2017.-e ista potrošnja stajala je gotovo 30 kuna manje! Bila je to posljedica smanjenja PDV-a s 25 na 13 posto pa je račun iznosio 272 kune i 56 lipa. No uskoro nas očekuje novo poskupljenje i to zbog porasta naknade za obnovljive izvore. Ona će, prema najavama, narasti s 3 i pol – na 7 i pol lipa po kilovat satu pa će se mjesečni račun povećati za 14 kuna i iznositi 286 kune i 12 lipa.
Poskupljenje će najteže pogoditi poduzetnike u sustavu PDV-a.
“S obzirom da oni imaju nižu cijenu nego kućanstva, rast od 4 lipe nove – znači rast sa 3,5 na 7,5 lipa naknade, je njima ustvari rast između 6 i 7% troškova za električnu energiju”, kaže Nenad Kurtović, stručnjak za tarifiranje.
Iz Ministarstva energetike stiglo je priopćenje puno pohvala na svoj, ali i kritika na račun bivše Vlade.
“Ono što je ključno istaknuti jest da smo spriječili udar na standard građana i značajno poskupljenje cijena energenata, a do kojega bi došlo zbog naslijeđenih loših odluka prijašnje Vlade predvođene SDP-om i HNS-om i golemih preuzetih obaveza da ovo Ministarstvo i Vlada nisu reagirali”, kaže Ante Čikotić, državni tajnik za energetiku, piše Dnevnik.hr.