Hoće li se Todorić oglasiti o odlasku?

Vijesti 31. ožu 201708:22 > 08:28
Franjo Tot

I danas pratimo razvoj događaja o Agrokoru. Ispred sjedišta koncerna je naš reporter Hrvoje Krešić, a na Markovom trgu, odakle će danas Vlada u saborsku proceduru uputiti Zakon o sistemski važnim tvrtkama, kolokvijalno nazvan Lex Agrokor.

Hrvoje Krešić podsjetio je na važne događaje u zadnja 24 sata, na prvom mjestu o dogovoru Agrokora i banaka, postignutom na sastanku koji je u srijedu počeo u 16 sati sastali. Sastali su se uprava, ruski kreditori i svi bankari, akteri iz financijskog sektora s potraživanjima prema Agrokoru – ruske banke imaju do 52 posto tog duga.

Iz Agrokora još ne izlaze ni sa kakvim službenim informacijama, no prema neslužbenim iformacijama postignut je tzv. standstill dogovor – kamate ne bi neko vrijeme tekle na dug, a poslovanje bi bilo omogućeno novom tranšom. Osim toga, otišla bi sadašnja i došla bi nova uprava bez Todorića i Hrvata.

Paralelno s tim, dobavljači su odlučili aktivirati zadužnice u visini nekoliko stotina milijuna kuna. Slovenske Finance su objavile da su Konzumu i Belju blokirani računi, no one bi mogle biti povučene ukoliko bude bilo garancija da će se dugovi podmiriti.

No, kako N1 doznaje iz Fine, ni Agrokor niti Konzum nisu blokirani, no Belje jest. Međutim, nije još jasan podatak koliko je zadužnica aktivirano.

Krešić je komentirao i potrebu da Agrokor objavi da se radi na sporazumu, kako bi se spriječila panika dobavljača i aktivacija zadužnica, što može voditi stečaju.

Agrokoru je u interesu da smiri situaciju i da je vrati pod kontrolu, inače bi se mogao nastaviti stampedo od utorka, kad je Orbico potražio svoj novac. Oni će htjeti zaštititi svoje uloge, jer je pravilo da se isplaćuje prema redu kako je zatražena isplata, a novca nema za sve. Ako budu htjeli u mirnijim okolnostima, morat će dati do znanja tvrtkama s kojima posluju da rade na rješenju.

U međuvremenu u Vladi

Na sastanku u Banskim dvorima u srijedu navečer se razgovaralo o lex Agrokoru, koji bi se tijekom dana trebao naći na Vladi, kaže Ana Mlinarić. 

Malo je informacija o detaljima regulative koju donosi, no iz Vlade se poručuje da će biti drukčiji od nacrta koji je javnost vidjela. Propisat će se na koje će se tvrtke odnositi i koja je točna uloga države u restrukturiranju.

Restrukturiranje bi trajalo godinu dana i dio duga bi se mogao naplatiti iz osobne imovine vlasnika, a koncern bi se rasformirao na njegove tvrtke. Prilično je izgledno da Todorić neće biti više vlasnik.

No, ukoliko bankari i dužnici krenu prvi u dogovor, restrukturiranje bi mogli vodili vjerovnici, a ne država. Premijer Andrej Plenković je na Malti kolege u politici pozvao na odgovornost i da ne skupljaju poene, jer potez predsjednika Sabora, Bože Petrova, koji je “kao građanin” prijavio Todorića zbog lažnog prikazivanja duga u financijskim izvještajima, izgleda kao predizborni potez.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.