"Todorić je bio mezimac države, ali i ona njegova mezimica"

Vijesti 06. tra 201709:43 > 09:48
N1

Najnoviji razvoj događaja oko koncerna Agrokor i Ivice Todorića te "Lex Agrokora" komentirao je u Novom danu i novinar te kolumnist 24 sata i tjednika Express Boris Rašeta.

Republika Hrvatska napravila je temeljnu pogrešku i stavila sva jaja u jednu košaru predajom najvećih bogatstava u ruke jedne obitelji, jednog čovjeka, koji je neke firme i uspio spasiti, to treba priznati, ali time se RH izložila riziku elegantnog neprijateljskog preuzimanja u jednom potezu, kazao je Rašeta osvrćući se na stenogram razgovora između Luke Rajića i Ivice Todorića koji donosi tjednik Express.

Bila je to riskantna strategija koja je bila izraz državne politike, kazao je Rašeta te dodao da je Rajić kazao kako je on dobio samo jednu kravicu koju se može pomusti i da ga se ne pita za prvi milijun, a on ju je preuzeo, popravio i prodao.

S obzirom na to da je cijela niska slučajeva počela takvom privatizacijom, postavlja se pitanje prijeti li još slučajeva koji bi se mogli otvoriti?

Vidjeli smo jučer da je ministrica Martina Dalić govorila o mjenicama bez pokrića, a ako se vratimo u prošlost, vidjet ćemo da je najveća kriza u Jugoslaviji bila vezana uz Agrokomerc i Fikreta Abdića te je dovela do velikog sudskog procesa i tada je ZvonimirŠeparović tražio najveću kaznu jer je ugrožena Jugoslavija i socijalizam.

Mjenica bez pokrića implicira vrlo ozbiljnu kazneno pravnu odgovornost.

Sve je više ta priča na djelu. Vidjeli smo Božu Petrova koji je do nekih saznanja došao čitajući novine. Čini se da je i Todorić potražio odvjetnike. Vidjeli smo što se u sličnim slučajevima događalo u primjerice Srbiji gdje je Vučić uhitio Miškovića, u Rusiji je uhićen Hodorkovski, u Italiji slučaj Parmalata …

Što bi se u slučaju Agrokora još moglo naći, izaći na vidjelo?

Todorić je bio mezimac države, ali je i država bila njegova mezimica, sjetimo se samo koga je sve zaposlio iz državne uprave i tog segmenta. Jedna su stvar ‘bijele knjige’, a pitanje je što se još možda krije. Ako Alvarez ostane kao komesar za restrukturiranje, a on je ipak ruski čovjek na neki način, sve će tajne biti izložene što Vlada možda i ne bi htjela. A ako Vlada preuzme taj problem, gdje će naći ljude za taj posao? Ja ih u Hrvatskoj ne vidim.

Antonio Alvarez III. brzo se sastao s premijerom. Mnogi su stručnjaci upozorili na takav neuobičajen potez.

Niti jedna kompanija kojom se bavio vrlo vjerojatno nije imala tako blizak odnos s državom i ovakav geopolitički značaj. Nadam se da je Plenković svjestan bi Vlada teško riješila ovakav problem i mislim da je otvoren da se spasi kompaniju.

Prema onome što je objavio Jutarnji list, čini se da nije riječ o pravom standstill aranžmanu, nego o pismu namjere i to još uvijek nije ugovor kojim bi se definiralo prava i obaveze.

Ako se država prihvati tog problema, otkud kredit, otkud novci za premošćivanje likvidnosti? Kakvo bi to zaduživanje bilo, a išlo bi na teret javnog duga. Imamo situaciju u kojoj de facto nemamo ministra financija, on mora biti isključen, a bio je u Agokoru zadužen za kreditiranje sustava, a sada tvrdi da nije znao za ove dubioze – ali što je onda radio tamo? Vrdoljak mi je rekao prije nekoliko tjedana da je znao za probleme Agrokora, a on je van Vlade i Agrokora i ako je on znao za to, onda je Vlada morala znati prije tri mjeseca.

Premijer je vro kritičan prema svima koji kritički govore o tome i mogućim rješenjima. A što ako Alvarez, koji nema nikakave odnose u samom sustavu, nakon aktiviranja “Lex Agrokora” odluči otići, a s njim i ruske banke?

Bila bi to neminovna serija domino bankrota i bilo bi to da bismo za par dana imali u bankrotu Tisak i šest ili sedam velikih komapanija i mi kao novinarski nakladnici kako bismo napalaćivali, pokrili plaće … tu je pozicija stranih banaka veća jer raspolažu kapitalom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.