Bošković o lexu Agrokor: Ustavne tužbe će pljuštati

Vijesti 06. tra 201721:32 > 21:35
N1

Ekonomska analitičarka Marijana Ivanov i novinar Ratko Bošković bili su gosti emisije Pressing.

Aktivacija zakona lex Agrokor se donosi hitno. Postoji li dvojba oko ustavnosti tog zakona?

“Moguće je da se očekuje od Todorića da aktivira zakon, ali prvo pravni stručnjaci trebaju to pogledati da ne bi kasnije bilo problema. Ono što je u zakonu bilo u funkciji rješavanja problema Agrokora mislim da je osnažilo poziciju dobavljača, iako se kaže da se osnažila pozicija banaka. Ne vjerujem da bi to Vlada napravila, nema logike za takvo političko ponašanje”, rekla je Ivanov i dodala kako kreditorima treba amandman i da su vjerojatno razgovori Plenkovića i Alvareza imali utjecaj na taj amandman.

“Ja sam siguran da će ustavne tužbe pljuštati. Tu se krše vlasnička prava i jako puno ljudi će tražiti ocjenu ustavnosti, čak i pravnici, možda će netko iz inata, iz oporbe ili iz biznisa. Netko je pitao ima li Alvarez radnu dozvolu, jedan običan čovjek je to pitao”, rekao je Bošković.

“Tako će biti i sa ustavnim tužbama. Treći amandman predviđa da onaj tko stekne udjel u ovisnim društvima koncerna ne treba dati ponudu da uzme i ostali dio. To je kršenje tržišta kapitala i dioničarstva. Ako se to ukine onda nemam više tržite kapitala: a htjeli bi obrnuto. Da je Agrokor tijekom desetljeća kapital skupljao na burzi ne bi bio u ovoj poziciji već se financirao revolving kreditima i obveznicama koje stalno treba obnavljati. To je jedna vrsta koja se naziva špekulativno finanicranje. Povrat nije osiguran nego ovisi o budućem rastu vrijednosti imovine i biznisa. Ništa ne može rasti beskonačno, pa ni Todorić. Njemu je u jednom trentuku rast stao i bonitetne agencije su ga zaskočile i zbrojile mu dugove koji su bili više puta veći od dobiti i spustile su mu rejting. Mi smo svi tada vidjeli da se nešto događa, a 5 minuta prije nismo znali ništa. To je dovoljno da se špekulativno pretvori u tzv. ponzijevo financiranje, piramidalno i to ne traje dugo”, objasnio je Bošković.

Danas su novinari izvukli Vidoševićevu izjavu o tome da ako Agrokor preuzme Mercator da će stvarne vlasnice biti banke.

“S obzirom da je Agrokor poslovao zaduživanjem, Mercator nije bio strukturno promijenio priču, ali ju je napravio prevelikom u kratkom razdoblju, a sve temeljeno na dugu. Zaduživao se jako skupo, a ne možete toliko zarađivati da bi otplatili te kamate. Mercator je poslužio boljoj prodaji proizvoda koncerna Agrokora i bilo je pluseva, ali je Mercator preplaćen. Tu se uprava zaigrala, bila je pohlepna, Agrokor se nije htio financirati kapitalom, nije se htio dijeliti u vlasničkoj strukturi. Sva prava je htio imati sam”, rekla je Ivanov.

Kako komentrate policiju u Agrokoru?

“Ja tome ne dajem veliki značaj. Nakon što je Petrov podnio prijavu to se događa automatizmom. Poznavajući tvrtku i upravu nećemo tamo otkriti kriminal. Nije se s namjerom prevare ovo napravilo, nego je logika biznisa koja zapadne u krizu i dovela do ovoga”, rekao je Bošković.

Kako komentirate ulogu faktoring tvrtki i mjenice izdane za neisporučenu robu?

“Faktoring kuće omogućule su Agrokorov rast i prikrivale su njegovu zaduženost. Ako Agrokor nije imao platiti dobavljačima dao je mjenice koje su onda oni naplatili iz faktoringa. To je sve potpuno legalno. Djelomično se to radilo da bi se zaobišlo maksimalno zaduživanje u bankama. Preko faktoringa je omogućeno da Agrokor dobije robu i plati je s odgodom. Faktoring je kratkoročan, naplate mjenicu nakon mjesec dana i to im je omogučilo da se prve povuku iz poslovanja s Agrokorom. One sad imaju milijarde kuna viška novca koje ne žele isplatiti Agrokoru. Pravni stručnjaci kažu da mjenice mogu biti i bez pokrića, ali mora postojati dug, dužničko vjerovnički odnos. Inače bi se mogla izdati zadužnica”, rekao je Bošković.

Neslužbeno, doznaje se da su uvjeti i isplata 25 posto duga u roku 15 dana nakon potpisivanja standstilla, te svakoga mjeseca 10 odnosno 15 posto isplate duga ako je riječ o svježoj robi poput mesa, mliječnih proizvoda ili kruha.

“To je minimalni zahtjev koji su mogli tražiti, znaju da nema novcai da će se morati s njim racionalno raspolagati. To im je nužno za nastavak poslovanja”, rekla je Ivanov.

Može li se dobavljačima zamrznuti obveza plaćanja PDV-a?

“U izvanrednim situacijma, u spašavanju ovakvih strateških tvrti pomažu i fiskalna i monetarna politika uglavnom kroz olakšice. Ne bi bilo neobično da i Hrvatska tako pomaže”, rekao je Bošković

“Imamo problem da se mora jednako postupati prema svim poslovnim subjektima jednako. Lex se radi po terminima sistemskog rizika ali to da ne platite porez, to morate dati svima, a država tako ne može funkcionirati. Cijela ova priča sa financijskom stabilnošću podsjeća kako banke, važne strateški, mogu narušiti sistem cijele zemlje. One se spašavaju, njih spašavaju države. Centralna banka je spašavala bankovni sustav Grčke i Španjolske jer može stvoriti novac koliko treba dok ne ugrožava inflaciju”, rekla je Ivanov.

“Fiskalna pomaže, ali to traje jako dugo, donose se zakoni, raspravlja se u Saboru i tako mjesecima. S druge strane, kada monetarna politika donese odluku, kao recimo guverner, ona je odmah u primjeni. U kriznim situacijama je monetarna politika puno prikladniji alat za rješavanje krize”, rekao je Bošković.

Hoće li rast BDP-a usporiti?

“Sve ide prema tome, BDP je osnovan na osobnoj potrošnji i inevsticijama poduzeća. Ovo može dovesti i do toga da se građani odluče ne trošiti, a poduzeća ne investirati i pitanje je do kuda će to ići. Pitanje je u kakvom će se odnosu naći inozemna i domaća potražnja. Inozemna potražnja se oporavila, ali u zadnje vrijeme ne raste. Ako se udar dogodi na privatnoj potrošnji i potošnji države moguće je da dobijemo niže stope rasta ili nula, a u najgorem slučaju i negativnu stopu rasta”, rekao je Bošković.

“Ako izvučemo sve negativne scenarije na površinu, onda će se to dogoditi. Kad krene likvidnost, treba osigurati izvore finaniciranja i plaće radnicima i novčani tok će se nastaviti, to je nužno potrebno. Ima nade da se scenarij završi pozitivno”, rekla je Ivanov.

Koja je alternativa ovom događaju?

“Da se ništa nije napravilo, da se dovede grupa koja će rekonstrirati prezaduženo poduzeće, ako se ne ispunjavaju obveze moglo se ići na stečaj. Po meni je to najgore moguće rješenje, jer bi se imovina prodavala po tržišnoj vrijednosti. Dođe li do te situacije, obveze se tek tad neće namiriti”, smatra Ivanov.

“Stečaj je neizbježan. Tko će spriječiti vjerovnike da za svaku kompaniju u koncernu to zatraže? Netko je bio napisao da bi sud mogao procijeniti da je kompaniju moguće spasiti i da pokrene lex Agrokor bez da to zatraži uprava. Kaže se da će lex biti aktiviran ako se procijeni da se poslovanje može spasiti, ali tko će to odlučiti? Sve se moralo riješiti onu noć kad je Todorić došao u Vladu, tada se trebalo doći do rješenja za Agrokor. Tu je trebao bti početak i kraj svega”, smatra Bošković.

Vrdoljak citirao izjave Marića, koji je 26.1. rekao da je sve u redu. Kako to komentirate?

“Možda se situacija mogla riješiti bez ovog cirkusa, mogao se tražiti svježi kapital da se održi likvidnost. Možda se nije trebalo sve ovo dogoditi”, smatra Ivanov.

Kako komentirate Marićevu poziciju?

“Razumijem situaciju da svatko misli na sukob interesa, ali mislim da je Marić uspio dovoljno se odmaknuti od priče i formalno mu ne možemo staviti sukob interesa. Kad bi se s moje strane imenovalo povjerenika za upravljanje Agrokor ja bih prva predložila Marića za tu poziciju” rekla je Ivanov.

“Jedan je ministar član Vijeća za financijsku stabilnost i oni su trebali ovu situaciju na vrijeme detektirati”, rekao je Bošković.

Gledaju nas u Srbiji i u BiH. Što s regijom u ovoj priči?

“U bilanci Konzuma piše da imovina ide i vlasnički odnosi postoje, čuli smo da je netko predlagao stečaj pa ćemo vidjeti. Dug treba podmiriti prema svima pa tako i dobavljačima iz Srbije i BiH. BiH govori o dugu od milijardu kuna”, rekla je Ivanov.

PPD je obustavio isporuku plina Petrokemiji. Je li povezana ta priča s Agrokorom?

“Agrokor je najveći kupac umjetnih gnojiva. On kupuje gnojivo i njime plaća malim dobavljačima i sigurno je jako puno dužan. Baš kao i PPD koji ga je kreditirao. Ako mu Agrokor obustavi kupnju gnojiva, Petrokemiji prijeti bankrot”, rekao je Bošković i dodao kako nije optimističan.

“Cijenim Agrokor i Todorića i razumijem potrebu i važnost veikih tvrtki, ali je toliko prezadužena da bez loma neće moći izaći iz krize”, zaključio je Bošković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.