RH osuđuje zločine ustaškog režima, ali odluku o spornoj HOS-ovoj ploči i natpisu "Za dom spremni" mora donijeti tzv. Vijeće za suočavanje s prošlošću, poručuje Plenković iz Jasenovca gdje ga je dočekao neugodan transparent koji traži da se sporan pozdrav konačno ukloni. Prema podacima policije, danas je u Jasenovcu bilo 300, a jučer 1500 sudionika
Druga, službena komemoracija u znak sjećanja na žrtve logora Jasenovac je bitno manja od one jučerašnje u organizaciji SNV-a i Saveza antifašističkih boraca. Manje je bilo članova obitelji žrtava logora, no oni koji su stigli nose jednako bolne uspomene.
“Moj otac je jedan od preživjelih, mučen, razbolio se i umro kad mi je najviše bio potreban”, kaže Branka Nešić Reichel.
Prema procjenama policije, službena kolona bila je pet puta manja od prethode. U njoj su kao i jučer bili veleposlanici, a na čelu ovoj je bio predsjednik Vlade i četvero ministarara.
Upravo je ploča glavni uzrok podjela, a na nju su Vladu i premijera transparentom podsjetili antifašistiti koji smatraju da je neprimjereno da ministri dolaze na mjesto zločina dok ploča nesmetano stoji.
“Vlada se pravi kao da se ništa ne događa, a pijetet bi trebalo pokazati djelima, a ne izlascima pred kamere”, kaže Igor Premužić.
Predsjednica republike i predsjednik Sabora u Jasenovac su poslali izaslanike, no ni oni nemaju jasan odgovor.
“Nije primjereno, neću ja određivati, i oni su dali život za Hrvatsku”, kaže Marko Sladoljev iz Mosta.
Za predstavnike Roma natpis na ploči nije prihvatljiv, ali će doći će na sve komemoracije jer na ovakav tužan dan ne žele podjele.
“I ja bi samo volio da se iduće godine ne ponovi jer opet napominjem, žrtve su najmanje krie za sve ovo što se trenutno događa”, kaže Veljko Kajtazi.
A već drugu godinu događaju se 3 tri kolone u tri dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.