Gosti Novog dana bili su liječnici Ante Zvonimir Golem iz Hrvatske liječničke komore i Sandra Morović iz Poliklinike Aviva koji su govorili o stanju u zdravstvu, listama čekanja i akciji "10 dana bez čekanja" koja će trajati od 5. do 15. lipnja 2017. godine.
U Hrvatskoj su duge liste čekanja, zdravstvo je u dugu, liječnici su pod pritiskom štednje, kako to komentirate?
Golem: Treba nekoliko stvari pojasniti, zdravstvo nema dug, postoji dug države prema zdravstvu. Točno je da postoji mjesta za racionalizaciju i smanjenje potrošnje, ono što stvara problem je stalni negativan prikaz zdravstva. Liječnici ponekad moraju zatražiti pretragu jer je pacijent zahtjeva. Kada bi se vratilo povjerenje u liječnike i sustav bi se racionalizirao.
Postoji li monitoring zdravstva?
Golem: Postoji, ali je sustav jako kompleksan. Liječnici su izloženi i agresiji, a nisu ni na koji način zaštićeni.
Jedan posto izdvajanja za privatno zravstvo, možete li se ‘pokriti’ time?
Morović: Neke pretrage možemo napraviti, poput MR-a, ali i kod nas postoje liste čekanja. Mi smo s jedne strane postali zdravstveno osviješteno društvo i želimo pratiti smjernice i davati najbolju uslugu našim pacijentima.
U Hrvatskoj se puno kuka oko zdravstva, ali najmanje izdvajamo za zdravstvo, kako to komentirate?
Golem: Kada bi gledali strukturu zdravstva, onda bi se vidjelo da se izdavaja još i manje. Iz HZZO-a se plaćaju i druge stvari, poput vožnje na pretrage. Mi želimo biti socijalna država, ali to netko mora platiti.
Preduge liste čekanja, postojali su modeli prioritetnih lista ali je bilo slučajeva pacijenata na više lista. Bi li prioritena lista pacijenata smanjila liste?
Golem: To je vatrogasna mjera. Mi imamo hitne pacijente koji će uvijek dobiti pretragu i tu nema spora. Imamo listu pacijenata s malignim bolestima i one koji ipak mogu pričekati s obzirom na dijagnozu. Liste čekanja bi smanjila mjera praćenja troška po pacijentu, kada bi se usluga točno plaćala prema usluzi.
Tko su Vaši pacijenti? Oni kojima se ne da čekati, koji ne mogu čekati..?
Morović: Svi su oni naši korisnici. Ima onih koji ne žele čekati, koji si uplaćuju dodatno osiguranje, ima i onih koji žele brzo riješiti svoj problem. Ima i tvrtki koje dolaze na sistematske preglede što je pohvalno.
Što nudite pacijentima tijekom akcije “10 dana bez čekanja”?
Morović: Svaka klinika je izabrala što želi, mi imamo dermatološke male operativne zahvate, sistematske preglede i sve je popisano na našoj web stranici.
Ako bi se sustav oslonio na privatno zdravstvo jeste li ipak na neki način ograničeni koliko možete preuzeti na sebe?
Morović: To je trend koji treba dobro pripremiti, ali smo svakako za suradnju. Želimo maknuti stigmu s privatnog zdravstva i da privatni i javni zdravstveni sektor počnu surađivati na dobrobit pacijenata.
Golem: Liste čekanja su vezane za kapiceteta, ali i za dostupna sredstva. Proširenje kapaciteta na privatne klinike je dobro zbog opreme i prostora i zbog činjenice da u privatnom sustavu radi oko 12 tisuća zdravstvenih djelatnika koje treba uključiti. Država nema novca za nabavu velike opreme i svaka kupnja novog aparata je velika nacionalna vijest.
Privatne klinike kupuju novije aparate, koliko je to važno?
Morović: Svakako je važno, dijagnostika je bolja i brža. Tehnološki napredak svakako nosi svoje.
Ljudi misle da je bolje na operaciju u KBC, kako to komentirate?
Morović: Ima puno stanja koji ne završavaju operacijom. U privatnoj klinici djagnostički pregledi traju dugo, možete se posvetiti pacijentu a ne ga samo ugurati u aparat i propisati terapiju. Stvara se povjerenje između liječnika i pacijenta.
Golem: Ne znači da ako nešto nije klinika da je usluga manje dobra. Klinički bolnički centri imaju visoku tehnologiju za posebne slučajeve. Hrvatska daje vrhunsko zdravstvo i pacijenti se vraćaju iz Austrije iz privatnog sektora kod nas u javno. Država treba osigurati dodatna sredstva, hoće li se povećati naknada – to će biti politička odluka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.