Premijeru, osigurajte novac za oboljelu djecu iz Klaićeve!

Vijesti 20. lip 201709:41 > 09:46
Ilustracija

Sabor danas raspravlja o konačnom prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o ravnopravnosti spolova, a sjednica je uobičajeno započela stankom.

Stanku su da bi govorili o oboljeloj djeci koja se liječe u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u Zagrebu jer boluju od zloćudnoga tumora nazvanoga neuroblastom koji napada različite dijelove tijela, a bez adekvatnoga liječenja smrt od te bolesti je neizbježna, zatražili Klub nezavisnih zastupnika i HSU-a te Klub Most-a i Klub HDZ-a.

Podsjetimo, Povjerenstvo koje je razmatralo opravdanost primjene lijeka odlučilo je da je potrebno još podataka kako bi se utvrdila njegova djelotvornost i sigurnost iako je od Europske agencije za lijekove dobio odobrenje.

Goran Aleksić iz Kluba Živog zida i SNAGA-e zatražio je stanku kako bi govorio o tome da će uskoro u proceduru uputiti dva zakona – o potrošačkom kreditiranju te o zaštiti potrošača, a za što je zatražio podršku kolega zastupnika i zastupnica.

Tko će biti odgovoran ako se nešto dogodi dok čekamo odluku Povjerenstva?

“Smatrali smo da je vrijeme da i u Saboru progovorimo i problemu djece u Klaićevoj. Mislim da svi koji smo roditelji možemo zamisliti u kojoj su situaciji roditelji te djece. Povjerenstvo, uza sve uvažavanje struke, donijet će odluku, ali neizvjesnost traje i pitanje je tko će na kraju imati odgovornost ako bude falilo dana ili tjedana dok ono ne odluči da se djeca liječe tim lijekovima. Nažaost, često imamo situaciju da nemamo predviđen sustav koji bi unaprijed riješavao ovakve situacije. Smatramo da je trebalo donijeti odluku da se osigura sredstva za lijekove djeci iz proračunske rezerve ili iz HZZO-a, a onda tražiti način”, kazala je nezavisna zastupnica, bivša HNS-ovka Nada Turina Đurić.

“Ovako nastaje kaos, svi smo posebno osjetljivi kad se radi o djeci. Riješite ovaj problem odmah jer pretpostavljamo da bi liječnici u Klaićevoj da su imali sredstava osigurali ih i krenuli liječiti odmah djecu. Treba preuzeti odgovornost, imati odlučnost, nitko to premijeru i ministru neće zamjeriti. Idemo svi zajedno poručiti: premijeru, izvolite osigurati novac, a problem nedostatka iz proračunskih stavaka rješavajte u nekom rebalansu”, istaknula jeTurina Đurić.

“Kao narod spremni smo pomoći djeci iz Klaićeve bolnice ne pitajući za cijenu”

“Treba biti objektivan i reći da je lijek skup, a da njegova primjena ne daje jamstva za uspješno liječenje. Njime se povećavaju šanse i daje nada oboljeloj djeci”, kazao je Mostov Marko Sladoljev i podsjetio da se “mala Hrvatska” puno puta pokazala velikom pomažući pogođenima.

“Stoga, gospodine ministre. želim olakšati vašu odluku i poručiti da smo kao narod spremni pomoći djeci iz Klaićeve bolnice ne pitajući za cijenu. Želimo da ta i sva druga djeca imaju jednaku priliku za život. Ako se te naše želje smatraju populizmom, onda ćemo rado prihvatiti da nas tako i zovete”, poručio je Sladoljev.

“Nemojmo dopustiti da zbog pritiska javnosti ugrozimo nečiji život”

“Maligni blastom koji može pogoditi djecu do pete godine života i samo mali dio onih koji se otkrije u ranoj fazi može se uspješno izliječiti. Svjesni smo da će proći sve što i odrasli, no znamo da im to u velikom dijelu neće pomoći. Samo 10 posto njih će preživjeti. No, bitna su nam djeca. Osnovano je Povjerenstvo od stručnih osoba. Lijek koji je sporan nekome može pomoći, a nekome ne i zato postoji stručno povjerenstvo. Lijek nije ni tako spasonosan kako svi mislimo. Sigurna sam da ćemo svi zajedno omogućiti našoj djeci da se liječe, ali prepustimo struci. Nemojmo dopustiti da zbog pritiska javnosti ugrozimo nečiji život”, upozorila je HDZ-ova Željka Josić.

Treba spriječiti nepoštene kamatne stope

Izmjenama Zakona o zaštiti potrošača očekujemo da se konačno riješi način vraćanja preplaćenih kamata. Imamo kolektivnu da je sedam banka na nezakonit i nepošten način ugovorilo nepoštene kamatne stope. U skladu s time oko 3.000 dužnika je podiglo tužbe, a prema nekim procjenama još oko 200.000 ima tu mogućnost, ali oni ne idu u sudske postupke jer nemaju dovoljno informacija i znanja o tome, upozorio je Aleksić.

Što donose izmjene Zakona o ravnopravnosti spolova?

Što se tiče predloženih zakonskih izmjena Zakona o ravnopravnosti spolova, one uređuju pitanje sveobuhvatne zaštite od viktimizacije i trebale bi pridonijeti zaštiti svih onih koji su prijavili diskriminaciju, nazočili diskriminaciji ili odbili nalog za diskriminatornim postupanjem.

Također bi trebale pridonijeti zaštiti od stavljanja u nepovoljniji položaj svih onih koji su u dobroj vjeri upozorili javnost na slučaj diskriminacije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.