Nakon što je otkup INA-e već pomalo pao u drugi plan, to pitanje ponovno je aktualizirao Most predstavljanjem svog plana za povratak Ine u hrvatsko vlasništvo.
Javnosti su se obratili bivši Mostov državni tajnik za energetiku Ante Čikotić, bivši ministri za gospodarstvo i zaštitu okoliša Tomislav Panenić i Slaven Dobrović te čelnik Mosta Božo Petrov.
Obveznice i dionice Ine trebala bi, prema njihovom modelu, otkupiti državna poduzeća, građani, fondovi i svi koji to budu htjeli.
”Izdamo obične obveznice koje će imati svoj prinos i koje će se ponuditi tržištu kapitala, investicijskim fondovima, mirovinskim fondovima i naravno građane da sudjeluju u tom otkupu dionica. Zašto ne bi HEP bio vlasnik nekoliko posto Ine. Ina je suvlasnik Janafa. U prezentaciji smo napravili analizu i novaca na tržištu ima”, kazao je Čikotić.
”Mi želimo da Ina napreduje u pogledu obnove rezervi, maloprodaje i rafineriija. Dosadašnji partner nije se pokazao. Oni su išli u preuzimanje tržišta. Ina vrijedi u našim rukama, a u rukama naših bivših strateških partnera ne vrijedi i ide u propadanje”, rekao je.
”Nakon što taj SPV izda obveznice i investitori preuzmu obevznice tada se to uplaćuje u društvo posebne namjene koje onda otplaćuje dinice MOL-u i tako mi u kratkom roku preuzimamo 75 vrijednosti MOL-a”, rekao je Čikotić.
”Rumunjska i Bugarska su profesionalizirali tvrtke u državnom vlasništvu. Mi imamo politička kadroviranja. Mi se borimo protiv toga. To je ono što je važno. Ako se nastavi u ovom smjeru ovo sve danas je nepotrebno. Ova vlada po nama nema viziju što želi i gdje vidi Inu. Ne možemo pregovarati koliko ona vrijedi bez procjene vrijednosti”, rekao je.
”Sami model smo provjerili s više ekonomista. Nije sveto pismo, možemo se prilagoditi. Naš cilj je ubrzati taj proces reotkupa”.
”Mi ovim modelom preuzimamo 75 posto, a oni otkupljuju cijelu i radi se IPO do 75 posto. To je nepotrebni trošak. Ovo nije tema za politiziranje. Donošenje energetske stategije također treba biti konsenzus”, rekao je Čikotić.
Bivši ministar Slaven Dobrović je kazao: I Ina i HEP su dva odvojena projekta. Dva strateška projekta koja ne treba vezati ovako kako smo vidjeli model reotkupa dionica Ina. Zato mislimo da naš model omogućuje preuzimanje kontrole nad jednom stateškom tvrtkom, ali i razvojni put HEP-a pred kojim je svijetla budućnost ako se menadžment promijeni. Te dvije tvrtke imaju neke zajendičke stvai i imaju sinergijski potencijal”.
Okupljenima se obratio i Predrag Sekulić.
”Kao sindikalac sam upozoravao da prodaja HEP-a ne može biti opcija. Upozoreni s prošlim prvatizacijama, a s druge strane HEP se treba samostalno razvijati i ima budućnost a možda danas sutra razvojem Ine i nekakvu zajedničku možda budućnost. Dok mi čekamo da se nađe rješenje za Inu ja volim reći da MOL i dalje uništava Inu. Vremena nema, svi segmenti se polako urušavaju i ako vlada brzo ne reagria nećemo imati što otkupljivati. Svakako treba okupiti stručnjake, treba nači nove modele upralvjanja Inom. Nisam u medijima čuo nijednog stručnjaka koji je rekao da je privatizacija HEP-a za otkup Ine dobar model. Pozivam vladu da idemo raditi jer vremena nema”, rekao je Sekulić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.