Muzeji, sindikati, odvjetnički uredi, akademije, fakultet, kazalište, a na broju 1 te 3 i desetak stanara, koji, kažu, za promjenu imena Trga maršala Tita “baš i nisu”.
Ne zato što su različitih svjetonazora, već zbog čisto jednostavnog, ljudskog i vrlo prizemnog, kako sami objašnjavaju, razloga. Ne bi oni mijenjali adresu jer – to će ih koštati.
Nova osobna iskaznica, putovnica i vozačka dozvola troškovi su od otprilike šestotinjak kuna, što stanarima trga nije mala cifra.
”Vozačku i putovnicu nemam, ali ni novac za novu osobnu. Stotinjak kuna nekome nije puno, ali kad imate mirovinu od 1400, onda svakako jest” – objasnila je jučer Stošija Šikić, koja živi na Trgu maršala Tita 3, iza zgrade Pravnog fakulteta. U kućici pokraj fakultetskog parkirališta 98-godišnja umirovljenica živi sedamdeset godina, samo godinu kraće nego što se njen trg zove imenom maršala. Ona protiv imena nema ništa, no priznaje da joj se i ono koje je predložio gradonačelnik Milan Bandić isto “puno sviđa”.
”Trg Republike Hrvatske jako je lijepo ime i naša zemlja to svakako zaslužuje. Ali, ako je već gradonačelnik odlučio da ime bude novo, onda nek nam on sad plati i nove dokumente”, rekla je simpatična umirovljenica pa dodala kako se nada da će joj, nakon preimenovanja, dolaziti normalno i sva pošta.
Oko toga neće biti nikakvog problema, objasnio je poštar koji je taman nosio omotnice okolnim kafićima za Večernji list.
”Znat ćemo koji je trg u pitanju čak i ako pošta ne bude adresirana na Trg Republike Hrvatske, već na staro, odnosno još uvijek aktualno njegovo ime. Ono što će možda biti malo komplicirano za fakultet, akademije, odvjetnike i liječnike koji se ovdje nalaze jest promjena adrese na internetskim stranicama, javljanje nove klijentima, kafići će, budući da i na njima stoji adresa, morati tiskati nove cjenike”, potanko je nabrojio poštar promjene koje čekaju sve one koji obitavaju na trgu kojem je sadašnje ime osmo po redu.