Na novi zakon o državnoj imovini 19 očitovanja, najviše od lokalne uprave.
Prije nekoliko dana istekao je rok za javnu raspravu prijedloga novog zakona o upravljanju državnom imovinom, koji, kako smo već predstavili u Poslovnom dnevniku, ministru državne imovine daje velike ovlasti, kakve dosad nije imao nijedan pojedinac koji je vodio taj resor, bilo kroz Fond za privatizaciju ili njegove nasljednike AUDIO i DUUDI. Stoga ne čudi i da je najviše kritika i prijedloga za izmjenama ministru državne imovine Goranu Mariću pristiglo na odredbe koje osobi na toj poziciji daju mogućnost samostalnog odlučivanja dionicama i nekretninama čija vrijednost je do 7,5 milijuna kuna.
Devetnaest je pravnih i fizičkih osoba uputilo svoje prijedloge Ministarstvu tijekom savjetovanja s javnošću, a Ured pučke pravobraniteljice i Udruga gradova bili su pri tom najaktivniji u procjenjivanju efekata Marićevih prijedloga. Upozoravaju da je nužno rezanje tako visokog limita za samostalne poteze ministra, koji je dosad bio 1 milijun kuna, te predlažu da se i za nižu razinu uvede i odobrenje odluka od strane Državnog odvjetništva. Visok prag ocijenjen je kao “velik koruptivan rizik” i “rizik po javni interes”.
No, iz izjave koju je dao na naš upit, za Gorana Marića velike ovlasti koje bi mu zakon dao ne predstavljaju problem.
“Velike ovlasti, po logici razumijevanja, upućuju na veću odgovornost. Ako je tako u slučaju odredbi novog Zakona, analogno se to odnosi i na ministra državne imovine”, odgovara Marić. No, navodi i kako će iduća dva tjedna Ministarstvo analizirati pristigle prijedloge i o njima se javno očitovati, te da je u interesu Ministarstva kao njegova resornog predlagatelja i ministra osobno da zakon bude kvalitetan, pojednostavljen, bliži poduzetništvu i realnom životu.
No, upravo su na dodatne nejasnoće i netransparentnost stigle brojne primjedbe. Gradove tako posebno muči konfuzija koju može pokrenuti brisanje odredbe postojećeg zakona o tome čije su vlasništvo nekretnine upisane kao općenarodna imovina i društveno vlasništvo, piše Poslovni dnevnik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.