Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) primilo je na znanje izvješće State Departmenta o vjerskim slobodama u Hrvatskoj za prošlu godinu, u kojem Amerikanci upozoravaju na veličanje NDH i umanjivanje ustaških zločina i istaknulo da vlada zaštitu svih prava stavlja na najvišu razinu.
Reagirajući na izvješće o vjerskim slobodama za 2016., MVEP naglašava da “aktualna vlada stavlja na najvišu razinu zaštitu svih prava, kako manjinskih, tako i nacionalnih, vjerskih i svih drugih”.
Na Zrinjevcu dodaju kako u dijalogu s predstavnicima svih manjina vlada promovira međusobno uvažavanje, suradnju, solidarnost, konstruktivni dijalog i odgovorno suočavanje sa svim društvenim problemima.
“U tom pogledu ćemo nastaviti i razmjenu mišljenja vezano za pitanja navedena u izvješću za 2016.” s američkom vladom, zaključuje se u priopćenju MVEP-a.
State Department je u utorak objavio redovito godišnje izvješće o vjerskim slobodama u svijetu za 2016., uključujući i Hrvatsku.
Kao događaje koji oslikavaju stanje vjerskih sloboda, Washington je istaknuo komemoraciju u logoru smrti Jasenovcu koju su bojkotirali židovski i srpski čelnici, optužujući tadašnju vladu HDZ-a i Mosta da umanjuje ustaške zločine.
Američka administracija piše i o maršu 5000 ljudi na Vijeće za elektroničke medije koje je suspendiralo program televizije Z-1 zbog talk-showa u kojem je voditelj pozvao gledatelje da se drže dalje od pravoslavne crkve u Zagrebu jer bi “četnički vikari” mogli izaći i “zaklati” nevine prolaznike.
Spominje se i nogometna utakmica između Hrvatske i Izraela kada su navijači izvikivali ustaški pozdrav “Za dom spremni”, kao i sporni dokumentarni film Jakova Sedlara “Jasenovac-Istina”.
Sedlar kaže da je realan broj ubijenih u tom ustaškom logoru između 20.000 i 40.000, dok je Američki muzej holokausta procijenio da se radilo između 77.000 i 99.000 žrtava, stoji u izvješću i dodaje da su židovski predstavnici film osudili, a hvalio ga je tadašnji ministar kulture Zlatko Hasanbegović.
Hasanbegović je već reagirao na tvrdnje State Departmenta i ocijenio ih nerelevantnim, neutemeljenim besmislicama ukalupljenim u falsificirano izvješće hrvatske prokazivačke, pseudoljevičarske scene “koje je u nedostatku ozbiljne analitike nekritički preuzelo i dalje proslijedilo američko veleposlanstvo u Zagrebu iz vremena bivše predsjedničke administracije”.
State Department u svom izvješću piše i kako je nekoliko nevladinih organizacija, uključujući Centar Simona Wiesenthala (SWC), kritizirao imenovanje Hasanbegovića ministrom kulture, tvrdeći da je veličao pronacistički ustaški režim i umanjivao zločine iz tog razdoblja.
State Department spominje i zabrinutost Srpske pravoslavne crkve zbog rastuće društvene netolerancije i podatka da je u 2016. bilo 20 vandalskih napada da njezinu imovinu, pet manje nego godinu dana ranije. Otkrivena su samo dvojica počinitelja protiv kojih je suđenje u tijeku, piše u izvješću.
Washington upozorava i da vlada nije riješila nijedan veći zahtjev SPC-a za povratom imovine, uključujući u Osijeku, Vukovaru i Vinkovcima, kao niti zahtjeve za vraćanjem židovske imovine oduzete tijekom Drugog svjetskog rata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.