Može li populizam postati legitimna politička strategija? O porukama Syrize, ali i hrvatskih političkih stranaka i kandidata u Novom danu Tihomira Ladišića govorio je komunikacijski stručnjak Marko Rakar.
“Populizam se provlači Europom već desetak godina i to u svim dijelovima, od Nizozemske preko Mađarske, pa i neke od naših susjeda bi mogli nazvati populistima. ali ovo je možda prvi puta da tako izrazita populistička stranak ostvari tako dobar rezultat i praktički sama formira vlast.
Rakar je komentirao jesu li populističke stranke ustvari novi treći put i koliko su one dugoročno održive.
“Političari su se izgubili u tim podjelama lijevo-desno, a te podjele više ne funkcioniraju u globaliziranom svijetu. Kad usporedite njihov program s onim što se događa u Hrvatskoj dosta je sličnosti. Imamo slične mjere, npr. oni imaju otpis dugova poduzećima mi imamo predstečajne nagodbe. Milsim da oni neće imati puno probema zbog populizma. Objektivno, nitko se izvan Grčke ne može u to uplitati. Syriza mora napraviti kvalitetan dogovor sa svojim kreditorima. Bit će zanimljivo promatrati pregovarački sraz nove grčke vlade”.
Grčka treba novu pozajmicu Europe koju očekuje u veljači pa se postavlja legitimno pitanje mogućnosti prekidanja financijske pomoći Grčkoj.
“To je igra pokera između Grčke i Europe. Syriza trenutno ima čvrsti pregovarački stav, pitanje je koliko će daleko ići s tim. Moguće je da izađu iz eurozone jer to nije nenadoknadiv gubitak za Europu, ali to je ujedno i najjači grčki adut, a pitanje je žele li doista igrati na tu kartu. Prema zadnjim izjavama, Grčka neće tražiti izlazak iz eurozone, ali će taj adut koristiti”, smatra Rakar.
Rakar je komentirao i događa li se približavanje krajnje lijevih i krajnje desnih stranaka u Europi u želji svrgavanja tradicionalnih stranaka.
“Tradicionalne stranke se ne snalaze u novim odnosima. Nova ekipa želi svoj dio vlasti pa je logično da imaju zajednički interes. Nova grčka vlada se sastoji od koalicije krajnje lijeve i desne političke strane”.
“HDZ ima dobru strukturu i vojničku disciplinu koju ljevica nema”
Rakar se dotaknuo i mjera Milanovićevih vlada i komentirao koliko su one ustvari populističke.
“Premijer Milanović je trenutno na vlasti i trenutno radi što može, to je igra balansa. Negdje morate uzeti da biste mogli drugdje staviti. U ovom trenutku postoje neke paralele između Milanovića i Syrize kolikogod to čudno izgledalo”.
Rakar smatra da Živi zid nema puno zajedničkih točaka sa Syrizom iako je prema najnovijem istraživanju treća najjača politička opcija u zemlji.
“Nisu oni treća politička stranka u Hrvatskoj, nisu vjerojatno ni trinaesta. Mi imamo već jednu cijelu povijest sličnih pokušaja. Imali smo prije Laburiste koje su donekle i mediji kreirali. I Holy je dobila veliku pažnju medija kad je izašla iz SDP-a. Sad se pojavio novi igrač koji je za stepenicu dvije radikalniji i više populistički nego ovi ranije, ali to je teško pretvoriti u ozbiljniji uspjeh”.
“ORaH bi trebao dobiti 30-ak zastupnika prema ranijim istraživanjima, a to je neralno. Oni će vjerojatno proći prag u nekim biračkim jedinicama gdje lijeve stranke dobro stoje. U desnima će proći loše ili nikako”.
Rakar je komentirao i izborni neuspjeh Ive Josipovića i koliko je njegov komunikacijski tim kriv za to.
“Ja sam sudjelovao u kampanji pa nije u redu da to komentiram. Ali pozorno ćemo promatrati velike SDP-ove talente koji rade na njihovoj komunikaciji kako će u idućem razdoblju raditi. Temeljni problem gubitka izbora je velika kriza zadnjih godina i tkogod traži novi mandat je u teškoj poziciji. Kampanja Kolinde Grabar Kitarović je bila dobro organizriana, HDZ ima dobru strukturu i vojničku disciplinu koju ljevica nema”.
Rakar nije htio komentirati daljnji političlki angažman Ive Josipovića i potencijalno formiranje nove političke opcije.
“Ne mogu o tome govoriti, trebate pitati njega. Josipović je predugo u politici da bi tek tako otišao. On nije napravio nijednu bitnu grešku u svom radu. Ima godine i iskustvo koje se može iskoristiti za neku buduću aktivnost”.
Vodeći hrvatski političari ostavljaju dojam da je predizborna kampanja za parlamentarne izbore već počela.
“Ozbiljne kampanje traju i puno duže od godine dana. Syriza je krenula još 2013. u kampanju. I američki izbori traju dugo. To je proces koji traje. Kratke kampanje nisu dobre jer su skupe i puno je informacija natrpano u kratko vrijeme. Zagovaram duže kampanje gdje se može kvalitetnije planirati i gdje se mogu raditi detaljniji planovi i osluškivati što građani, očekuju i trebaju. U nekoliko tjedana kampanje se stvari odvijaju površno i populistički te sve rezultira razočarenjem.