Hrvatski sabor u četvrtak je nastavio sjednicu raspravom o izvršenju državnog proračuna i primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2017. godine, raspravom o rebalansu državnog proračuna za ovu godinu te projekcijama za 2018. i 2019.
I ova je saborska sjednica započela desetominutnom stankom koju su, ovoga puta, zatražili zastupnici pet stranačkih klubova. Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid) nakon stanke namjerava govoriti o stanju dužnika u Hrvatskoj, Ines Strenja Linić (Most) reći će koju o stanju u hrvatskom zdravstvu, na istu temu govorit će i Željko Jovanović (SDP), Marija Puh (HNS) o smjeru razvoja kontinentalnog turizma, a Branko Bačić (HDZ) o aktualnoj političkoj situaciji.
Ivan Vilibor Sinčić je nakon stanke govorio o preprodaji dugova građana citirajući nekoliko iskustava dužnika.
“Ovo je strašno što se događa, kršenje ljudskih prava, nedopustivo. Zbog toga Živi zid pušta u proceduru Zakon o zaštiti dužnika kojim će se dokinuti ovaj teror”, rekao je Sinčić, objašnjavajući da bi prema tom zakonu agencijama za naplatu dugova bilo zabranjeno prijetiti dužniku, nazivati ga u noćnim satima, zvati mu susjede i rodbinu. “Agencije za naplatu potraživanja više neće mirno spavati”, rekao je Sinčić, prenosi Dnevnik.hr.
Ines Strenja Linić prozvala je ministra zdravstva Milana Kujundžića što u srijedu nije došao na tematsku sjednicu Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.
Nakon njene kritike Gordan Jandroković, predsjednik Sabora, upitao ju je da li je sjednica Odbora imala kvorum i jesu li članovi dobili materijale i pozive na vrijeme. “Poziv je na vrijeme poslan. Na sjednicu nisu došli zastupnici HDZ-a jer nije došao ni ministar. Zato nije bilo kvoruma”, odgovorila mu je Strenja Linić, no Jandroković je ipak inzistirao da ona zastupnicima nije dala punu informaciju.
Iako je na njegove riječi bilo traženja opozicije za repliku, Jandroković je nije dopustio.
Proračun pred zastupnicima
Podsjetimo, danas zastupnici raspravljaju o izvršenju državnog proračuna i primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2017. godine, te o rebalansu državnog proračuna za ovu godinu te projekcijama za 2018. i 2019.
Prijedlogom rebalansa ovogodišnje proračuna ukupni će prihodi iznositi 122,45 milijardi kuna, a rashodi se smanjuju za 1,6 milijardi na 126,8 milijardi kuna.
Prijedlogom proračuna za 2018. predviđaju se ukupni prihodi od 129 milijardi kuna što je za 6,1 posto više u odnosu na aktualni proračun, dok će ukupni rashodi iznositi 133,3 milijarde kuna ili 5 milijardi više. Deficit opće države bit će na razini 0,5 posto BDP-a ili 2 milijarde kuna, stoji u prijedlogu proračuna za 2018. godinu, dok se stopa gospodarskog rasta projicira u visini od 2,9 posto.
U četvrtak očekuje se i rasprava o izmjenama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi za koje vladajući tvrde kako će doprinijeti većoj političkoj stabilnosti dok su ga kritičari prozvali ‘lex šerif’ jer smatraju da se njime ozbiljno ugrožava demokracija na lokalnoj razini i znatno smanjuju ovlasti predstavničkih tijela.
Tim zakonskim prijedlogom ukida se odredba o istovremenom raspuštanju predstavničkog tijela i razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana i njihovog zamjenika ako u zakonom određenom roku predstavničko tijelo ne usvoji proračun.