Vlada odbila prijedlog za pokretanje opoziva

Vijesti 09. stu 201708:04 > 11:01
N1

Vlada je na sjednici u četvrtak odbacila zahtjev oporbenih zastupnika da joj se izglasa nepovjerenje zbog djelovanja vezanih uz krizu koncerna Agrokor.

Premijer Andrej Plenković se na početku zasjednja Vlade osvrnuo na teme iz prošlog tjedna za koje smatra da su izazvale najviše pozornosti. Prva takva je jučerašnja rasprava u Saboru.

“Zahvaljujem svima na sadržajnim odgovorima koje smo dali zastupnicima tijekom aktualnog sata. Sinoć je rasprava o zahtjevu oporbe za izglasavanjem nepovjerenja ministrici Murganić trajala dugo. Ja sam bio s njom u Saboru do 1 sat ujutro. Bilo je angažirano i živahno, ali argumenti koje smo iznijeli su pokazali da je možda ova inicijativa oporbe bila disproporcionalna s obzirom na temu. Imali smo i prilično dugu raspravu o izvješćima o sastancima Europskog vijeća. Prvi dio rasprave bio je izrazito dobar – nikad veći interes zastupnika nije bio poglavito zbog teme digitalizacije. Vidim da je to tema koja angažira poziciju i opoziciju. Dok je drugi dio rasprave bio na razini koja nema nikave veze s tom temom, ali to je demokracija”, rekao je Plenković u uvodu.

Kratko je prokomentirao i zahtjev oporbe za izglasavanjem nepovjerenja cijeloj Vladi koji će se na dnevnom redu Sabora naći sutra.

“Sutra imamo drugu inicijativu za izglasavanje nepovjerenja cijeloj Vladi. Sutra ćemo isto vjerojatno cijeli dan biti u Saboru i otkloniti neutemeljene teze oporbe na ovu temu”, kazao je Plenković.

Najavio je i kako će s ministrom Pavićem sljedeći tjedan putovati u Göteborg te je naglasio važnost sajma knjige Interliber i Dana sveučilišta koji su se održali prošlog tjedna.

Vlada je na današnjoj sjednici odbacila zahtjev oporbenih zastupnika da joj se izglasa nepovjerenje zbog djelovanja vezanih uz krizu koncerna Agrokor.

“Ovo je već četvrta inicijativa ove godine. Odbijamo sve navode prijedloga za pokretanjem pitanja povjerenja Vlade. Zahtjev je složen na osebujan način. Pokazali smo na še pravilno i razmjerno djelovanje u slučaju Agrokora. Donošenje zakona spriječilo je gubitak radnih mjesta. Odbijamo insinuaciju oporbe o državnoj intervenciji. Očito kolege nisu dobro proučile zakon”, kazao je Plenković.

Ministrica gospodarstva Martina Dalić kazala je kako je lex Agrokor spasio mnoga radna mjesta.

“Zaštićen je interes države a to su radna jesta. Zaštićena je vrijednost za vjerovnike. Poslovanje, radni rezultati sustava najveća su vrijednost iz koje se vjerovnici mogu naplatiti. Zakon predstavlja dio pravnog okvira koji se tiče insolvencijskih postupaka. Sve što Ramljak radi u Agrkoru i rezultati jesu ne samo rezultati za Hrvatsku nego i očuvanje za vjerovnike iz koje će se sklapanjem nagodbe oni naplatiti”, rekla je Dalić. “Vjerovnici su ti koji upravljaju aktivnostima u Agrokoru jer niti jednu bitnu odluku Ramljak ne može donijeti bez njihove suglasnost što je i pravedno”, zaključila je.

Na ovu temu osvrnuo se i premijer Plenković koji je ponovio kako je Vlada u slučaju Agrokora djelovala na vrijeme, ozbiljno i odgovorno.

“To što se kriza nije dogodila pa dio politčkih oponenata se ponaša kao da se ništa nije trebalo dogoditi moram priznati to doživljavam kao uspjeh Vlade. Zastupamo politku odgovornu, a oporba ne samo da ne nudi rješenja nego razinu rasprave svode ispod trenutka i onoga što ovaj trenutak zahtijeva”, kazao je Plenković.

Zahtjev za izglasvanje nepovjerenja Vladi potpisao 31 oporbeni zastupnik

Podsjetimo, Plenković je u više navrata nakon pokretanja pitanja povjerenja njegovoj Vladi poručio da će ta inicijativa završiti neuspjehom, kao i ranije oporbene inicijative za smjenom pojedinih ministara.

‘Očekujem da se izglasa povjerenje Vladi i da ta još jedna oporbena inicijativa… završi kao što su završile i dvije prethodne’, rekao je Plenković koji računa na parlamentarnu većinu od 78 zastupnika.

Nakon što su prošli četvrtak u saborsku proceduru predali prijedlog za opozivom Vlade, čelnik SDP-a Davor Bernardić poručio je da je potrebno “raščistiti korupcijsku hobotnicu, udruženi ortački pothvat i kaljužu u kojoj se našla Plenkovićeva Vlada zbog slučaja Agrokor”.

Zahtjev je potpisao 31 oporbeni zastupnik, a na saborskoj bi se sjednici, prema najavama, trebao naći ovaj petak.

U srijedu, tijekom saborskog “aktualca”, SDP-ovi zastupnici žestoko su se obrušili na premijera zbog Agrokora, a predsjednik stranke poručio je da “priču iz 90-tih, koju su započeli ortaci, sad dovršavaju novi ortaci”.

Plenković je, pak, ustvrdio kako je njegova Vlada odgovorna i brine o općim ciljevima “za razliku od onih koji politikantski pristupaju toj temi”.

“Vi ste ponovili kako je Vlada donijela zakon za Ivicu Todorića. Ja imam logičkih problema shvatiti što vi s time želite reći s obzirom na sve ovo što se zbiva… To što ste Vi u međuvremenu postali glasnogovornik gospodina Todorića, koji silno promovira sve njegove teze i koristi u javnom diskursu vrlo teške riječi poput veleizdaje, to kolega Bernardić puno više govori o Vama i Vašoj stranci”, uzvratio je premijer predsjedniku SDP-a.

Na sjednici i Zakon o strateškim investicijskim projektima

Na dnevnom redu sjednice Vlade je i prijedlog novog zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske kojim se predlaže da se prepolovi kriterij vrijednosti ulaganja, pa bi strateškom investicijom Vlada mogla proglasiti projekt čija je vrijednost minimalno 75 milijuna kuna, umjesto sadašnjih 150 milijuna kuna.

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, naime, predlaže da se kriterij vrijednosti ukupnih kapitalnih troškova ulaganja smanji s minimalnih 150 na 75 milijuna kuna, bez PDV-a, uključujući mogućnost sufinanciranja iz fondova i programa EU, a za projekte koji se ostvaruju na potpomognutim područjima, otocima te onima koji spadaju u područje poljoprivredne proizvodnje, ribarstva i šumarstva s 20 na 10 milijuna kuna.

Pred ministrima će biti i izmjene i dopune Zakona o posebnom porezu na motorna vozila, zaključak o prihvaćanju Nacrta kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike te odluke o pokretanju postupka pregovora o sklapanju Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama te za djelatnost socijalne skrbi, kao i imenovanju pregovaračkih odbora Vlade.