"Pozivam na mudrost, jedino rješenje je odluka Suda"

Vijesti 08. sij 201818:34 > 18:37
HRVOJE POLAN / AFP

Slovenski eurozastupnik, bivši premijer i ministar vanjskih poslova, Alojz Peterle bio je gost Dnevnika.

Peterle je u ponedjeljak uputio pismo predsjedniku Europskog parlamenta Antoniu Tajaniju, predsjedniku Europske Komisije, Jean-Claudeu Junckeru i predsjedniku Europskog vijeća, Donaldu Tusku u kojem je naveo da Bruxelles mora reagirati ili da bi provedba arbitražne odluke moga postati “Pandorina kutija na Balkanu”.

Što smatrate da bi se moglo dogoditi kada i ako 3. veljače dođe do akcije dijela hrvatskih građana na sredini Savudrijske vale?

Ja ne vjerujem da se civilnom inicijativom može riješavati ovo osjetljivo pitanje. Mislim da je sad vrijeme za implementaciju dogovora odnosno arbitražne odluke. Sada ne vidim nikakve mogućnosti da bismo politički, bilateralnim razgovorima mogli doći do rješenja nakon što se 25 godina oko toga nismo mogli dogovoriti. Ali vidim potrebu za bilateralnim razgovorima tamo gdje je možemo dopuniti na dobrobit ljudi s obje strane granice. I jedni i drugi smo obvezni na poštivanje međunarodnog prava.

EK je već više puta pozvala za implementaciju. Mislim da će najbolje za sve nas biti ako prihvatimo tu presudu koja je, po meni, lošija za Sloveniju nego za Hrvatsku. Sud je odlučio da granica ne ide po sredini, to sada ne možemo promijeniti jer smo to dali na prosudbu međunarodnoj razini koja je dala svoju odluku.

Na što konkretno mislite kada spominjete moguće otvaranje Pandorine kutije?

Ta naša granica nije samo granica između Slovenije i Hrvatske, to je i granica Schengena, a ona mora biti jasna ako je želimo braniti i ako je želimo poštivati. RH ima još nekoliko otvorenih graničnih pitanja sa susjedima. U Bruxellesu se već nekoliko godina govori kako je ovo primjer kako se rješavaju teška pitanja putem međunarodnog prava.

Politika je svoje učinila, priču sada treba zaključiti na pravni a ne politički način.

Što mislite, može li u Savudrijskoj vali eskalirati nasilje?

Kada se pojave snažne riječi, onda nije moguće zaključivati, netko bi to mogao iskoristiti za provokaciju. Hrvatska nije bila napadnuta, Sud nije RH ništa uzeo, riječ je o presudi na međunarodnoj razini. Ova civilna inicijativa to ne može promijeniti. Ako ćemo od toga raditi neki novi problem, o kojem se naveliko piše u europskom tisku, onda ćemo pogoršati i EU perspektivu jer će se na Zapadu govoriti da se ne možemo dogovoriti o osnovnim stvarima. Problemi koja RH ima i drugdje nisu jednostavni.

Što mislite, što bi se moglo dogoditi ako 3. veljače dio hrvatskih građana odluči reagirati na sredini Savudrijske vale?

Ne bih želio najavljivati budućnost. Želio bih da su državljani RH, pa i oni koji smatraju da trebaju reagirati civilnom inicijativom, se trebaju upoznati s tijekom ove priče. Ovo nije odlučila ni Slovenija ni Bruxelles, to je sve bilo dogovoreno između Pahora i tadašnje hrvatske premijerke. Mislim da treba izbjegavati govoriti na način da je onaj drugi neprijatelj ili okupator. Mi smo reagirali samo kad smo mislili da su slovenski interesi bili dovedeni u pitanje, kad je RH u pristupnu dokumentaciju zacrtala granicu koja nije bila dogovorena.

Koliko skori parlamentarni izbori u Sloveniji opterećuju dijalog s Hrvatskom?

Razumijem osjetljivost i hrvatske i slovenske strane. Želio bih da prevlada mudrost i razumnost. Pozivam na mudrost, odgovornost i poštivanje međunarodne presude. Ne bi bilo pametno dobivati navijače ni sa slovenske niti s hrvatske strane, jedino rješenje je ono da prihvatimo ono što je Sud rekao. To je moj savjet i očekivanje. To ne smije postati unutarnje političko pitanje Slovenije ili Hrvatske.