Predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović, komentirala je sastanak koji je održala sa srbijanskim predsjednikom, Aleksandrom Vučićem.
Tijek događaja možete pratiti OVDJE.
“Veseli me ovoliki interes za našim sastankom, rekla je predsjednica, zaželivši Vučiću i njegovu izaslanstvu dobrodošlicu.
Ja sam željela da se sastanak održi u drugačijim okolnostima, ali zbog edskalacije verbalnih ratova odlučila sam ubrzati i zahvaljujem Vučiću što je prihvatio poziv. Povijesti se nismo doticali. Ono što nas posebno vezuje jest zajednička odgovornost za budućnost jugoistoka Europe, rekla je predsjednica.
Dotaknuli smo se i otvorenih pitanja. Dogovorili smo se da ćemo nastaviti razgovarati. Iznimno je bitno da smo se složili o nekoliko otvorenih pitanja, da ona predstavljaju ne samo našu političku i državnu odgovornost, nego i ljudsku, moralnu, etičku odgovornost prema građanima naših država, obiteljima, majkama, svima koji traže članove svoje obitelji, da učinimo sve što je ljudski moguće, kako bismo pomogli u tom procesu da se pitanje nestalih riješi što je moguće prije, rekla je predsjednica, dodavši da je ohrabruje odgovornost, volja i spremnost Vučića da i izravno razgovara s predstavnicima hrvatskih udruga.
Razgovarali smo posebno i o manjinama, o položaju srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske u Srbiji. Iskorak i ono o čemu smo se dogovorili i prije susreta je da u službena državna izaslanstva uključimo predstavnike udruga nestalih i nacionalnih manjina, kako bismo na taj način pokazali ne samo poštovanje prema njima, nego i odlučnost o položaju manjina, kazala je predsjednica.
Jedan od naših glavnih zahtjeva je politička zastupljenost Hrvata i vjerujem da će Vučić nastaviti razgovarati s predstavnicima hrvatske manjine u Srbiji, kako bi se ostvarila njihova prava, istaknula je.
Dotaknula se i Subotičke deklaracije. “Svaki korak dobre volje, svaki razgovor je korak naprijed, koristan i dobrodošao. Nakon potpisivanja Subotičke deklaracije moram zahgvaliti Vučiću za konkretne poteze u poboljšanju materijalnog položaja Hrvata u Vojvodini i cijeloj Srbiji. Tome treba odati priznanje”, rekla je Grabar Kitarović.
Treće o čemu smo razgovarali su pravosudna pitanja, dogovorili smo se da ćemo preporučiti Vladama da nastave razgovarati u sklopu međudržavnih komisija. Pitanje granice svakako je jedno od otvorenih pitanja, naša preporuka je da nastavimo o tome pregovarati bilateralno, u duhu međusobnog povjerenja i poštovanja. Ukoliko se u razdoblju od 2 godine ne dogovorimo bilateralno, onda da to pitanje stavimo pred međunarodno pravosudno tijelo, rekla je predsjednica.
Spremni smo na političku, tehničku i svaku drugu pomoć, koju možemo pružiti Srbiji na putu u Europsku uniju, istaknula je. “jedan od projekata koje predlaemo da se ubrza – obnova željezničke pruge od Zagreba, Vinkovaca, Tovarnika, Šida do Beograda. Ako to ne napravimo, promet će zaobići Republiku Hrvatsku.
Razgovarali smo i o gospodarskoj suradnji, kazala je predsjednica.
Predsjednica RH komentirala prosvjede
Predsjednica je izjavila da su prosvjedi, pa i oni protiv srbijanskog predsjednika, normalni u demokraciji, ali da politički marginalci ne smiju diktirati politiku i međudržavne odnose.
“Demokratsko je pravo prosvjedovati, ali ono što apsolutno ne mogu podržati je bilo kakvo vrijeđanje i govor mržnje”, rekla je predsjednica na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srbijanskim kolegom Aleksandrom Vučićem.
“Ne smijemo dopustiti da nam pojedinci s rubova političkog spektra diktiraju politiku. Politiku, međudržavne odnose trebamo diktirati mi, državnici i ogromna većina naših građana koja podržava posjet predsjednika Vučića Hrvatskoj”, istaknula je.
Pitanje granica
Hrvatska i Srbija pokušat će u iduće dvije godine bilateralno riješiti granicu na Dunavu, a ako u tome ne uspiju ići će na međunarodni sud ili arbitražu, rekli su predsjednici Hrvatske i Srbije.
“Naša je preporuka vladama da nastavimo o tome pregovarati bilateralno, još sljedeće dvije godine. Ako se u tome razdoblju ne dogovorimo o graničnim pitanjima, da se onda dogovorimo o izlasku pred međunarodno pravosudno tijelo”, rekla je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.