Fotografija snimljena iz svemira američke svemirske agencije NASA najbolje pokazuje razmjere polarne fronte koja je pogodila Europu i Hrvatsku.
Na fotografiji se može samo nazrijeti Istra, dio mora i kopno sjeverozapadno od nje, dok je sve ostalo prekriveno oblacima.
Snijeg je ovih dana prekrio veći dio Hrvatske, što je uz iznimno niske temperature dovodi do teškoća u prometu, otežava opskrbu građana, a jak vjetar znatno povećaja osjećaj hladnoće.
Neugodan doživljaj hladnoće povećava vrlo jak vjetar, poput onoga u Senju, koji aktualnih -7,3 Celzijevih stupnjeva pod vjetrom brzine 45 km na sat, prema indeksu hlađenja, “spušta” na – 18 Celzijevih stupnjeva. Jak olujni vjetar od gotovo 100 kilometara na sat s temperaturom od -22 Celzijevih stupnjevana Zavižanu, stvara “ugođaj” od polarnih – 43 stupnjeva Celzija.
#Snijeg u #Split-u. #n1info pic.twitter.com/H5bB5Xdd2P
— Jelena Tešija (@JelenaTesija) February 26, 2018
Najniže temperature
U skupini s najnižim temperaturama danas u 12 sati bili su Daruvar s -8,3 stupnja Celzija, Krapina s – 8,8, Karlovac – 9 stupnjeva, Bjelovar i Sisak – 9,1, Zagreb-Maksimir i Varaždin – 9,2 stupnja, Križevci – 9,5, RC Bilogora – 9,7, Ogulin – 10.8, Sv. Jure-Biokovo – 11,6, Gospić -12,4, Parg-Čabar -14,3, Puntijarka -15,4 i Zavižan – 22º C, podatci su Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske (DHMZ).
Prema Klimatskom atlasu Hrvatske apsolutni minimumi temperature zraka u Hrvatskoj zabilježeni su u kontinentalnim dijelovima i kreću se između -21,7º Celzija izmjerenih 1985. godine na Pargu i – 28,9º C 1963. godine u Gospiću.
Zbog zagrijavajućeg utjecaja mora zimi, u primorju su minimalne temperature zraka za 10 do 15 Celzijevih stupnjeva više nego u unutrašnjosti i kreću se od – 15º C u Rovinju do -7º C na južnom Jadranu i otocima, ističe se u Atlasu.
Visine snijega
Jutros je prema podacima DHMZ-a najviše snijega zabilježeno na Zavižanu, 230 cm, u Delnicama 162 cm, u Crnom Lugu na Risnjaku 125 cm, na Plitvičkim jezerima 118 cm, te na Medvednici 100 cm. Snijeg pada u većem dijelu Hrvatske, u unutrašnjosti, u Istri, na Kvarneru, u Dalmaciji uključujući i neke otoke te na krajnjem jugu Hrvatske.
U Hrvatskoj snijega najčešći pada u gorskom području, u oko 30 do 50 posto oborinskih dana, a drugdje po Hrvatskoj oborine dolaze u obliku kiše. Ostaje li snijeg na tlu ili se topi ovisi o količini snijega, temperaturi zraka i tla, izloženosti terena vjetru i sunčevu zračenju.
Godišnji broj dana sa snježnim pokrivačem visine barem jedan cm iznosi u prosjeku 35 do 40 dana u nizinskoj unutrašnjosti. To trajanje povećava se s porastom nadmorske visine u brdsko-planinskim krajevima. Na vršnim područjima Gorskog kotara iznosi i više od 100 dana, a na Velebitu i 170 dana.
Duž jadranske obale i na otocima zadržavanje snježnog pokrivača rijetko je i kratkotrajno, iako s njim treba računati, posebice u unutrašnjosti Istre, kvarnerskom priobalju i dalmatinskom zaleđu, kaže se u Atlasu. U gorskim i planinskim krajevima s porastom nadmorske visine snježno razdoblje se produljuje i traje od rujna do svibnja. Na vršnom području Velebita snijeg se može očekivati u svim mjesecima, iako je ljeti izrazito rijetka i kratkotrajna pojava.
U #Split-u zadnjih sat vremena opet pahulje. Snijeg se zasad ne zadržava na tlu, ali se zato bijele automobili. #n1info pic.twitter.com/zqJjsNW4fv
— Jelena Tešija (@JelenaTesija) February 26, 2018
Najveća visina snijega, 320 cm, zabilježena je na Zavižanu u ožujku 1984. U dalmatinskom zaleđu snježni pokrivač može biti 30 do 40 cm, u sjevernom i srednjem priobalju 20 do 30 cm, a na otocima i jugu Dalmacije manje od 10 cm.
Opterećenje snijegom
Težina snijega može biti veliki problem za građevinske konstrukcije, osobito za krovove, pa su hrvatski klimatolozi izradili kartu koja razlikuje četiri zone opterećenja snijegom u Hrvatskoj. Najveći dio hrvatskog teritorija, blizu 70 posto površine, spada u drugu zonu, u kojoj se može očekivati snijeg opterećenja između 50 i 200 kilograma po četvornom metru površine. U trećoj, gorskoj zoni, koja obuhvaća svega 3,4 posto hrvatskog teritorija može očekivati snijeg opterećenja između 400 do 600 kilograma po četvornom metru površine.
Četvrta zona zauzima manje od jedan posto hrvatskog teritorija i građevine ondje moraju moći izdržati težinu snijega veću od 800 kilograma po četvornom metru ravne površine. Tako površina od 100 četvornih metara, uz prosječnu gustoću snijega od 200 kg po kubičnom metru i visinu snijega od jedan metar mora podnijeti teret od 20 tona. Tako, tereti snijega u gorskom području mogu doseći i do 80 tona na 100 četvornih metara krova.
Problemi u prometu
Zbog teške prometne nesreće za sav su promet zatvorene državne ceste DC3 Delnice-Rijeka i DC501 Oštrovica-Gornje Jelenje, a s obzirom na nastalu situaciju između unutrašnjosti i Rijeke te obrnuto mogu voziti samo osobna vozila (autocestom A6 Rijeka-Zagreb). Vozačima autobusa i dostavnih vozila savjetujemo da koriste odmorišta prije čvora Karlovac ukoliko voze u smjeru Rijeke, u smjeru unutrašnjosti odmorišta u zoni grada Rijeke, izvijestio je HAK.
Za sav je promet zatvorena Jadranska magistrala (DC8) u Sukošanu (na predjelu Tustica), zbog teške prometne nesreće .
Za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama iz smjera unutrašnjosti prema Dalmaciji i Rijeci te obratno, trenutno nema slobodnog cestovnog pravca. Ta se vozila isključuju na čvoru Kikovica (A6) u smjeru Zagreba, te odmorištima prije Karlovca u smjeru Rijeke ili Dalmacije.
Za sav promet zatvorene su:
autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje (obilazak je državnim cestama DC50 i DC27 Gračac-Obrovac-Karin, osim za kamione s prikolicom i tegljače s poluprikolicom),
DC1 Vaganac- Korenica-Udbina-Gračac-Knin (zbog snježne vijavice),
Jadranska magistrala (DC8) između Novog Vinodolskog i Svete Marije Magdalene,
autocesta A7 čvorova Šmrika i Sveti Kuzam,
DC522 čvor Udbina-čvor Gornja Ploča,
DC54 Maslenica-Zaton Obrovački.
Samo za osobna vozila otvorene su:
autocesta A6 Rijeka-Zagreb na dionici Čavle-Kikovica-Delnice,
riječka obilaznica (A7) između čvorova Škurinje i Orehovica,
Jadranska magistrala (DC8) Bakar-Novi Vinodolski,
DC25 Gospić-Karlobag,
Paški most,
LC58107 od Kraljevice (DC8) do Križišća (DC501),
ŽC5030 Platak-Kamenjak.
Na Krčkom mostu promet je zabranjen za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina).
Zbog olujnog vjetra vozi se uz ograničenje brzine na autocesti A7 od naplate Rupa do graničnog prijelaza Rupa.
Snijeg otežava vožnju u Lici, Gorskom kotaru, Slavoniji, te dijelu Dalmacije. Na pojedinim dionicama cesta vozi se otežano zbog ugaženog ili razmočenog snijega na kolniku, a upozoravamo i na moguću poledicu, osobito na mostovima i nadvožnjacima kroz unutrašnjost.
Zbog stvaranja snježnih zapuha i vijavice koja znatno smanjuje vidljivost vozači koji prometuju cestama kroz Gorski kotar pozivaju se na krajnji oprez. Također, upozoravamo sve sudionike u prometu da prilagode vožnju trenutačnim uvjetima na cesti i ne kreću na put bez zimske opreme, a ako je moguće neka odgode putovanje.
Zbog zimskih uvjeta obavezna je zimska oprema na motornim vozilima, a promet je zabranjen za kamione s prikolicom i tegljače s poluprikolicom na sljedećim cestama:
KARLOVAČKA, LIČKO-SENJSKA, ZADARSKA, ŠIBENSKA ŽUPANIJA:
autocesta A1 između čvorova Karlovac i Gospić, te između čvorova Skradin-Šibenik-Prgomet,
DC1 Karlovac-Vaganac-Korenica;
DC3 Karlovac-Duga Resa-Zdihovo,
DC23 Duga Resa-Donje Dubrave-Josipdol-Kapela-Žuta Lokva-Senj;
DC25 Korenica-Lički Osik-Gospić (obveza uporabe lanaca);
DC27 Gračac-Zaton Obrovački;
DC42 Ljubošina-čvor Ogulin (A1)-Josipdol-Poljanak-Selište Drežničko; i u mjestu Poljanak;
DC429 Selište Drežničko (D42) – Selište Drežničko (g.ž.LS).
DC50 Gospić-Sveti Rok-Štikada-Gračac;
DC52 Špilnik-Korenica (obveza uporabe lanaca);
DC204 GP Pribanjci-Bosanci-čvor Bosiljevo,
DC217 Ličko Petrovo Selo-GP Ličko Petrovo Selo;
DC218 GP Užljebić-Donji Lapac-Dobroselo;
DC429 Selište Drežničko-Prijeboj (obveza uporabe lanaca);
na svim lokalnim i županijskim cestama na području cijele Ličko-Senjske županije.
Za sav promet zbog snježne vijavice u Lici zatvorene su: državna cesta DC218 Dobroselo (g.ž.LS)-Mazin-Bruvno (D1), ŽC5203 Brotnja-Sučević-Srb, ŽC5169 Bjelopolje-Donji Lapac, ŽC5128 Bogić Brdo-Lička Jesenica-(ŽC5113) do granice Karlovačke županije, ŽC5110 Alan-Krivi Put-Prokike, te lokalne ceste Senj-Podbila, u mjestu Francikovac, Stolac, Veljun Primorski, Selo Vratnik, Grabarje.
PRIMORSKO-GORANSKA ŽUPANIJA:
autocesta A6 između čvorova Kikovica i Bosiljevo,
DC3 Zdihovo-Gornje Jelenje-Kikovica;
DC32 GP Prezid-Parg-Delnice;
DC42 Stubica-Ogulinski Hreljin;
DC203 GP Brod na Kupi-Delnice;
DC305 Parg-Čabar;
DC501 Gornje Jelenje- čvor Oštrovica-Meja;
ŽC5034 Vrbovsko-Ravna Gora-Kupjak;
ŽC5191 Sopač-Mrkopalj-Tuk;
ŽC5068 Hreljin-Zlobin-Fužine;
ŽC5030 Platak-Kamenjak;
ŽC5032 Gornje Jelenje do Crni Lug;
ŽC5062 Bribir-Lukovo;
zaleđe Kraljevice i grada Bakra,
ostale županijske i lokalne ceste na području Gorskog kotara
ŽC5110 Krmpote-Alan i LC58031 Zalesina-Stari Laz i zatvorene su za sav promet zbog snježnih zapuha
obavezna je uporaba zimske opreme na svim cestama na području riječkog zaleđa,općine Čavle, D. Jelenje, Viškovo, Klana,grad Kastav, grad Novi Vinodolski, općina Matulji grad Opatija,općina Lovran I Moščeničke Drage.
Zbog opasnosti od lavine za sav promet zatvorena je ŽC5068 Vrata-Fužine. Lokalnom cestom Kraljevica (DC8) do Križišća (DC501) prometovati mogu samo osobna vozila.
Županijska cesta ŽC5062 Lukovo-Lič, ŽC 5094 Jasenak- Stalak i županijska cesta ŽC3275 Stankovac-Jame zatvorene su za sav promet.
SREDIŠNJA HRVATSKA:
DC3 Dubovec-Donja Zelina-Lužani-čvor Popovec,
DC6 Vojišnica-Glina-Dvor,
DC30 Ogulinec-Petrinja,Hrvatska Kostajnica,
DC31 Pokupsko-Glina,
DC36 Pokupsko-Žažina-Sisak-čvor Popovača,
DC37 Sisak-Petrinja-Glina,
DC45 Rogoža-čvor Kutina,
DC47 Trokut-Novska-Hrvatska Dubica-Hrvatska Kostajnica-Dvor,
DC224 Mošćenica-Sunja-Panjani,
DC312 Novska-DC47.
Županijska cesta ŽC2175 u mjestu Visoko (Varaždinska županija) zatvorena je za sav promet zbog sniježnih nanosa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.