U obrazovanju se u 8 mjeseci napravilo više nego u 10 godina

Vijesti 23. ožu 201812:39 > 12:41
N1

Potpredsjednik Vlade, ministar graditeljstva i prostornoga uređenja, Predrag Štromar, gostovao je u N1 studiju uživo i komentirao aktualnu političku situaciju.

Stječe se dojam da obrazovna reforma kasni, probijaju se rokovi za osnivanje Ekspertne radne skupine. Je li bila dobra ideja da premijer zasjedne na čelo Posebnog stručnog povjerenstva?

Ja bih krenuo od ovoga što se dogodilo u Sv. Ivanu Zelini, odabrane su škole koje će provoditi pilot projekt Škola za život. Po našem road mapu sve teče kako je zacrtano i u rujnu sigurno počinje taj pilot projekt. Svi su bili skeptični u šestom mjesecu, kad smo to najavljivali, ali sve ide svojim tijekom. Izuzetno sam ponosan na ovaj projekt, škole su se dobrovoljno javile, to znači da ima puno zainteresiranih za novi način obrazovanja. Mislim da ništa ne kasni, da će sve ići u roku i da će djeca od 9. mjeseca učiti u eksperimentalnoj školi, a 2020. će zaživjeti potpuno novi način obrazovanja. Mi to trebamo, a za to imamo i potporu Europske unije.

Ali Europska je unija dala podršku i 2015., kad je reforma zamišljena.

Mnogi su davali podrške prije, ali nitko je nije realizirao. Ova će biti prihvaćena i realizirana kako treba.

Ima li premijer previše obveza da bude i na čelu Posebnog stručnog povjerenstva?

Ja mislim da u zadnjih par tjedana premijer izuzetno puno radi, ali i donosi odluke, pa će donijeti i ovu odluku, ne on, nego Posebno stručno povjerenstvo. To sigurno neće biti problem pri donošenju ostalih odluka koje će se donijeti.

Zašto kažete da je HNS na neki način ubrzao ratifikaciju Istanbulske konvencije? 

Mi smo bili za Istanbulsku konvenciju i kad se odnosila i pisala i potpisivala, pa smo bili i za ratifikaciju. Mi smo jedina stranka koja je i 2014. i 2015. bila za, a i sada smo. Izuzetno mi je drago da smo na neki način pozitivno ubrzali taj proces. Nismo bili previše nametljivi, ali smo pozitivno komunicirali i drago mi je da smo završili tu proceduru i nadam se da ćemo brzo u Saboru ratificirati Konvenciju.

Kako komentirate podjele koje je Istanbulska konvencija izazvala u HDZ-u? I HRAST je jučer neizravno rekao da možda više neće surađivati s HDZ-om.

Ja mislim da bismo trebali čim prije završiti s time, pa onda neće biti takvih velikih podjela ni u HDZ-u, ni u vladajućima, ni u oporbi. Dajmo to riješimo i okrenimo se sadašnjosti i budućnosti. Svatko ima svoje mišljenje. U HNS-u smo uvijek svi zastupnici i svi čelnici bili za, a tako smo i sada, a neka druge stranke odrade kako misle.

Ali neki članovi HDZ-a su protiv ratifikacije. Ima li to posebnu težinu?

Mislim da je to čisto zadatak HDZ-a i predsjednika Plenkovića kako će oni glasati i kako će se oni opredijeliti.

Obećali ste naći smještaj svima stradalima u Hrvatskoj Kostajnici. Jeste li to uspjeli?

Svi ljudi su privremeno smješteni, nijedne osobe nema u hotelu, jedan dio je u državnim stanovima, a jedan dio kod rodbine i prijatelja. Sa svima smo u komunikaciji, pa ćemo riješiti to pitanje. Radimo na trajnom rješenju. Moram pohvaliti sve one koji su odmah, nakon što se to dogodilo, građevinska inspekcija je izašla van, Vlada je pripremila i donijela odluke kojom smo osigurali sve mogućnosti kako stambeno zbrinuti one koji su nastradali na klizištima. Nismo donijeli odluku samo za Hrvatsku Kostajnicu, nego za sve koji su stradali na klizištima unatrag nekoliko godina, ali i za one kojima prijete takvi scenariji. Osigurat ćemo sredstva i tim ljudima dom.

Što je s registrima klizišta?

Radimo na tome, neke općine i gradovi imaju riješena kartiranja, a s institutima i fakultetima radimo na tome kako kartirati cijelu Hrvatsku. Danas je to puno jednostavnije nego prije i idemo ka tome da struka odredi koja su područja potencijalno opasna za gradnju kuće.

Hoće li doći do opoziva ministrice gospodarstva, Martine Dalić?

Ministrica Dalić treba završiti svoj posao, a to je potpisivanje nagodbe u Agrokoru. To je iznimna stvar i za Agrokor i za cijelu Hrvatsku i ministrica Dalić ima podršku HNS-a za odraditi taj posao.

Ramljak je otišao, ali informaciju koje su konkretne stvari koje je napravio nismo dobili.

Siguran sam da ćemo dobiti informaciju. Ja nisam to proučavao, imamo trenutno bitnijeg posla, trebamo spasiti Agrokor. Ako se ne potpiše nagodba, posljedice mogu biti jako, jako velike, a onda će se raditi analiza i institucije će moći proučavati što se događalo. Trebamo se fokusirati na prioritete. Moram pohvaliti Fabrisa Peruška, koji odlično radi posao i kao što vidimo ide u dobrom smjeru i mogli bismo do srpnja imati potpisanu nagodbu, kako je i planirano.

Kako gledate na izvješće Europske komisije?

Ima pozitivnih i negativnih stvari. Pozitivne su rast BDP-a, smanjenje deficita, imamo pozitivno ocijenjen rad na obrazovnoj reformi u zadnjih nekoliko mjeseci i govori se da moramo ubrzati neke procese.

BDP raste, ali u širem kontekstu zemalja Europske unije i ne raste baš željenom brzinom. 

U odnosu na EU on raste puno više od prosjeka, ali kad stavite u kontekst zemalja koji su kasnije ušle u EU, onda je on nešto sporiji. Mi imamo potencijale, trebamo težiti rastu od tri, tri i pol – četiri, četiri i pol posto.

Provode li se reforme?

Jedan dio reformi se provodi, jedan dio reformi će se sad provesti. Trebamo u svakom sektoru raditi reformu, ubrzati reforme. Primjerice, u obrazovanju se u osam mjeseci napravilo više nego u 10 godina.

Ima li Vlada hrabrosti reformirati javnu upravu?

Naravno da ima, a za tu reformu treba napraviti dobre pripreme. Od 2015. do sredine 2017. je li se uopće moglo nešto pripremati? Vlade su bile nestabilne. U 2017. smo došli do stabilnosti. Trebamo stabilnost za reforme, a kad je stabilnost, onda je i odgovornost. HNS je siguran da ćemo isporučiti rezultat. Na kraju mandata moramo imati jako puno rezultata, a imat ćemo ih.

Što Vlada konkretno planira napraviti do kraja ove godine?

U mom sektoru imamo problem s katastrom, nacrtan je davno, ali ne štima s ortofotom. To koči investicije. Mislimo ove godine 50 posto katastra izjednačiti sa stanjem na ortofotu. Mislim da je to reforma i da bismo takve reforme trebali imati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.