Jasna Pipunić iz Sindikata naftnog gospodarstva komentirala je u Novom danu stanje koje je nastalo u Slavonskom Brodu, ali i stanje u energetskom sektoru te Ini.
U Slavonskom Brodu tijeku je istraga zbog incidenta zbog kojeg je onečišćena voda, postoji sumnja da je incident nastao zbog stare infrastrukture?
Užasno je to. Sama pomisao da nemate pitke vode i da vaša djeca nikada nisu udahnula čisti zrak. U Ini ima jaka služba zaštite na radu i oni često rade na terenu kako bi se spriječile takve situacije.
U Slavonskom Brodu se govori da je Crodux ispitivao moćnost da se prijašnji naftovod koristi kao plinovod. Koliko je moguće to napraviti?
Kolege koji su to radili, očito su znali što rade, ali nikada niste sigurni kada se otvaraju stari sustavi. Očito da se radi o dijelu koji dugo nije bio korišten. Mislim da moramo biti zadovoljni što je Vlada uspjela postići sporazum da se plinificira rafinerija u Slavonskom Brodu, koja je u privatnom vlasništvu i u drugoj državi, ali nažalost, došlo je do tog incidenta. Nadam se da će on biti čim prije saniran i da će neovisna istraga otkriti uzrok incidenta.
Kako stoje stvari kada je riječ o sindikatima u naftnim kompanijama. Bilo je mnogo riječi o rafineriji u Sisku i najava da će mnogi ostati bez posla u Sisku?
Postogli smo dogovor s Upravom da nitko tko je radno sposoban neće ostati bez posla i svi će biti raspoređeni na rodno mjesto unutar Siska i ako preuzmu niževrednovane poslove, ostat će im ista plaća. U pregovorima smo s Upravom da odu raditi u Rijeku, ali da nemaju troška.
Kakva je sudbina Inine rafinerije u Sisku?
Svjesni smo stanja na tržištu. Inzistiramo na očuvanju rafinerijske prerade i na investicijama. U Rijeku bi invensiticija trebala biti i viša nego u LNG i Pelješki most. Naš fokus je očuvanja mjesta radnika.
Što je s najavama o kupnji Ine od strane države. Kako na to gledaju radnici Ine?
Radnici Ine su izgubili iluzije o medu i mlijeku. Nama je važno kako će se Inom upravljati i hoće li i dalje biti novaca za investicije jer bez toga za nikog od nas nema budućnosti.
Kako vidite situaciju sa najavom gradnje LNG terminala?
Teško je naftašu reći da to nije dobro. To vidimo kao još jednu pogodnost za neovisnost Hrvatske. Kao sindikatu nam je bitno da će to omogućiti radna mjesta, ali svi koji rade moraju paziti na visoke standarde zaštite okoliša.
Kako vidite geostrateški utjecaj na energetska događanja u Hrvatskoj?
Naš sektor je uvijek bio svima zanimljiv. Naš sindikat je članica mreže sindikata JI Europe. Svaki od naših kolega imaju svoje interese. Od kolega u Grčkoj smo doznali da država prodaje 35 posto u nacionalnoj kompaniji i to će napraviti neke potrese. Dosta je u našem sektoru interesa. Nama radnicima je bitno da se u Inu invenstira i da ima dobre rezultate. U kontaktu sam i sa Ministarstvom i Vladom i ističemo svoje zahtjeve svjesni da mi moramo zaštititi prava radnika da ostanu najmanje na istoj razini.
Koliko ima radnika u naftnom sektoru i kakav je trend?
Broj radnika se smanjuje posljednjih godina i problem je visoka dobna struktura koja nas usporava. Trenad pada nije dobar. Još uvijek možemo biti sretni što nemamo tako visoku fluktuaciju radnika, ali to bi se moglo dogoditi, ako se budu smanjivala prava.
Što je sa istraživanjem i eksploatacijom energenata u Hrvatskoj?
Naš primarni interes je da se ulaže i istražuje u Hrvatskoj. Činjenica je da Ina može i u inozemstvo, ali to nama nije toliko u ineteresu. Vjerujemo da će biti novih natječaja. Puno se radi na postojećim poljima gdje se putem tercijalnih metoda pokušava zaustaviti prirodni pad iskorištavanja, a negdje će se i povećati.
Što je sa sirijskim naftnim poljima Ine?
Uprava kaže da bi se Ina vratila, ako bi bilo sigurno. Koliko znamo, ta su polja još uvijek u vlasništvu Ine. Ina od njih nije odustala, ali realnost je nešto drugo jer to već predugo traje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.