'Nikada nismo upravljali uređajem za vodu u Jelasu'

Vijesti 04. tra 201813:15 > 13:22
Ilustracija

Hrvatske vode su u priopćenju navele kako "nikada nisu bile u posjedu niti su upravljale uređajem za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju na crpilištu Jelas u Slavonskom Brodu" zbog čijeg održavanja je izbila svađa između ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića i gradonačelnika Slavonskog Broda Mirka Duspare.

U priopćenju navode da je “Vodovod d.o.o. Slavonski Brod za izgradnju pogona za preradu vode na crpilištu Jelas u Slavonskom Brodu/uređaju za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju na crpilištu Jelas u Slavonskom Brodu je ishodio građevnu dozvolu 10. studenog 1997. godine, građevnu dozvolu 16. veljače 2001. i uporabnu dozvolu 31. ožujka 2003. godine.

“Vodovod d.o.o. Slavonski Brod je bio investitor izgradnje, izvršen je tehnički pregled izvedenih radova, ishođena je uporabna dozvola za izgrađeni uređaj za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju na crpilištu Jelas u Slavonskom Brodu te njime do danas upravlja Vodovod d.o.o. Slavonski Brod.

Ugovorom od 27. svibnja 2010. godine izvršeno je knjigovodstveno usklađenje u poslovnim knjigama, a sve u skladu s međunarodnim računovodstvenim standardima jednako kao što je učinjeno i za 40-tak drugih vodovoda i jedinica lokalne samouprave. Također, u spomenutom Ugovoru stoji da crpilištem Jelas i uređajem za kondicioniranjem vode za ljudsku potrošnju upravlja stjecatelj odnosno Vodovod d.o.o. Slavonski Brod”, stoji u priopćenju Hrvatskih voda.

“Da je crpilište Jelas u posjedu i na upravljanju Vodovoda d.o.o. Slavonski Brod ukazuje i činjenica da su vodu distribuirali i naplaćivali građanima protekla gotovo dva desetljeća uz godišnje analize vode o kojima je također brigu trebalo voditi isključivo stručno osoblje Vodovoda d.o.o. Slavonski Brod, sukladno svim zakonskim propisima koje je upravitelj/isporučitelj javne vodne usluge dužan raditi. Dakle, Hrvatske vode nikada nisu bile u posjedu niti su upravljale uređajem za kondicioniranje vode za ljudsku potrošnju na crpilištu Jelas u Slavonskom Brodu”, zaključuju iz Hrvatskih voda.

Podsjetimo, ministar Ćorić jučer je na konferenciji za medije kazao da na vodocrpilištu Jelas nije od 2001. promijenjen filter za aktivni ugljen, iako je to trebalo učiniti još 2010. godine. te dodao kako je to vodocrpilište u nadležnosti Grada Slavonskog Broda.

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara je kazao da filteri nemaju veze s incidentom zbog kojeg 90 tisuća ljudi u Slavonskom Brodu i okolnim mjestima nema pitke vode. Rekao je da je 2010. tvornica bila u vlasništvu Hrvatskih voda, a pokazao je i ugovor o prijepisu vlasništva nad tvornicom na slavonskobrodski Vodovod.

Govoreći o ministrovim navodima da je dio ekološke katastrofe u slavonskobrodskom vodovodnom sustavu mogao biti spriječen da se na odgovarajući način održavalo vodocrpilište Jelas, Direktor Vodovoda u Slavonskom Brodu, Stjepan Aščić, rekao je na konferenciji za medije da će vjerojatno podnijeti kaznene prijave za “netočno informiranje i klevetu”.

Hoće li tužba biti podignuta protiv ministra Ćorića, Aščić nije konkretno odgovorio. ‘Moram analizirati što je točno tko rekao i na osnovu toga ćemo postupiti’, rekao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram