'Unex i Šavorić trebali bi odgovoriti na pitanja o spotu'

Vijesti 22. svi 201808:26 > 08:28
N1

U Novom danu gostovala je komunikacijska stručnjakinja Mirela Holy.

Kako se može tretirati korištenje prostora u slučaju snimanja predizbornog spota Andreja Plenkovića “Vjerodostojno” u kampanji u Šavorićevu uredu?

Jako je osjetljivo jer se radi o predizbornoj kampanji, zna se kako se tretira donacije. Ako je dao Ured besplatno grupi Unex, trebao je to prikazati kao donaciju, ali ne možemo znati kako su se odvijale transakcije između Ureda i Unexa. Vidjet ćemo kako će se stvari razvijati, ali cjelokupna situacija je nezgodna za premijera. Da je to bilo prije godinu dana, ne bi bilo toliko neugodno, no gledajući sve što se sada događa, postavlja to premijera u neugodnu situaciju jer izgleda da su te veze bile ipak nešto intenzivnije i dublje nego što se činilo u početku. Bez obzira na sve što će se pokazati, ova je situacija vrlo neugodna za premijera, ne to što se snimalo u tom Uredu, nego stavlja u odnos među ljudima koji su pisali zakon i čini se da je premijer bio dublje involviran.

Tražili smo odgovore od Šavorića i Unexa, ali nismo ih dobili – što znači šutnja u javnoj komunikaciji?

Nadaju se da će se javiti neke druge vijesti i splasnuti interes u javnosti za ovo pitanje i da neće morati komunicirati. Mislim da nisu u pravu i što dulje oklijevaju dati odgovore stječe se dojam da je iza toga neka ozbiljnija priča nego da su na početku dali odgovore. Što se tiče premijera, mislim da se on dobro jučer postavio premda je ostalo neodgovoreno pitanje o odnosima oko Šavorića, odnosno je li on preporučio Šavorića da sudjeluje u pisanju lex Agrokora. On jest prevenirao sljedeći korak rekavši da se poznaju, da su prijatelji, iako nisu jako dobri prijatelji, čime je prekinuo špekulacije koje bi se događale da je zatajio odnose. Preporučila bih Unexu i Uredu da što prije komuniciraju odgovore na pitanja.

Premijer tvrdi da nije on osobno pozvao Šavorića, a Dalić je kazala da je njezina veza sa Šavorićem nikakva, što to u cjelini komunikacije pokazuje?

Pokazuje da se komuniciralo nevjerodostojno, svjesno je Dalić govorila neistinu, pokazalo se to kroz mailove. To nije dobra situacija ni za kojeg političara kad ste uhvaćeni u laži i Plenković mora biti jako oprezan oko komuniciranja o pisanju lex Agrokora u budućnosti.

Kako se komunicira krizno u Vladi?

Naravno da postoji scenarij koji bi trebalo poštivati, da se oformi krizni štab, stavi sve na stol – ta prepiska putem maila, Dalić je odmah trebala staviti na stol cjelokupnu korespodenciju da se vide slabe točke, da se odredi glasnogovornika – važno je da sve poruke budu homogene i kreirane u jednom središtu. Vidimo da se nije s tom strategijom. Čudim se što je ovako traljavo odrađena komunikacija s obzirom na to da iza Plenkovića stoji i Krešimir Macan, koji ima jako puno iskustva u kriznoj komunikaciji. Ali s klijentima je to tako – možete im predložitio što i kako, ali je pitanje hoće li prihvatiti. Ne znamo što će se dogoditi, u kojem je pravcu to išlo, ali ako pokušate gurnuti pod tepih nešto, a vidi se da druga strana iam materijala, bedasto je i kratkovidno ovako se ponašati.

Što se događalo u Vladinom komuniciranju od izbijanja priče?

Vlada je primjenjivala dvije strategije – obrambenu i napadačku. Pokušali su prebaciti pozornost na samu činjenicu da je i Most sudjelovao u tom procesu, pretpostavka je da su locirali Most kao izvor koji dila te informacije javnosti. Procjenjujem da to nije adekvatno, a koristili su i klasične spin metode – Dalić su pokušali prezentirati kao mitskog varalicu – kulturnog heroja. Mislim da nije išlo jer Plenković ne drži konce u rukama u HDZ-u.

Kakva je situacija s korištenjem elektronske pošte -privatni ili službeni mailovi što se spominjalo kao pitanje u reakcijama u početku?

Koliko znam, svi političari koriste i privatne i službene. Mislim da tu nema baš jasne procedure. Moje je iskustvo da kad radite na nekom zakonu, radi na tome stručni tim – imenovana radna skupina i oni među sobom komuniciraju, ja kao ministrica se nisam petljala u taj dio posla, dobila sam dokument na stol i iščitavala ga s pomoćnikom, imalo smo određene primjedbe, proslijedili bismo ih radnoj skupini i tražili promjene, a bojim se da neki ministri čak niti ne pročitaju prijedloge svojih zakona, nego se samo koriste promemorijom koju im pripremaju njihovi službenici u Ministarstvu.

Plenković je poručio da bi trebali vratiti novac?

Mislim da je to bilo potpuno naivno – ako je ta ekipa kreirala zakon i u njemu namjerno izostavila odredbuprema kojoj bi njihov angažman kasnije bio zabranjen, oni su imali namjeru i sada očekivati da će vratiti zakon nakon što se izlio neviđen medijski interes, mislim da je zbilja jako naivno i pokušaj spiniranja, skretanja pažnje s glavne teme – kako je zarađen novac, je li bilo pogodovanja.

Zašto se ne dopuni lex Agrokor odredbom kojom bi prestao anagažman savjetnika?

Odgovor je vrlo jednostavan -očigledno ne postoji politička volja jer da postoji, tako nešto bi napravili. Inspirirali su se Parmalatovim zakonom, ali su čudnoga li čuda odlučili da neće ugraditi tu odredbu što je bilo namjerno.

Je li točno da je dojam sve u politici?

Dojam je jako važan u politici, percepcija koju javnost ima odlučuje o političkim karijerama, ali mislm da Martina Dalić ignorira ono što je napravila – nešto što nije u skladu s određenim procedurama i smatram da je njezina reakcija potpuno neprimjerena.

U kakvom je komunikacijskom položaju sada Vlada?

Mislim da ne prijete novi izbori, mislim da je za Plenkovića dosta opasna situacija u HDZ-u i da ova imenovanja Horvata i Tolušića treba gledati kroz odnose snaga unutar HDZ-a s obzirom na to to nisu ljudi iz njegove ekipe. On nastoji balansirati situaciju u HDZ-uda ne bi iz HDZ-a došlo do rušenja Vlade jer bi to u kontekstu domaće politike bio kraj njegove političke karijere.

Je li moguće preslagivanje?

Teško je reći, ima HDZ dosta neugodno iskustvo s bivšim rušenjem Vlade, ali dobili su jaču potporu i opet su osvojili vlast. HDZ je vrlo pragmatična stranka, toleriraju svoje vođe sve dok vođe donose pobjede. Anketni rejting HDZ-a je ispod 30 posto i znala sam da će kad se to dogodi, početi problemi za Plenkovića i treba pratiti anketni rejting HDZ-a. Izbori odgovarali jedino Živom zidu, no njih treba gledati drugačije – oni su populistička stranka, populističke stranke nemaju ideologiju, to su grupacije s kojima se može trgovati, Siriza je bila daleko ozbiljnija.

Je li kataklizma velika koalicija?

Svašta smo preživjeli u Hrvatskoj, vjerujem da bismo preživjeli i veliku koaliciju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.