Otprilike 10 mjeseci nakon što je Igor Sečin, prvi čovjek ruske naftne kompanije Rosnjeft, javno iskazao interes za preuzimanje udjela koji mađarski MOL drži u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini, na adresu hrvatske Vlade stigla je još jedna ponuda. Ali ovaj put s druge strane Atlantika.
“Hrvatska će pokrenuti proces otkupa cjelokupnog udjela MOL-a u Ini prema modelu koji smo već razradili, koji je financijski održiv, a koji u konačnici neće povećati javni dug RH” – kazao je, podsjećamo, hrvatski premijer Andrej Plenković 24. prosinca 2016. godine.
Godinu i pol dana nakon, američka tvrtka CCI koja je fokusirana na trgovanje ugljikovodicima, ali i petrokemijskim proizvodima, metalima i drugim sličnim robama u službenom pismu Andreju Plenkoviću kaže kako je spremna financirati otkup dionica od MOL-a.
Vlada RH za N1 televiziju potvrdila je navedenu informaciju: “Vlada može potvrditi da je 12. ožujka 2018. zaprimila pismo g. Zichichija koje je poslao u svojstvu supredsjednika kompanije Castleton Commodities International LLC. U tom dopisu g. Zichichi iskazuje interes za strateško partnerstvo s kompanijom INA-Industrija nafte d.d. i Vladom te iskazuje interes za pomoć Vladi u procesu otkupa udjela koji mađarska naftna kompanija MOL drži u INA-i. U okviru tog procesa, u obzir će se svakako uzeti i iskaz interesa kompanije Castleton Commodities International LLC”.
Ukoliko do suradnje zaista dođe, to, prema riječima ekonomskog analitičara Ljube Jurčića neće biti jednostrana prodaja: “Nijedna zapadna ozbiljna kompanija po prirodi stvari nije zainteresirana za hrvatsko naftno tržište. Ako gledamo s te strane, opet MOL se pokazuje u toj kombinaciji kao najbolji starteški partner”.
Sindikatima je bitno da se dođe do saznanja što će se učiniti s Inom, ali i da se potpisano poštuje. Predrag Sekulić iz Sindikata Nova solidarnost podsjeća: “Tri hrvatske Vlade koje su bile, u najmanju ruku kilave. S druge strane mađarska kompanija koja je s ciljem preuzela Inu i koja i dan danas uništava Inu. Dakle, svakako otvorena pitanja, otvoreni pregovori, mislim da uopće nije pritom nužno tko je partner, naravno da geostrateška pozicija igra svoju ulogu”.
Podsjećamo, samo desetak mjeseci ranije prvi čovjek ruske naftne kompanije Rosnjeft Igor Sečin, koji je, usputno rečeno, jedan od najbližih suradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina iskazao je interes za preuzimanje udjela mađarskoga MOL-a u INI.
“Mala je vjerojatnost da bi Rusi mogli ući u naftni biznis u EU na takav način, tako da mislim da će ovo ostati na nivou govorkanja, barem po sada dostupnim informacijama”, smatra Jurčić.
Kad se govorilo o nacionalizaciji Ine, nitko nije tražio strateškog partnera iako je Vlada u prosincu prošle godone raspisala natječaj za angažman savjetnika za proces otkupa Ininih dionica od MOL-a. Početkom travnja ove godine objavljeno da je za taj projekt odabrana ponuda tvrtki Morgan Stanley, Intesa Sanpaolo Group i Privredne banke Zagreb po cijeni od osam milijuna eura, ali zasad je stanje cijelog procesa nepoznato.
“Znamo da nas MOL uništava, da nas MOL neprijateljski preuzima i znamo kakva će budućnost biti pod MOL-om. Da li su to Rusi, Ameri ili netko treći, bitno je ono što će se potpisati i ugovoriti, a nama radnicima to svakako nije ključno. Bitno nam je samo da ne ispadne za koji mjesec da se s MOL-om sve dogovorilo, a da su sve ovo samo igrice za malu djecu”, ističe Sekulić.
Pitanje je koliko je ova američka inicijativa ozbiljna, a koliko je pokušaj sprečvanja daljnjeg ulaska ruskog kapitala u Hrvatsku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.