CroElecto: Plenkoviću pala popularnost, predsjednici porasla

Vijesti 24. kol 201813:28 > 13:34
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Kad bi se iduće nedjelje održavali izbori za Hrvatski sabor, pri čemu bi čitava Hrvatska bila jedna izborna jedinica, uz izlaznost oko 67%, HDZ bi dobio povjerenje 24,53% birača, pokazuje to ovomjesečno istraživanje CroElecto agencije 2x1 komunikacije.

SDP u kolovozu broji 19,66%, što je nešto bolji postotak no proteklog mjeseca, no treća stranka – Živi zid – dodatno je pala te je ovaj mjesec na potpori 9,04%.

Most je zaustavio trend pada popularnosti te ga čak obrnuo, ovaj mjesec narasla mu je potpora na 7,46% te se tako osjetno udaljio od petoplasiranih Neovisnih za Hrvatsku koji su ovaj mjesec na 3,16%.

Stagnaciju SDP-a ili možda jednopostotnu potporu HNS-u iskoristila je stranka GLAS za koju bi glasalo 2,58%. Iza nje je ovaj mjesec stranka Pametno (1,72%), Bandićeva stranka (1,43%) te stranke koje dijele postotak: IDS, Stranka umirovljenika te HSU (1,29%). Ispod praga 1% na kojemu je HNS, nalaze se HSS i HSLS (0,86%), a preostale stranke i nezavisne liste broje ukupno 8,32%, dok je neodlučnih 15,49%.

Kolinda Grabar-Kitarović nastavlja s rastom popularnosti, u kolovozu je predsjednica Republike Hrvatske najpozitivnija s čak 21,71% ispitanika. Andrej Plenković je pak izgubio više od jednog i pol postotnog boda popularnosti u odnosu na srpanj, no sa 7,97% i dalje drži drugo mjesto popisa najpozitivnije doživljenih političara. Na trećem mjestu je Božo Petrov (2,40%).

Prvo mjesto popisa najnegativnije doživljenih političara zauzima Andrej Plenković (26,80%). Na drugom je mjestu Davor Bernardić (7,30%), a na trećem, s tek nekoliko glasova više od Milana Kujudžića, Milorad Pupovac (6,34%).

Tko su napozitivniji, a tko najnegativniji političari?

Tko su najpopularniji ministri? Što misle građani, treba li zabraniti pozdrav “Za dom spremni”?

Cijelo istraživanje CroElecta donosimo u Dnevniku u 18.

*Istraživanje je provedeno 13.8.-23.8. na reprezentativnom uzorku od 1041 ispitanika stratificiranom po administrativnoj podjeli Republike Hrvatske na županije i njihove strukture te dodatno mjerenom po društvenim i demografskim značajkama (starost, stupanj obrazovanja, radni odnos, spol) uz brojidbenu pogrješku uzorka +/-3% (SP 95)

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.