Prvi susret Kitarović i Milanovića na 'neutralnom terenu'

Vijesti 04. ožu 201507:05 > 07:11
Ilustracija

Pitanja nacionalne sigurnosti Hrvatske posjest će, po prvi put za zajednički stol predsjednicu RH, Kolindu Grabar­ Kitarović i premijera Zorana Milanovića. Dogodit će se to 12. ožujka, za kada je dogovorena sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. ­

Zajednički je dogovoreno da se sjednica Vijeća održi u zgradi Sabora RH, potvrđuje glasnogovornik Ureda predsjednice, Luka Đurić.

Odabran je, dakle “neutralan teren”, a po prvi put to je Sabor RH, jer u sjednice Vijeća održavane na Pantovčaku, u vili Weiss, kao i u Visokoj ulici. Bez obzira na vatreni politički obračun između predsjednice i premijera, održavanje sjednice Vijeća ne može doći u pitanje, jer postoji ustavna i zakonska obveza predstavnika državne vlasti koji moraju usvojiti Godišnje smjernice za rad sigurnosno­obavještajnih agencija. Prijedlog za sazivanje sjednice stigao je u pismu premijera predsjednici, i to u prvom dijelu pisma koje je, svojim drugim dijelom (gdje Milanović usmjerava predsjednicu da osmisli mjere za spas gospodarstva) izazvalo sukob na liniji Pantovčak­ – Banski dvori.

Predsjednica poslala popis mogućih datuma susreta

S Pantovčaka je, međutim stigao pristanak na sazivanje sjednice Vijeća, te je Milanoviću stigao popis datuma kada bi predsjednica mogla nazočiti sjednici. Odabran je četvrtak, 12. ožujka. U Uredu predsjednice izražavaju zadovoljstvo što je prihvaćena sugestija predsjednice da se, osim o obavještajno­sigurnosnim smjernicama, razgovara i o drugoj temi – Strategiji nacionalne sigurnosti RH.

Pantovčak ovdje ima velikih ambicija jer predsjednica i njezin savjetnik za nacionalnu sigurnost i obranu, Josip Buljević smatraju da je Strategija koju RH rabi od 2002. uvelike zastarjela i potrebna je izrada drukčije, za narednih 10 godina. U svom pismu predsjednici, premijer je naveo da se s donošenjem smjernica kasni, s obzirom da “Vaš prethodnik, predsjednik Ivo Josipović, i ja, iz razumljivih razloga nismo to željeli učiniti tijekom predizborne kampanje”.

Na sastanku će se vidjeti hoće li smjernice za 2015. “proći” uz suglasnost predsjednice države, a posebno će zanimljiva biti rasprava o novoj strategiji nacionalne sigurnosti. Aktualna vlast do sada nije u postojećoj strategiji nalazila ništa spornoga, za razliku od Grabar­-Kitarović, koja je, tijekom kampanje zastupala stav da je strategija zastarjela i mora percipirati naše članstvo u euroatlantskim integracijama, kao i novu geostrategijsku stvarnost, piše Večernji list.