Nakon što su u jednoj agenciji za zapošljavanje iz Irske "pročešljali" oko 500 životopisa kandidata za poslove u turizmu i ugostiteljstvu iz cijele Hrvatske, u srijedu se njih 370 sastalo "face to face" s poslodavcima visokokategornika ne bi li pronašli novi posao. Riječ je o predstavnicima najvećih i hotelskih grupacija iz Irske i Velike Britanije
“Puno je sličnosti između Hrvatske i Irske. Obje se zemlje nalaze uz more i imaju razvijen turizam, stoga je bilo logično ovdje potražiti kadrove koji su nam potrebni. Osim toga, Hrvati su poznati kao vrlo srdačni ljudi, što je u turizmu jako bitno”, kaže za Slobodnu Dalmaciju Noel Cafferkey, vlasnik agencije.
“Tu je osam poslodavaca iz Irske i tri iz Velike Britanije. Riječ je o vlasnicima hotela i hotelskih grupacija koji imaju više od 500 otvorenih radnih mjesta koja su dostupna odmah. Hrvati su u Irskoj poznati kao jako marljivi i lojalni radnici koji govore dobar engleski, koji su dosta ambiciozni, i zato su vrlo cijenjeni i traženi”, kaže Cafferkey, koji je, zapravo, rezimirao ono što su u srijedu poslodavci tražili od kandidata koje su testirali.
To je, dakle, prije svega bilo odlično poznavanje engleskog jezika, jer se radi o poslovima u hotelijerstvu i ugostiteljstvu, ali i snažna volja kandidata da se stalno uče novim vještinama, grade karijeru. Cafferkey kaže da poslodavci traže i kvalificirane i nekvalificirane radnike, koji su u prvom redu voljni napredovati.
“Mogu reći da bi dobra plaća koja ostaje radniku bila oko 2000 eura. Ako u prvih šest mjeseci poslodavci prepoznaju radnika kao marljivog i lojalnog, plaće nikad nisu problem. Što se tiče kadrova, naši klijenti trebaju sve: od sobarica, konobara i kuhara do menadžera”, kaže Cafferkey.
Što to Hrvate tjera u Irsku? Koji im je glavni motiv?
“Novac! Hrvatski je turizam, što se toga tiče, u padu. Ne mogu reći da su moja osobna iskustva ne znam kako loša, ali sve se svodi na to da vas poslodavac maksimalno iskorištava, a niste dobro plaćeni”, kaže Nikola Čanić iz Dubrovnika, koji je nakon obavljenog razgovora dobio posao u Irskoj.
Nikoli su 33 godine. Znači li to da u Irsku odlazi za stalno?
“Vidjet ćemo. Za početak idem na godinu i pol, dvije. Supruga završava studij marketinga i za sada ostaje ovdje. Poslije ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati “, kaže Čanić.
Za posao u Irskoj se javio i Josip Batinić. Dolazi iz BiH, iz Busovače, 19 mu je godina, a radio je kao konobar u hotelu “Jadran” u Tučepima.
“Po struci sam turistički tehničar. Engleski govorim dosta dobro, a želja mi je naučiti ga govoriti potpuno tečno. Što mi je glavni motiv? Internacionalna karijera – kao iz topa će Josip, koji, kaže, želi baš ono o čemu su nam Irci jučer stalno govorili – učiti, napredovati u poslu, širiti vidike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.