Strepnje svih onih koji se svakog ljeta iznova zgražaju nad cijenama kave na Stradunu i to komentiraju riječima kako će Dubrovčani “još malo pa početi prodavati i zrak”, mogle bi se ostvariti.
Već od ljeta 2016. godine u prodaji bi se mogle naći boce čistog dubrovačkog zraka, u pakiranjima od pola i jedne litre. I nemojte misliti da ćete proći jeftino, gosparski zrak bit će barem četiri puta skuplji od flaširane vode.
Boce će biti napunjene čistim zrakom, barem dok vlasnik te boce istu ne napuni dubrovačkom vodom iz pipe ili fontane, koja će, prema najavama, biti zdravija i čistija od ove koju danas možemo kupiti u dućanima.
Već godinama planirana izgradnja pročišćivača i punionice vode na izvoru Omble trebala bi riješiti ovaj problem, a vrijeme pred izvanredne lokalne izbore idealno je da se kao datum dovršetka projekta spominje već iduća festa svetog Vlahe.
“Na izvoru Omble odlučili smo otvoriti muzej vode, na koji će se po mojoj ideji nadovezati priča o “dubrovačkoj vodi”. Prodavat ćemo kao suvenir prazne sterilizirane boce od tvrde plastike koje nije lako slomiti, uz garanciju da je voda koju mogu napuniti bilo gdje visoko kvalitetna. Plan je da se u prodaji nađe i paket u kojem će biti jedna manja boca od 0,5 litara i jedna veća, a kao poklon dobit će se knjižica na kojoj će na više svjetskih jezika biti priča o izvoru, akvaduktu u Cavtatu i našoj vodi kroz povijest. Prvi korak bit će raspisivanje natječaja za dizajn boca i prigodne knjižice među lokalnim umjetnicima”, kaže Andro Vlahušić.
No, prije nego se “Vlahušićeve boce zraka” eventualno nađu pred turistima, na potezu je gradska tvrtka “Vodovod Dubrovnik”, koja radi na projektu pročišćivača vode kapaciteta 490 litara u sekundi, a u prvoj fazi će graditi dvije vodospreme od po 500 prostornih metara. Ugrađuje se napredni sustav membranske i tehnologije pročišćavanja pitke vode aktivnim ugljenom koje će osigurati visoko kvalitetnu vodu na svakoj pipi ili fontani u Dubrovniku, Župi dubrovačkoj i cijelom području Elafita.
Vrijednost projekta je oko 50 milijuna kuna, a do 1. lipnja, tvrde, bit će izabran izvođač radova. Novac će se osigurati kreditom HBOR-a, a očekuju da će više od polovine novca biti refundirano od strane EU fondova i Hrvatskih voda, piše Slobodna Dalmacija.