Panenić: Konferencija o poljoprivredi "vrhunski je skup"

Vijesti 22. stu 201809:15 > 09:16
N1

Predsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu Tomislav Panenić izrazio je u četvrtak, uoči međuparlamentarne konferencije "Uloga parlamenata u oblikovanju budućnosti hrane i poljoprivrede", zadovoljstvo činjenicom da je Hrvatska domaćin tako važnom skupu na kojem se očekuje više od 150 sudionika.

“Na ovoj razini to je jedan od vrhunskih skupova koji se uspio dogoditi, jer prvi put imamo predstavnike nacionalnih parlamenta zemalja članica EU koji raspravljaju o temi koja se do sada uvijek dogovarala u Bruxellesu, u okviru Europske komisije i Europskog parlamentra”, rekao je Panenić Hini uoči konferencije koja će okupiti predstavnike odbora nadležnih za poljoprivredu i ruralni razvoj nacionalnih parlamenata država članica EU (21 država članica i 25 izaslanstava matičnih odbora), Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta, Europske komisije, hrvatskog Ministarstva poljoprivrede i značajnijih sektorskih udruženja.

Kolege iz drugih parlamenta žele biti više uključeni u rasprave o budućnosti hrane i poljoprivrede, odnosno zajedničke poljoprivredne politike. Nadam se da ćemo imati dobru i kvalitetnu raspravu, rekao je Panenić koji će predsjedati dvjema od četiri sesije na Konferenciji, druge dvije vodit će potpredsjednik odbora Josip Križanić.

Sigurnost i kvaliteta hrane, lokalna zajednica i ruralni razvoj, generacijska obnova, proces usvajanja nacionalnih strateških planova, neke su od tema o kojima će se na tim sesijama razgovarati.

Europska komisija u svibnju je predložila veći Višegodišnji proračunski okvir (VFO) za razdoblje 2021-2027. u odnosu na razdoblje 2014-2020, ali i nešto manje iznose za kohezijsku politiku i poljoprivredu, za otprilike po pet posto.

Smanjenje samog proračuna odmah izaziva i određeno nezadovoljstvo, primjedbe i želje da se prilagodi stvarnim potrebama, rekao je Panenić, napominjući da Hrvatska iz Zajedničke poljoprivredne politike iduće godine planira povući pet milijardi kuna.

Naša izravna plaćanja, odnosno ‘poticaji’ najvećim dijelom dolaze iz europskog proračuna, isto tako i mjere ruralnog razvoja su izravno vezana za ta sredstva, za nas su to jako velika sredstva, poručio je predsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu.